800 plus od kiedy

Kiedy zostanie wprowadzone świadczenie „800 plus”?

Podczas konwencji programowej swojej partii, Jarosław Kaczyński ogłosił, że od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie zwiększone do 800 zł. Istnieje wiele informacji dotyczących tego świadczenia, takich jak jego termin wejścia w życie, kto będzie uprawniony do otrzymania 800 zł na dziecko, czy będzie podlegało waloryzacji. Poniżej przedstawiamy wszystkie zebrane informacje dotyczące 800 plus.

Kiedy zostanie wprowadzone świadczenie „800 plus”?

Długo spekulowano na temat możliwej podwyżki świadczenia 500 plus, jednak podczas niedzielnej konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”, Jarosław Kaczyński jednoznacznie ustalił kwestię.

Zamiast 500 plus – 800 plus – Od nowego roku program nadal będzie nosił nazwę 500 plus, ale kwota świadczenia ulegnie zmianie. Będzie to 800 plus – oznajmił Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że jest to kontynuacja i rozwinięcie świadczeń skierowanych do rodzin.

Podniesienie 500 plus

Wprowadzenie programu rządowego „Rodzina 500+” nastąpiło 1 kwietnia 2016 roku. Program ten zapewnia rodzinom zależnym od utrzymania świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, niezależnie od dochodu rodziny.

Od pewnego czasu pojawiały się sugestie dotyczące konieczności waloryzacji wysokości tego świadczenia. Wzrastająca inflacja powoduje bowiem, że jego rzeczywista wartość maleje.

Od kiedy 800 plus?

W odpowiedzi na zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, zaproponował, aby wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. Podczas posiedzenia klubu Koalicji Obywatelskiej w Krakowie, Tusk ogłosił, że w środę Koalicja Obywatelska złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczącej waloryzacji świadczenia 500 plus. I tak się stało – już następnego dnia szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Borys Budka, poinformował, że jego formacja złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca tego roku.

Planowane jest podniesienie wysokości świadczenia od 1 stycznia 2024 roku, jednak według projektu ustawy obecnie w konsultacjach, świadczenie będzie wypłacane od 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia.

Do kiedy złożyć wniosek o 800 plus?

Według informacji podanych przez rząd, świadczenie 800 plus będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku. Aby otrzymać to świadczenie w pełnej wysokości, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w określonym terminie.

Należy pamiętać, że ten termin szybko się zbliża!

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na okres roczny, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Z dniem 1 lutego 2023 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2023/2024, który trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Aby kontynuować otrzymywanie świadczenia bez przerwy, również po podwyżce w styczniu, wniosek należy złożyć do 30 czerwca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą. Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe.

Zostaw komentarz!