blik

W porównaniu do roku poprzedniego, liczba transakcji za pomocą BLIK-a zwiększyła się o 51%

W pierwszym kwartale 2023 roku, za pośrednictwem BLIK-a przeprowadzono 374 miliony transakcji o łącznej wartości 50,1 miliarda złotych, co stanowi wzrost o 51 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Według operatora systemu BLIK, Polskiego Standardu Płatności (PSP), aktywnie korzystało z BLIKA ponad 13,5 miliona osób na koniec pierwszego kwartału 2023 roku.

W pierwszym kwartale 2023 roku zanotowano dynamiczny wzrost liczby płatności za pomocą BLIK-a w terminalach POS oraz przelewów na telefon. Odpowiednio, liczba płatności w terminalach POS wzrosła o 94% w porównaniu z rokiem poprzednim, a przelewy na telefon BLIK zanotowały wzrost o 88% rok do roku, jak podano.

Największa liczba transakcji BLIK

W tym okresie największa liczba transakcji BLIK-iem odbyła się w sektorze e-commerce. Obecnie co druga transakcja BLIK-iem jest realizowana online. W ciągu między styczniem a marcem bieżącego roku użytkownicy BLIK-a dokonali prawie 207 milionów płatności online, co oznacza wzrost o 32% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wartość transakcji online wyniosła 26,9 miliarda złotych w porównaniu z 18,8 miliarda złotych rok wcześniej. Średnia wartość pojedynczego zakupu online w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 130 złotych.

Statystyki jednoznacznie wskazują, że BLIK jest obecnie najpopularniejszym sposobem płatności w e-commerce, zdeklasowując tradycyjne karty płatnicze. Obecny udział transakcji realizowanych za pomocą BLIK-a w tym kanale wynosi nawet około 70%.

Gdzie BLIK przoduje?

Polacy preferują korzystanie z BLIK-a na platformach typu marketplace, gdzie średnia wartość koszyka zakupowego wynosiła 117,5 złotych między styczniem a marcem. Jednocześnie, w ciągu ostatnich trzech miesięcy, wzrosła liczba transakcji w sektorze zakładów bukmacherskich oraz rozliczeń rachunków o 50% i 43% rok do roku, odpowiednio – powiedziała wiceprezes Polskiego Standardu Płatności (PSP), Monika Król, cytowana w komunikacie.

W ATM również odnotowano wzrost liczby transakcji. Na koniec marca 2023 roku klienci banków dokonali 13,2 miliona operacji BLIK-iem w bankomatach. Liczba wpłat i wypłat wzrosła o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, a ich wartość sięgnęła prawie 8,6 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 28% rok do roku. Średnia wartość pojedynczej transakcji w bankomacie w pierwszym kwartale wyniosła 654 złote.

W I kwartale 2023 roku Polacy dokonywali średnio 4,2 miliona transakcji BLIK-iem dziennie, co stanowi wzrost o 55% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. W najlepszym dniu odnotowano blisko 6 milionów transakcji, a średnia wartość rozliczeń BLIK-iem wyniosła 134 złote.

BLIK stał się powszechnym standardem płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP), której udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Zostaw komentarz!