Atak na klientów platformy Revolut

Klienci Revoluta są obecnie narażeni na atak ze strony oszustów, którzy wysyłają nieuczciwe wiadomości.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzić dane i zdjęcia klientów platformy Revolut. Przestępcy rozsyłają wiadomości SMS informujące o ograniczeniu pewnych funkcji, ale zawarte w nich linki przekierowują użytkowników na fałszywą stronę. Zespół CSIRT NASK poinformował o obserwowanej kampanii skierowanej do osób korzystających z usług Revolut.

NASK wyjaśnia, że oszuści próbują nakłonić potencjalne ofiary do wysłania swojego zdjęcia oraz zdjęcia dowodu tożsamości, sugerując, że jest to część procesu weryfikacji.

Jakie będą konsekwencje, jeśli klikniesz w link i podasz swoje dane?

„W przypadku kliknięcia w link i podania swoich danych osobowych (w tym selfie i skanu dokumentu), złodzieje będą w stanie wyłudzić informacje, takie jak hasła (włącznie z danymi do skrzynki pocztowej) oraz dane dotyczące karty płatniczej. W rezultacie, ryzykujesz utratę swoich danych i środków finansowych.” – ostrzega portal Niebezpiecznik.pl.

Warto jednak zaznaczyć, że samo kliknięcie w link jeszcze nie generuje zagrożenia. Jednakże, nie należy postępować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od oszustów, takimi jak podawanie swoich danych osobowych czy skanowanie dowodu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do otrzymanej wiadomości SMS, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, skontaktuj się najpierw z zespołem wsparcia Revoluta.

Atak na klientów Revoluta wykorzystuje technikę znaną jako smishing, która jest odmianą klasycznego phishingu (czyli wyłudzania informacji za pomocą podrobionych wiadomości i stron internetowych), jednak z wykorzystaniem wiadomości SMS. Oszuści wysyłają tysiące wiadomości SMS w nadziei, że wpadną na naiwnych odbiorców, którzy poddadzą się oszustwu. Podobne ataki często mają miejsce w przypadku klientów banków.”

Przypomnijmy co to jest Revolut?

Revolut to międzynarodowa platforma finansowa, która oferuje szereg usług bankowych i płatności mobilnych. Jest to cyfrowy bank, który umożliwia klientom prowadzenie konta, przeprowadzanie transakcji, wymianę walut, wykonywanie płatności online i offline, a także korzystanie z dodatkowych funkcji, takich jak oszczędzanie i inwestowanie.

Revolut zdobył popularność dzięki swojej innowacyjnej i łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej, która umożliwia użytkownikom zarządzanie swoimi finansami w prosty i intuicyjny sposób. Platforma oferuje również korzystne warunki wymiany walut, umożliwiając klientom oszczędzanie na opłatach za konwersję walutową.

Według danych, około 2 miliony Polaków korzysta z Revoluta. To szybko rozwijająca się firma, która zdobyła popularność wśród osób poszukujących elastycznych i nowoczesnych rozwiązań finansowych, szczególnie w obszarze płatności międzynarodowych i transakcji walutowych.

 

Zostaw komentarz!