oszczędzanie pieniędzy

Jak oszczędzać pieniądze? 19 Praktycznych Porad

Chcesz poznać najskuteczniejsze techniki jak oszczędzać pieniądze? Jak wiadomo, są ludzie, którzy bez problemu potrafią odłożyć określoną kwotę na inne konto. Jeśli należysz do tej grupy to możesz dowiedzieć się czegoś więcej. Być może szukasz sposobu, który po wdrożeniu pozwoli Ci  zaoszczędzić więcej pieniędzy?

Są też osoby, którym z trudem przychodzi odłożenie pewnego kapitału. Akurat ja zaliczam się do tych osób, więc pokażę Ci jakie techniki najlepiej działają na mnie.

Czego dowiesz się w tej publikacji?

Staram się unikać takich rad jak „Wydawaj mniej niż zarabiasz”, „Odmawiaj sobie przyjemności”, czy „Bądź sknerą!”. Bo tu nie o to chodzi. Poznasz przede wszystkim praktyczne sposoby i porady. Dzięki nim nie tylko powiększysz swoje konto oszczędnościowe, ale także będziesz mógł zdobyć podstawy edukacji finansowej jak oszczędzać pieniądze. Przedmiot, którego brakuje na każdym szczeblu obowiązkowej nauki szkolnej.

Ponadto przy systematycznym stosowaniu zawartych w artykule technik możesz wyćwiczyć swoją samodyscyplinę. Przyczyni się to do budowania silnego charakteru, który może przekładać się także na inne sfery życia.

Chcę Ci uzmysłowić, że istnieją naprawdę proste i skuteczne metody, które dają efekty nawet w kilka tygodni po ich wdrożeniu.

Uprzedzam także, że nie skupiam się tutaj na sposobach zarabiania pieniędzy, czy dodatkowego dorobienia do aktualnej pensji.

Jak oszczędzać pieniądze? 19 Praktycznych Porad

[spacer height=”20px”]

1. Programy Regularnego Oszczędzania

Takie rozwiązanie zapewniają nam niektóre banki. Chodzi o usługę, w której z każdą płatnością kartą kwota jaką wydajemy zostaje zaokrąglona w górę. Natomiast różnica między zaokrągleniem, a rzeczywistą wartością zostaje przelana na konto oszczędnościowe.

Przykładowo płacimy 4,23 zł. System zabiera z konta 5,00 zł. Różnica, czyli 5,00zł – 4,23zł = 0,77 zł zostaje przelana. Kwoty nie są wielkie, więc nie dostrzegamy tego. Jednak w dłuższym okresie czasu może uzbierać się dość spora suma.

Moim znajomym udaje się w ten sposób zaoszczędzić nawet do 50 zł tygodniowo. Zależy to również od tego ile płacimy kartą, oraz jaką kwotę zaokrąglania ustaliliśmy.

 

Aby uruchomić taką usługę jeśli jesteśmy nowymi klientami banku wystarczy złożyć wniosek o konto. Następnie już z poziomu bankowości internetowej złożyć wniosek.

2. Oszczędzanie Pieniędzy Poprzez Odpowiedzialne Zarządzanie Finansami

Technikę tą opisał w swojej książce „Bogaty albo biedny? Po prostu różni mentalnie”  T. Harv Eker. Główną ideą jest dzielenie naszego przychodu i odkładanie każdej części na osobne konto bankowe. Potraktuj to jak wyzwanie i sprawdź przynajmniej przez 3 miesiące.

Wyróżnia się 6 takich rachunków:

KWK (Konto Wydatków Koniecznych) – przelewamy tam 55% całego wynagrodzenia i z tych pieniędzy opłacamy:

 • mieszkanie,
 • rachunki,
 • żywność,
 • ubrania
 • itp.

Po prostu najważniejsze wydatki, które są konieczne do tego, aby przeżyć.

DTO (Konto Długoterminowych Oszczędności) – 10 % wynagrodzenia. Na tym koncie oszczędzamy na np. nowy telefon, komputer, pralkę, suszarkę (w zależności od tego jakie są aktualnie potrzeby).

KWF (Konto Wolności Finansowej) – 10%. Tych pieniędzy nie wydajemy! Tylko oszczędzamy i inwestujemy.

EDU (Konto Edukacyjne) – 10% – Środki przeznaczamy na zakup kursów, książek i ogólnie na naukę.

PZ (Konto Przyjemność – Zabawa) – 10%, które musimy z czystym sumieniem przepuścić na przyjemności, zabawę i relaks.

DAJ (Ostatnie Konto) – 5% naszego dochodu, który przeznaczamy na prezenty, upominki dla najbliższych lub dla innych potrzebujących ludzi/organizacji charytatywnych.

Znaczenie psychologiczne tej strategii świetnie zostało opisane w książce. Natomiast podział w zależności od obecnych możliwości możesz zmodyfikować. Nawet jeśli na Konto Wolności Finansowej będziesz odkładać 1 zł miesięcznie to i tak głównym celem jest nauka zarządzania finansami i samodyscyplina.

3. Tanie podróżowanie, czyli oszczędzanie pieniędzy w praktyce.

Sposobów na tanie podróżowanie jest wiele. Ciężko będzie mi opisać wszystkie, dlatego wymienię te konkretne, które mogą być dla Ciebie doskonałą inspiracją. Ostatnio znalazłem darmowego ebooka pt. „Tanie Podróżowanie”.

Publikacja krótko, zwięźle i na temat wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z niskimi kosztami zwiedzania świata.

Poruszone są tam kwestie:

 • jak wyszukiwać tanie loty samolotem?
 • jak znaleźć tani transport samochodowy i kolejowy?
 • serwisy społecznościowe dla podróżników
 • tradycyjne/nietypowe sposoby jak oszczędzać pieniądze na wyżywieniu
 • jak sfinansować podróż?

Ciekawym sposobem może być też karta kredytowa, w której za każde wydanie określonej kwoty np. za każde 5 zł dostajesz 1 milę. Następnie uzbierane mile można wymieniać na darmowe bilety samolotowe lub noclegi w hotelach.

W CitiBank możesz znaleźć kartę kredytową Premier Miles. W ramach korzystania z tej karty za każde wydane 5 zł otrzymasz 1 Citimile. Natomiast na powitanie dostaniesz 2 000 mil. Bilety możesz otrzymać od takich partnerów jak (linii lotniczych): Asia Miles, British AirWays, Delta SkyMiles, Etihad, Eva Air, Thai, Jet AirWays, FlyingBlue AirFrance, KrisFlyer, Qatar. Sieci hotelarskie akceptujące CitiMile: Hilton HHonors, Club Carlson, IHG Rewards Club.

Z tego co wiem to mBank też w ofercie ma taką kartę kredytową. Nazywa się Miles & More. Zasada działania jest taka sama 6 zł = 1 mila, lub w przypadku karty premium 4 zł = 1 mila.

[spacer height=”20px”]

4. Programy typu CashBack i MoneyBack

Są to programy, które oferują zwrot części wydanych pieniędzy podczas robienia zakupów. Zazwyczaj jest to 5% wydanej kwoty. Dodatkowo programy te przyznają różne rabaty na usługi określonych partnerów handlowych.

Można też zbierać Shopping Points i realizować atrakcyjne Dealsy, czyli obniżki cen. Masz dostęp także do różnego rodzaju promocji i ofert.

CashBack oferuje również VISA, Bank ING i wiele innych instytucji.

[spacer height=”20px”]

5. Oszczędzanie z Kartą Kredytową

Jeśli dużo płacisz kartą to sposób ten może przynieść Ci same korzyści. Karty kredytowe zazwyczaj związane są z różnymi dodatkowymi usługami, takimi jak CashBack, MoneyBack, Programy Lojalnościowe czy Zniżki w Wybranych Punktach Sprzedaży. Jednocześnie przy wielu transakcjach bank przeważnie zwalnia z dodatkowych opłat za korzystanie. Przy okazji kartą można budować historię kredytową. Jednak to od Ciebie zależy czy będzie ona pozytywna czy negatywna.

[spacer height=”20px”]

6. Korzystaj z porównywarek cenowych/finansowych

Jeśli kupujesz w internecie i nie wiesz Jak Oszczędzać Pieniądze to korzystaj z porównywarek cenowych:

 • Nokaut.pl
 • Ceneo.pl
 • Skapiec.pl
 • okazje.info.pl
 • alleceny.pl

Natomiast jeśli szukasz produktów finansowych przez internet. Jeśli chcesz założyć nowe konto osobiste i  porównać aktualne oferty to możesz skorzystać z porównywarki kont osobistych na tej stronie lub wpisać frazę w Google i pojawi się mnóstwo rankingów i porównywarek.

[spacer height=”20px”]

 

7. Największe Sekrety Oszczędzania Na Rachunkach

 

Najważniejsze porady:

 • Zastanów się nad zmianą dostawcy prądu – porównaj oferty, taryfy i sposoby rozliczania
 • Wymień oświetlenie na energooszczędne żarówki LED
 • Wyłączaj z prądu nieużywane urządzenia, a także te będące w trybie czuwania – z własnego doświadczenia wiem, że taka mała zmiana zapewnia oszczędność w granicach 220 zł / rocznie
 • Włączaj zmywarkę tylko jeśli jest pełna
 • Rób pranie tylko jeśli pralka jest pełna
 • Gotuj tyle wody ile potrzebujesz w danym momencie
 • Krótki Prysznic zamiast kąpieli w wannie
 • Zmień operatora komórkowego – porównaj oferty. Ja akurat korzystam z NjuMobile, gdzie abonament można zerwać z miesięcznym wypowiedzeniem bez żadnej kary finansowej, co więcej jeśli nie korzystam nie płacę, a jeśli dużo korzystam to w każdej usłudze jest ustalona maksymalna kwota, której nie można przekroczyć. Być może na rynku są lepsze oferty, zatem warto wcześniej przejrzeć różne porównywarki.
 • Przed zakupem urządzeń zapoznaj się z dokumentacją i sprawdź czy rzeczywiście potrzebujesz sprzęt z danym poborem mocy
 • Dbaj o odpowiednią temperaturę w lodówce

[spacer height=”20px”]

8. Oszczędzanie Na Samochodzie

Ten temat jest bardzo rozległy, zatem pozwól, że skupię się tylko na najważniejszych konkretach:

 • Szukaj wcześniej OC (minimum 2 miesiące przed terminem) – w tym celu dobrze mogą się sprawdzić porównywarki
 • Negocjuj OC, a także dopytuj o zniżki
 • Płać za ubezpieczenie jednorazowo
 • Pilnuj, aby w oponach było odpowiednie ciśnienie – według wielu specjalistów wpływa to na zużycie paliwa, a oszczędność z tego tytułu może dochodzić nawet do 5%
 • Tankuj na stacjach przy hipermarketach
 • Jeśli dużo jeździsz zamontuj instalację gazową (LPG) – zwraca się po kilku miesiącach

Jeśli sporadycznie korzystasz ze swojego samochodu to udostępnij go innym ludziom. Jest to kontrowersyjne rozwiązanie, aczkolwiek w internecie pojawiają się już serwisy w tym temacie. Dzięki temu możemy zarobić jeśli nie korzystamy z samochodu. Działa to też w drugą stronę, jeśli jeździsz rzadko to sam możesz wynająć od kogoś samochód. Wówczas unikasz wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem samochodu np. ubezpieczenie, naprawy, wymiana płynów/części/opon.

Ważną kwestią jest też ekonomiczna jazda, która pozwala nam zaoszczędzić nawet do 25% paliwa.

[spacer height=”20px”]

9. Czy Warto Oszczędzać Na Żywności?

Są pewne kwestie, na których można zaoszczędzić. Jednak popadanie w skrajność i przesadne oszczędzanie na jedzeniu w dłuższym okresie czasu może się nie sprawdzić. Szczególnie jeśli pociąga to za sobą obniżenie jakości posiłków. Uważam, że dobrze zbilansowana dieta jest ważną kwestią, dlatego jedyne co mogę zaproponować jeśli chodzi o tą sferę to:

 • Zainwestuj w filtr do wody
 • Sprawdzaj ceny w porównywarkach internetowych
 • Korzystaj z hipermarketów internetowych – nie tylko możesz zaoszczędzić pieniądze, ale także swój cenny czas
 • Dobrą alternatywą są hurtowe zakupy dla siebie i rodziny/znajomych
 • Unikaj jedzenia na mieście
 • Gotuj dla kilku osób (jeśli mieszkasz ze współlokatorami lub rodziną)
 • Przygotowuj odpowiednie porcje jedzenia

[spacer height=”20px”]

10. Negocjuj

Sztuka negocjacji jest integralną częścią naszego życia. Głównie od tej umiejętności zależy poziom naszego życia. Techniki negocjacyjne z powodzeniem można stosować w celu oszczędzania pieniędzy. Trzeba tylko wiedzieć jak i kiedy je wykorzystać.

[spacer height=”20px”]

11. Programy Lojalnościowe i Kupony Rabatowe

Większość sieci handlowych, a także sporo sklepów internetowych oferuje swoim klientom programy lojalnościowe. Dzięki nim możemy zyskać kilka lub kilkanaście procent zniżki przy kolejnych zakupach. Przykładem programu lojalnościowego jest też premiowanie każdego zakupu punktami, które można później wymienić na nagrody.

Dlatego warto zawsze szukać takich programów lub kuponów rabatowych.

[spacer height=”20px”]

12. Własna Mini-Uprawa

Dobrym sposobem jak oszczędzać pieniądze jest uprawianie warzyw, owoców, ziół oraz przypraw. Wówczas koszty obniżają się, natomiast jakość rośnie. W miarę możliwości możemy to robić w domu – na balkonie lub na oknie. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie niedaleko ogródka.

[spacer height=”20px”]

13. Planowanie wydatków

Bardzo banalne rozwiązanie, a jednak często zaniedbywane. Otóż planowanie wydatków poprzez przygotowanie szczegółowego jadłospisu na dany tydzień, robienie listy zakupów, a następnie kupowanie produktów, które na pewno będą wykorzystywane przyczynia się do oszczędzania pieniędzy. Optymalizujemy nasze wydatki w taki sposób, że nie wydajemy na rzeczy niepotrzebne, które czasami po prostu stoją i psują się.

[spacer height=”20px”]

14. Metoda Psychologiczna – Jak Oszczędzać Pieniądze Na Małych Przyjemnościach

Metoda wymagająca silnej woli i zaangażowania, która polega na tym, że jeśli najdzie Cię ochota na coś do zjedzenia na mieście np. hot dog, albo jakaś inna rzecz  musisz się powstrzymać. Natomiast kwotę, którą przeznaczyłbyś na zaspokojenie swojej chwilowej potrzeby wrzuć do skarbonki. Po jakiś czasie zobaczysz ile pieniędzy wydawałeś na niepotrzebne przyjemnostki.

[spacer height=”20px”]

15. Technika Porządku

Po co trzymać niepotrzebne rzeczy? Skoro można sprzedać, a pieniądze z tego zaoszczędzić. Na pewno masz w domu niepotrzebne książki, urządzenia, ubrania, które zalegają i nikt z nich nie korzystał od wielu miesięcy, a nawet lat. Sprzedaj to na aukcji! Zyskasz pieniądze, więcej miejsca, porządek, a także komfort psychiczny.

[spacer height=”20px”]

16. Korzystanie z narzędzi finansowych takich jak Microsoft Money Plus Sunset Deluxe

Program Microsoft Money Plus Sunset Deluxe został stworzony dla osób chcących sprawnie zarządzać funduszami domowymi. Program umożliwia sprawne monitorowanie wszystkich rachunków. Posiada także możliwość wystawiania faktur. Do tej pory nie trafiłem jeszcze na wersję programu w języku polskim, dlatego jest to jedna z wad tego oprogramowania.

Poprzez świadomość własnych wydatków możemy w prosty sposób wyeliminować niepotrzebne opłaty, co przyczyni się do wzrostu naszych oszczędności. Dlatego tak ważne jest, aby mieć porządek w tej sferze.

[spacer height=”20px”]

17. Nawyk Drobniaków do Skarbonki

Nawyk wrzucania wszystkich drobniaków do skarbonki. Może to być na przykład z góry ustalony nominał. Załóżmy, że byłoby to 2 zł. Wtedy każdą dwójkę wrzucasz do puszki lub słoika i jak się zapełni to całą zawartość wpłacasz na konto oszczędnościowe.

W tym przypadku najlepiej wyrobić sobie nawyk. Mówi się, że wyrobienie nawyku to kwestia 21 dni. Jednak do konsekwencji działania potrzebny jest też jakiś „zapalnik”, który będzie nam przypominać o nowym nawyku. Przykładem może być, że zawsze po wejściu do domu – zanim ściągniesz buty – wrzucasz 2 zł do skarbonki.

[spacer height=”20px”]

18. Kupuj używane przedmioty i ubrania

Ten sposób również pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Ludzie bardzo często sprzedają sprawne i dobrze wyglądające używane rzeczy o wiele taniej niż w sklepie. Często są to nietrafione prezenty albo przedmioty, których nie można już oddać do sklepu. Kupując na różnych akcjach zawsze można sprawdzić opinię o sprzedającym, więc możemy czuć się bezpieczniej.

[spacer height=”20px”]

19. Zadbaj o dobre konto oszczędnościowe i lokatę.

Co ważne warto wybrać też odpowiednie konto oszczędnościowe lub lokatę. Mimo, że oprocentowanie oferowane przez banki nie jest zbyt wysokie to i tak lepiej trzymać oszczędności na takim koncie niż w skarpecie czy na zwykłym rachunku.

[spacer height=”20px”]

Podsumowując…  Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze to temat związany z nauką samodyscypliny i odpowiedniego zarządzania pieniędzmi. Umiejętność tą można nabyć tylko w praktyce. Dlatego postaraj się wdrożyć przynajmniej jedną z opisanych powyżej technik. Efekty mogą pojawić się już w ciągu kilku tygodni. Opanowując do perfekcji jedną możesz wziąć się za następną. Pozyskane w ten sposób środki możesz inwestować w różne instrumenty finansowe.

Nie wszystkie zawarte w tym artykule techniki mogą działać na każdą osobę. Dlatego próbuj, eksperymentuj i sprawdzaj, które rozwiązania najlepiej do Ciebie pasują.

Jestem ciekawy jakie Ty masz sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Podzielisz się tym z nami w komentarzu? 🙂

[spacer height=”20px”]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

/ 5.