bank

Sąd Rejonowy w Warszawie wydał oświadczenie o bankructwie Getin Noble Banku.

Sąd Rejonowy w Warszawie podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku, jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej sądu. Syndykiem w sprawie został wyznaczony Marcin Kubiczek, który pełni również funkcję syndyka w Idea Banku.

Upadłość Getin Noble Banku – Wywołane wnioskiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

W kwietniu tego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny złożył wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. Przyjęcie tej decyzji oznacza, że wierzyciele zgłaszający roszczenia będą zaspokojeni tylko w zakresie, jaki pozwoli majątek masy upadłościowej. W tym kontekście najpierw zaspokajane będą należności wobec Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

Wraz z końcem września 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął kroki w celu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Działalność banku objętego upadłością została przeniesiona do wspólnego banku BFG oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, który powstał we współpracy ośmiu banków komercyjnych, znanego jako Velo Bank. Na ten proces przewidziano aż 10,34 miliarda złotych wsparcia bezzwrotnego. W czerwcu zeszłego roku informowano o planach Velo Banku w poszukiwaniu inwestora.

Problem frankowiczów

Getin Noble Bank od dawna uchodził za bank najbardziej obciążony kredytami frankowymi, a to właśnie dla frankowców, czyli osób mających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, sytuacja może stać się najtrudniejsza. W związku z tym, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił, że nie będzie oferował przewalutowania kredytów frankowych klientom Getin Noble Banku.

Co więcej, kredytobiorcy pozostający w Getin Noble Banku po restrukturyzacji zgłaszali problemy. Według nich, mimo posiadania postanowień o zabezpieczeniu, byli oni wpisywani jako dłużnicy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), a niektórym bank wypowiadał umowy kredytowe.

Syndyk w centrum uwagi

Po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku, syndyk powinien skupić się na sprawie frankowców, których jest ponad 10 tysięcy. Celem syndyka jest odzyskanie jak największych kwot, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Kancelaria Votum wskazała, że decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku spowodowała, że sytuacja kredytobiorców posiadających kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego w tym banku pogorszyła się w porównaniu z osobami posiadającymi podobne kredyty w innych bankach.

Zostaw komentarz!