oszczędzanie pieniędzy

19 Sekretów Oszczędzania Pieniędzy, O Których Banki Nie Chcą, Żebyś Wiedział

Chcesz poznać najskuteczniejsze techniki jak oszczędzać pieniądze? Jak wiadomo, są ludzie, którzy bez problemu potrafią odłożyć określoną kwotę na inne konto. Jeśli należysz do tej grupy to możesz dowiedzieć się czegoś więcej. Być może szukasz sposobu, który po wdrożeniu pozwoli Ci  zaoszczędzić więcej pieniędzy?

Są też osoby, którym z trudem przychodzi odłożenie pewnego kapitału. Akurat ja zaliczam się do tych osób, więc pokażę Ci jakie techniki najlepiej działają na mnie.

Czego dowiesz się w tej publikacji?

Staram się unikać takich rad jak “Wydawaj mniej niż zarabiasz”, “Odmawiaj sobie przyjemności”, czy “Bądź sknerą!”. Bo tu nie o to chodzi. Poznasz przede wszystkim praktyczne sposoby i porady. Dzięki nim nie tylko powiększysz swoje konto oszczędnościowe, ale także będziesz mógł zdobyć podstawy edukacji finansowej jak oszczędzać pieniądze. Przedmiot, którego brakuje na każdym szczeblu obowiązkowej nauki szkolnej.

Ponadto przy systematycznym stosowaniu zawartych w artykule technik możesz wyćwiczyć swoją samodyscyplinę. Przyczyni się to do budowania silnego charakteru, który może przekładać się także na inne sfery życia.

Chcę Ci uzmysłowić, że istnieją naprawdę proste i skuteczne metody, które dają efekty nawet w kilka tygodni po ich wdrożeniu.

Uprzedzam także, że nie skupiam się tutaj na sposobach zarabiania pieniędzy, czy dodatkowego dorobienia do aktualnej pensji.

Lista 19 Sekretów Jak Oszczędzać Pieniądze

1. Programy Regularnego Oszczędzania

Takie rozwiązanie zapewniają nam niektóre banki. Chodzi o usługę, w której z każdą płatnością kartą kwota jaką wydajemy zostaje zaokrąglona w górę. Natomiast różnica między zaokrągleniem, a rzeczywistą wartością zostaje przelana na konto oszczędnościowe.

Przykładowo płacimy 4,23 zł. System zabiera z konta 5,00 zł. Różnica, czyli 5,00zł – 4,23zł = 0,77 zł zostaje przelana. Kwoty nie są wielkie, więc nie dostrzegamy tego. Jednak w dłuższym okresie czasu może uzbierać się dość spora suma.

Moim znajomym udaje się w ten sposób zaoszczędzić nawet do 50 zł tygodniowo. Zależy to również od tego ile płacimy kartą, oraz jaką kwotę zaokrąglania ustaliliśmy.

Gdzie znajdziemy taką usługę?

Aby uruchomić taką usługę jeśli jesteśmy nowymi klientami banku wystarczy złożyć wniosek o konto. Następnie już z poziomu bankowości internetowej złożyć wniosek.

2. Oszczędzanie Pieniędzy Poprzez Odpowiedzialne Zarządzanie Finansami

Technikę tą opisał w swojej książce “Bogaty albo biedny? Po prostu różni mentalnie”  T. Harv Eker. Główną ideą jest dzielenie naszego przychodu i odkładanie każdej części na osobne konto bankowe. Potraktuj to jak wyzwanie i sprawdź przynajmniej przez 3 miesiące.

Wyróżnia się 6 takich rachunków:

KWK (Konto Wydatków Koniecznych) – przelewamy tam 55% całego wynagrodzenia i z tych pieniędzy opłacamy:

  • mieszkanie,
  • rachunki,
  • żywność,
  • ubrania
  • itp.

Po prostu najważniejsze wydatki, które są konieczne do tego, aby przeżyć.

DTO (Konto Długoterminowych Oszczędności) – 10 % wynagrodzenia. Na tym koncie oszczędzamy na np. nowy telefon, komputer, pralkę, suszarkę (w zależności od tego jakie są aktualnie potrzeby).

KWF (Konto Wolności Finansowej) – 10%. Tych pieniędzy nie wydajemy! Tylko oszczędzamy i inwestujemy.

EDU (Konto Edukacyjne) – 10% – Środki przeznaczamy na zakup kursów, książek i ogólnie na naukę.

PZ (Konto Przyjemność – Zabawa) – 10%, które musimy z czystym sumieniem przepuścić na przyjemności, zabawę i relaks.

DAJ (Ostatnie Konto) – 5% naszego dochodu, który przeznaczamy na prezenty, upominki dla najbliższych lub dla innych potrzebujących ludzi/organizacji charytatywnych.

Znaczenie psychologiczne tej strategii świetnie zostało opisane w książce. Natomiast podział w zależności od obecnych możliwości możesz zmodyfikować. Nawet jeśli na Konto Wolności Finansowej będziesz odkładać 1 zł miesięcznie to i tak głównym celem jest nauka zarządzania finansami i samodyscyplina.

3. Tanie podróżowanie, czyli oszczędzanie pieniędzy w praktyce.

Sposobów na tanie podróżowanie jest wiele. Ciężko będzie mi opisać wszystkie, dlatego wymienię te konkretne, które mogą być dla Ciebie doskonałą inspiracją. Ostatnio znalazłem darmowego ebooka pt. “Tanie Podróżowanie”. Znajdziesz go TUTAJ w sekcji z darmowymi ebookami. Publikacja krótko, zwięźle i na temat wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z niskimi kosztami zwiedzania świata.

Poruszone są tam kwestie:

  • jak wyszukiwać tanie loty samolotem?
  • jak znaleźć tani transport samochodowy i kolejowy?
  • serwisy społecznościowe dla podróżników
  • tradycyjne/nietypowe sposoby jak oszczędzać pieniądze na wyżywieniu
  • jak sfinansować podróż?

Ciekawym sposobem może być też karta kredytowa, w której za każde wydanie określonej kwoty np. za każde 5 zł dostajesz 1 milę. Następnie uzbierane mile można wymieniać na darmowe bilety samolotowe lub noclegi w hotelach.

W CitiBank możesz znaleźć kartę kredytową Premier Miles. W ramach korzystania z tej karty za każde wydane 5 zł otrzymasz 1 Citimile. Natomiast na powitanie dostaniesz 2 000 mil. Bilety możesz otrzymać od takich partnerów jak (linii lotniczych): Asia Miles, British AirWays, Delta SkyMiles, Etihad, Eva Air, Thai, Jet AirWays, FlyingBlue AirFrance, KrisFlyer, Qatar. Sieci hotelarskie akceptujące CitiMile: Hilton HHonors, Club Carlson, IHG Rewards Club.

Dowiedz Się Więcej o karcie i płatnościach tutaj >>
lub Złóż Wniosek o kartę tutaj >>

Z tego co wiem to mBank też w ofercie ma taką kartę kredytową. Nazywa się Miles & More. Zasada działania jest taka sama 6 zł = 1 mila, lub w przypadku karty premium 4 zł = 1 mila.

4. Programy typu CashBack i MoneyBack

Podsumowując… Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze to temat związany z nauką samodyscypliny i odpowiedniego zarządzania pieniędzmi. Umiejętność tą można nabyć tylko w praktyce. Dlatego postaraj się wdrożyć przynajmniej jedną z opisanych powyżej technik. Efekty mogą pojawić się już w ciągu kilku tygodni. Opanowując do perfekcji jedną możesz wziąć się za następną. Pozyskane w ten sposób środki możesz inwestować w różne instrumenty finansowe.

Nie wszystkie zawarte w tym artykule techniki mogą działać na każdą osobę. Dlatego próbuj, eksperymentuj i sprawdzaj, które rozwiązania najlepiej do Ciebie pasują.

Jestem ciekawy jakie Ty masz sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Podzielisz się tym z nami w komentarzu? 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

4.9/5 - (8 votes)