jak zarabiać na sztucznej inteligencji

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, Nasdaq osiągnął rekordowy wynik

Spółki technologiczne w Stanach Zjednoczonych miały najbardziej imponującą pierwszą połowę roku od wielu lat. Pomimo obaw o możliwość recesji w USA, firmy działające w obszarze sztucznej inteligencji odniosły ogromne sukcesy i osiągnęły rekordowe wyniki.

Ostatnie zamknięcie giełd w USA potwierdziło doskonałe wyniki spółek technologicznych w pierwszej połowie 2023 roku. Indeks Nasdaq Composite zakończył piątkową sesję z wzrostem o 1,5 proc., co przyczyniło się do jego wzrostu o imponujące 32 proc. w pierwszej połowie roku. Jest to najwyższy wzrost tego indeksu w pierwszym półroczu od ostatnich 40 lat.

Udane lata

Pierwsza połowa 2023 roku okazała się bardziej udana dla spółek technologicznych niż jakakolwiek pierwsza połowa od 1983 roku. Pomimo trwających obaw o recesję w gospodarce USA, a rynek giełdowy wydaje się być napędzany głównie przez trend sztucznej inteligencji.

Podczas gdy w 1983 roku największą spółką technologiczną na świecie była IBM, a Apple zaprezentował swój pierwszy komputer stacjonarny Lisa, a Elon Musk w wieku 12 lat sprzedał swoją pierwszą grę komputerową za 500 dolarów, żadna pierwsza połowa roku nie była tak udana jak pierwsze 6 miesięcy 2023 roku. Od tamtego czasu na amerykańskich rynkach akcji miały miejsce ważne debiuty, takie jak giełdowe wejście Microsoftu w 1986 roku i Google w 1998 roku, bańka internetowa pod koniec lat 90. oraz dominacja gigantów mediów społecznościowych w ostatniej dekadzie.

Jednak w minionych 6 miesiącach 2023 roku, mimo że amerykańska gospodarka zmaga się z widmem recesji, a giełda zdaje się być napędzana głównie przez trend sztucznej inteligencji, żadna pierwsza połowa roku od 1983 roku nie była równie udana dla spółek technologicznych.

Nvidia

Nvidia, która odgrywa znaczącą rolę w dziedzinie sztucznej inteligencji, nie tylko posiada narzędzia i technologie podczas tej gorączki, ale jest praktycznie jedynym sklepem z żelaznymi narzędziami w mieście, jak zauważył Bryn Talkington z Requisite Capital Management w wywiadzie dla CNBC.

Podczas gdy Meta (wcześniej Facebook) i Tesla doświadczyły trudności w ubiegłym roku, co skutkowało cięciami kosztów i redukcją etatów, obie spółki w pierwszych 6 miesiącach 2023 roku zdołały podwoić swoją wartość. Apple zanotowało wzrost wartości o ponad 53 proc. w tym okresie, a 30 czerwca jego kapitalizacja przekroczyła 3 biliony dolarów. Akcje Microsoftu wzrosły o 42 proc. w pierwszej połowie roku, a Alphabet (matka Google) zyskał 36 proc., po spadku o 39 proc. w 2022 roku.

Czy Nasdaq rośnie w czasie, gdy gospodarka zwalnia?

Po raz pierwszy od 40 lat obserwujemy tak silny wzrost amerykańskich akcji technologicznych w pierwszej połowie roku, ale w niezwykłym kontekście rynkowym i makroekonomicznym. Mimo że Rezerwa Federalna (Fed) podnosiła stopy procentowe stopniowo w tym roku, zatrzymując się dopiero w czerwcu, znajdują się one obecnie na najwyższym poziomie od 2007 roku. Twarda polityka monetarna zaczyna przynosić efekty. W maju inflacja w USA spadła do 4 proc., ale Fed temperuje oczekiwania co do łagodzenia polityki monetarnej w najbliższych miesiącach.

Po drodze miało również miejsce „niewielkie” kryzysy bankowe, które rozpoczął upadek Silicon Valley Bank (SVB). Bank, zarządzający aktywami o wartości około 209 mld dolarów, zbankrutował w marcu, stając się drugim największym upadłym bankiem w historii Stanów Zjednoczonych. Następnie dołączył do niego Signature Bank. Mniej niż dwa miesiące później miejsce drugiego największego upadłego banku zajął First Republic, który zarządzał prawie o 21 mld dolarów więcej niż SVB.

Zostaw komentarz!