kiedy dojdzie mój przelew

Sesje Elixir, czyli Kiedy Dojdzie Mój Przelew?

Kiedy Dojdzie Mój Przelew?

Czy wiesz od czego zależy termin, kiedy wysłane pieniądze z jednego konta bankowego trafiają na konto w innym banku? Wszystko zależy od tego jakie godziny przelewów wychodzących i przychodzących ustala dany bank.

A Więc Kiedy Dojdzie Mój Przelew w końcu?

Czasami pieniądze potrafią pojawić się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia, a innym razem trwa to dzień roboczy. W przypadku przelewów na weekend takie opóźnienia w transferach są znacznie dłuższe i nie jest to wynikiem przypadku.

Można uniknąć sytuacji, w których czeka się bardzo długo na zaksięgowanie przelewu w innym banku. Wystarczy wiedzieć kiedy zamykane są sesje Elixir i w jakich godzinach banki obsługując przelewy przychodzące.

Czym w ogóle jest Elixir ?

Jest to rodzaj przelewów pieniężnych. Pełny artykuł o tym jakie są rodzaje znajdziesz >>TUTAJ<<.
Elixir to system obsługujący detaliczne rozliczenia międzynarodowe w Polsce. Jest rozwijany od 1994 roku, a instytucja, która zajmuje się tą technologią to Krajowa Izba Rozliczeniowa SA. Banki nie koniecznie muszą trzymać się terminów ustalonych przez KIR. Często same ustalają godziny przyjmowania zleceń płatniczych.

Kiedy mogę spodziewać się przelewu?

Ze względu na to, że tylko nieliczne banki trzymają się harmonogramu ustalonego przez KIR to w większości przypadków czas na składanie zleceń jest krótszy, a przyjmowanie zleceń tzn. sesje przychodzące księgowane są nieco później.

Pełną tabelkę z nazwami banków i godzinami danej sesji znajdziesz pod tym linkiem klikając tutaj.

Jaka jest zasada działania sesji Elixir?

System ten głównie polega na wymianie informacji między bankami za pośrednictwem elektronicznych komunikatów. Te zawierają dane o poleceniach przelewu, poleceniach zapłaty czy innych płatności.

Trzy razy w ciągu dobry i tylko w dni robocze izba robi podsumowanie przychodzących i wychodzących przelewów z każdego banku. Po podsumowaniu czas na rozrachunek, który polega na przekazaniu pieniędzy zadeklarowanych w przelewie. W tym celu wykorzystuje Narodowy Bank Polski NBP. Banki przekazują między sobą pieniądze korzystając właśnie z rachunków prowadzonych w NBP.

System ten nie działa w czasie rzeczywistym, zatem dlatego jest on spowolniony. Opiera się o sesje, które są trzy razy w ciągu doby. W dni wolne i święta KIR nie pracuje, zatem przelewy nie są realizowane.

5/5 - (1 vote)