Ujemne stopy procentowe czy podwyżka? Co może spotkać klientów banków?

Od dłuższego czasu stopy procentowe NBP są na bardzo niskim poziomie. Co to oznacza w praktyce? Aktualnie przyczynia się to do tego, że kredyty ze zmiennym oprocentowaniem są bardzo tanie. Co głównie napędza gospodarkę w szczególności rynek nieruchomości.

Poniżej wykres podstawowych stóp procentowych NBP (źródło: https://www.nbp.pl):

Błędem jest myślenie, że obecne stopy procentowe będą na tym samym poziomie cały czas. Prędzej czy później trend się odwróci. Pytanie, które warto zadać to w którą stronę przemieści się wykres?

Mamy dwa warianty możliwości:

  1. Stopy procentowe pójdą do góry, co oznacza, że obecne raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem zdrożeją. Czyżby będzie sytuacja jak z frankowiczami? 
  2. Stopy procentowe pójdą w dół, a może nawet zejdą do poziomów ujemnych.

Ujemne stopy procentowe nie są nowością. Sytuacja taka ma miejsce w krajach europejskich np. Szwajcaria. Aktualny kurs stóp procentowych Szwajcarii można sprawdzić tutaj:

https://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/stopa-procentowa-snb-che

W przypadku ujemnych stóp procentowych ucierpią znowu klienci, którzy posiadają oszczędności.

Oto jeden przykład:

W Niemczech lokując pieniądze w obligacje skarbowe do 6 lat w zasadzie klient traci, ponieważ należy płacić rządowi RFN za przechowywanie pieniędzy.

Inne państwa również wprowadzają ujemne stopy procentowe. Wśród takich państw jest: Finlandia, Francja, Dania czy Szwecja.

Czy podobna sytuacja wydarzy się w Polsce?

Oba scenariusze są bardzo prawdopodobne!

Leave a Comment