kiedy dojdzie mój przelew

Jakie są rodzaje przelewów ?

Korzystając z bankowości elektronicznej mamy możliwość wykonywać przelewy pieniężne. Banki udostępniają nam kilka rodzajów takich przelewów. Chcąc efektywnie i odpowiedzialnie korzystać z kont bankowych warto znać czym się różnią i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać.

PRZELEWY KRAJOWE:

Najbardziej powszechnym rodzajem przelewu jest ELIXIR. Jest to standardowy zewnętrzny przelew przesyłany pomiędzy rachunkami założonymi w różnych bankach. Czas, w którym przelewy są realizowane jest uzależniony od indywidualnych godzin sesji Elixir, które różnią się w zależności od banków. Czasami przelew może zostać zrealizowany w ciągu kilku godzin lub najczęściej – jednego dnia roboczego. W zasadzie w ciągu dnia są trzy takie sesje (wychodzące i przychodzące).

Następnym przelewem jest Blue Cash, który jest przelewem ekspresowym. Jest on realizowany natychmiastowo poprzez system, który obsługiwany jest przez firmę Blue Media. Przelew ten jest zazwyczaj płatny, a koszt oscyluje w granicach od 1 zł do 10 zł za jeden przelew. Czasami zdarza się że banki oferują darmowe przelewy w tej technologii. T-Mobile Usługi Bankowe oferuje 10 takich darmowych przelewów w miesiącu w ofercie Konto Freemium.

Kolejnym ekspresowym przelewem jest Express Elixir, który jest podobny do Blue Cash, natomiast różnica jest w tym, że realizowany jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która realizuje rozliczenia pomiędzy bankami. Pieniądze w ramach tego przelewu znajdują się natychmiast na wybranym koncie. Oczywiście nie każdy bank oferuję przelew w tej technologii, a cena tego typu usługi waha się od 0 zł do 5 zł.

Istnieją także przelewy, które można wykonywać na numer telefonu czy na Facebooka. Opcja taka jest przydatna w przypadku, gdy nie znamy numeru konta, na które chcemy przelać środki.

Przelew na telefon BLIK z kolei jest jedną z najnowszych metod przelewania pieniędzy. Opcja skierowana do klientów korzystających z aplikacji mobilnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy powiązać numer komórkowy z kontem bankowych i odbierać pieniądze wykorzystując dziewęciocyfrowy numer komórki. Przeważnie taki rodzaj przelewu jest zupełnie bezpłatny.

PRZELEWY ZAGRANICZNE:

SEPA to przelew wysyłany w walucie Euro do krajów, które należą do UE, a także do Islandii, Szwajcarii czy Monako. Z danych wynika, że jest to obecnie najtańsza forma przekazu pieniężnego. Cena w granicach 5 – 10 zł.

W ramach przelewów zagranicznych dla klientów indywidualnych możemy korzystać także ze zwykłych przelewów wysyłanych za granicę. Zawsze warto sprawdzić koszty takiej transakcji przed wysłaniem, ponieważ każdy bank ma inne tabele prowizji i opłat.