karta kredytowa

Jak działa karta kredytowa? Poznaj najważniejsze korzyści…

Jak działa karta kredytowa?

Dla jednych przekleństwo, a dla innych wybawienie. To wszystko zależy od tego w jaki sposób korzystasz z niej. Zatem czas na odrobinę edukacji z zakresu bankowości. Dzisiaj artykuł o tym jak działają karty kredytowe.

Często karty kredytowe wywołują mocne reakcje, pobudzają emocje. Rzeczywiście często możemy być świadkami toczącej się batalii między zwolennikami, a przeciwnikami. Dla tych pierwszych jest to świetne narzędzie do zarządzania domowym budżetem. Tych drugich niestety niekiedy karta wpędziła w długi.

Jeśli poznasz zasadę działania karty kredytowej to będziesz o wiele bardziej świadomym człowiekiem. Wówczas ciężko zrobić sobie krzywdę.

Zatem przejdźmy do konkretów …

Karta kredytowa to przede wszystkim narzędzie, które posiada swoje plusy i minusy. Osoby odpowiedzialne korzystają z tego mądrze i w pełni świadomie, dla tych osób przeważają plusy posiadania takiej karty. Natomiast dla osoby, która nie zna zasady działania karty – narzędzie to może być gwoździem do trumny – oczywiście finansowej.

Karta Kredytowa a Karta Debetowa

Łatwiej będzie wyjaśnić tą kwestię porównując oba te produkty. Kartą debetową płacimy pieniędzmi, które posiadamy na rachunku bankowym (nie biorąc pod uwagę wyjątków, kiedy bank udostępnia nam pewien zasób debetu).
W sytuacji kiedy nie mamy środków na koncie, karta taka przestaje być przydatna.

Karta kredytowa z kolei nie jest w żaden sposób powiązana z naszymi aktualnymi środkami na koncie. Jest to swojego rodzaju przyznany nam kredyt. Na przykład ustalając sobie limit na 3 000 zł, mamy do dyspozycji taką właśnie kwotę, nawet jeśli nie posiadamy fizycznie takich pieniędzy na rachunku. Zatem płacąc taką kartą wydajemy pieniądze banku. Aby lepiej rozliczyć klienta bank otwiera wtedy specjalne konto powiązane z kartą o maksymalnym saldzie równym wysokości ustalonego limitu.

Jest to bardzo wygodne narzędzie, ponieważ nie zawsze mamy pod ręką pieniądze. Czasami wypłata może być opóźniona, a czasami nasze dochody nie są regularne. Natomiast brak uwagi może spowodować wydawanie większej ilości pieniędzy niż będziemy w stanie bankowi oddać – jest to tak zwane “życie ponad stan”. Do tego wrócę w dalszej części artykułu…

Zatem mając kartę kredytową – wydajemy pieniądze z kredytu konsumenckiego. Zazwyczaj na wydanie tych pieniędzy mamy okres rozliczeniowy, który wynosi 1 miesiąc. Po tym okresie – w dzień, który ustala bank – nadchodzi dzień generowania zestawienia. Czyli bank wystawia nam rachunek, który musimy opłacić – rachunek ten jest równy wartości transakcji – jakich dokonaliśmy kartą. Przeważnie mamy na opłacenie tego rachunku 24 dni – jest to tzw. okres bez-odsetkowy. Jeśli w tym okresie spłacimy zadłużenie na karcie to bank nie obciąża nas żadnymi dodatkowymi kosztami.

Oczywiście po wygenerowaniu takiego zestawienia limit na naszej karcie odnawia się, więc znowu możemy wykorzystać tyle pieniędzy ile zostało nam przyznane.

jak działa karta kredytowa

A co jeśli nie będziemy w stanie spłacić?

Po okresie bez-odsetkowym koniecznie musimy zapłacić kwotę minimalną – przeważnie 5% zadłużenia (min. 50 zł). Wtedy zadłużenie pomniejszone o zapłacony depozyt minimalny podlega oprocentowaniu (przeważnie 10% w skali roku).

Problem z kartą kredytową może pojawić się, kiedy permanentnie z miesiąca na miesiąc płacimy kwotę minimalną, która de facto będzie się zwiększać systematycznie przy rosnącym jednocześnie zadłużeniu i odsetkach naliczanych z tego tytułu.

Dlatego tak ważne jest, aby kartę spłacać w terminie. Jeśli już zajdzie sytuacja, w której nie będziemy w stanie tego zrobić to najlepiej jak najszybciej.

Podsumowując jakie korzyści daje nam karta kredytowa?

  • możliwość mądrego i odpowiedzialnego zarządzania własnymi środkami
  • stabilny dostęp do gotówki
  • przy wydaniu karty kredytowej można wyrazić zgodę na budowanie historii kredytowej, zatem świadome korzystanie z karty daje nam możliwość zbudowania pozytywnego wizerunku jeśli w przyszłości chcielibyśmy się ubiegać o większy kredyt
  • możliwość łatwych i szybkich płatności online
  • w przypadku potrzeby możemy korzystać z większych zasobów gotówkowych – natomiast należy to robić świadomie!

Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem własnej karty kredytowej i korzystaniem z jej zalet sprawdź jakie są najlepsze aktualne oferty bankowe. Kliknij TUTAJ i zobacz porównanie najlepszych kart kredytowych. Wybierz dla siebie najbardziej korzystną ofertę.

Wadą takiego rozwiązania natomiast definitywnie jest możliwość popadnięcia w kłopoty finansowe i długi.

A jeśli chcesz być informowany o aktualnych ofertach i promocjach – możesz zapisać się na moją listę mailingową. Obiecuję, że nie będzie żadnego spamu. Same konkretne informacje, z których będziesz mógł mieć korzyści 🙂

ZAPISZ SIĘ…

najlepsze bankowe oferty

Email
Imię