Paliwo

Kierowcy tracą powody do zadowolenia, a istnieje możliwość kolejnego wzrostu cen paliw.

Podczas drugiej połowy lipca ceny paliw w Polsce utrzymały się na stabilnym poziomie. Średnia cena detaliczna oleju napędowego wynosiła 6,24 zł/l, co było identyczne jak tydzień wcześniej. Podobnie, ceny benzyn również praktycznie nie zmieniły się. Litr Pb95 kosztował średnio 6,48 zł, co oznaczało jedynie groszową różnicę w porównaniu z cenami sprzed tygodnia. Jednak, pomimo tej stabilizacji, nie ma powodów do radości dla kierowców, gdyż istnieje możliwość kolejnego wzrostu cen paliw.

Od kilku tygodni obserwujemy utrzymującą się stabilizację detalicznych cen paliw w Polsce. Choć obecne ceny oleju napędowego i benzyny są znacznie niższe niż rok temu, to nadal są wyższe niż przed marcem 2022 roku. Na przykład, litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje obecnie średnio 12,4% mniej niż rok temu, a olej napędowy jest tańszy o 17,9%. Jednak ceny paliw wciąż pozostają na wyższym poziomie niż przed rokiem 2022.

Ceny paliw w dużej mierze zależą od krajowych podatków, kursu dolara do złotego oraz giełdowych notowań gotowych paliw, a nie ropy naftowej. Niestety, ostatnie zmiany na rynkach finansowych wskazują na możliwość wzrostu cen paliw. Notowania oleju napędowego w Londynie wzrosły o 20% w porównaniu z początkiem czerwca, a kontrakty terminowe na benzynę w Nowym Jorku osiągnęły najwyższy poziom od kwietnia. Ta sytuacja spowodowała, że hurtowe ceny paliw w polskich rafineriach również wzrosły, co może wpłynąć na wzrost cen detalicznych.

Stabilizacja cen paliw w Polsce może być zagrożona przez globalne wzrosty

Mimo tego, że ceny paliw rosną globalnie, warto zaznaczyć, że trwają także wakacyjne promocje, w których klienci mogą skorzystać z określonych upustów przy zakupie paliwa. Jednakże należy być ostrożnym i uważnie obserwować zmiany na rynku paliwowym, aby uniknąć ewentualnych wyższych kosztów tankowania.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia przywrócono w Polsce wyższe stawki VAT (23% zamiast 8%) oraz akcyzy na paliwa, co wpłynęło na wzrost cen detalicznych. Ostatecznie płacimy teraz więcej za tankowanie niż przy niższych podatkach. Przy obniżonym VAT-ie litr benzyny mógłby kosztować około 5,90 zł, a oleju napędowego około 5,65 zł.

Kierowcy powinni obserwować rynek paliwowy i korzystać z promocji, aby zminimalizować koszty tankowania. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że globalne wzrosty cen paliw mogą wpłynąć na detaliczne ceny w Polsce, dlatego warto być przygotowanym na ewentualne zmiany. W obecnej sytuacji świadomość cenowa i podejmowanie mądrych decyzji inwestycyjnych są kluczowe dla kierowców, aby ograniczyć koszty i uniknąć niepożądanych niespodzianek przy dystrybutorach paliw.

Zostaw komentarz!