Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą?

Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą? – Takie pytanie ostatnio dostaliśmy od jednego z czytelników bloga. Warto wyjaśnić tą kwestię, bo nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast warto zabezpieczyć się wcześniej, aby ciężko zarobione pieniądze nie trafiły w całości do komornika.

Czy jest w ogóle możliwa egzekucja za granicą?

Przede wszystkim komornik jest funkcjonariuszem publicznym i współpracuje z sądem rejonowym zgodnie z przydzielonym mu obszarem. Warto wspomnieć, że wierzyciel może wybrać komornika (poza sprawami egzekucyjnymi dotyczącymi nieruchomości). Fakt, że komornik może być z różnego rejonu Polski, nie oznacza, że taki komornik może prowadzić egzekucję poza granicami kraju. Próba ściągania długów przez polskiego komornika za granicą byłaby ingerencją w suwerenność obcego państwa. Z tego względu wszelkie zarobione pieniądze, które będziemy trzymać na zagranicznym koncie są w 100% bezpieczne.

Przy okazji wspomnijmy, że jeśli posiadamy kilku komorników to należy wiedzieć, że prawo Polskie zabrania egzekucji prowadzonych przez kilku komorników na tej samej rzeczy. Taka sytuacja nazywa się zbiegiem egzekucji i wówczas pierwszeństwo posiada komornik, który jako pierwszy zgłosił się do dłużnika.

Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą?

Polski komornik nie może zająć konta bankowego w innym państwie niż Polska. Wynika to z art 1110 k.p.c.

Art. 11104. § 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Inaczej rzecz ujmując, tylko i wyłącznie polskie organy sądowe i egzekucyjne mogą prowadzić egzekucję w Polsce. Na podobne przepisy możemy trafić w innych państwach. Zatem jeśli nie posiadamy długów komorniczych w państwie, w którym chcemy rozpocząć pracę lub pracujemy to nasze środki są bezpieczne na koncie bankowym w tym państwie.

Uwaga! Jeśli środki przelejemy na konto bankowe, które posiadamy w Polskim Banku i mamy egzekucję komorniczą na tym koncie to wówczas automatycznie środki zostaną zablokowane. W tym przypadku pieniądze są bezpieczne na zagranicznym koncie. Zatem warto rozważyć przewiezienie pieniędzy do Polski w gotówce.

Polecany Artykuł: W jakim polskim banku komornik nie zajmie Ci konta?

Faktu, że komornik nie może zająć zagranicznego konta bankowego nie zmieniają nawet przepisy europejskie, a dokładnie rozporządzenie nr 655/2014 dotyczące europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym. Jednak przepis ten nie zmienia zasięgu terytorialnego działania organów krajowych i egzekucyjnych.

Zgodnie z rozporządzeniem 655/2014, jeśli wierzyciel będzie posiadać wiedzę, że pracujemy za granicą to może podjąć próbę egzekucji w obcym państwie, w którym aktualnie zarabiamy.

Natomiast, aby wierzyciel mógł to zrobić potrzebowałby orzeczenia sądu obcego państwa, w którym miałaby zostać prowadzona egzekucja lub orzeczenie polskiego sądu wraz z europejskim tytułem egzekucyjnym lub zaświadczenie, które potwierdzi wykonalność orzeczenia. Dopiero taki komplet dokumentów uprawniałby wierzyciela do podjęcia działania w celu odzyskania swoich środków.

Sytuacja raczej mało prawdopodobna, zatem w odpowiedzi na pytanie: Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą? Śmiało można stwierdzić, że nie ma takiej możliwości jeżeli środki będą na zagranicznym koncie bankowym.

Sprawdź również nasz wpis na temat konta bez komornika w polskich bankach >>

 Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą

Tagi: czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą, egzekucja z wynagrodzenia za pracę za granicą, ściganie dłużników za granicą, długi w polsce a pobyt za granicą, czy komornik może zająć wynagrodzenie za granicą, dlug w polsce a wyjazd za granice, ucieczka przed długami za granicę, praca za granicą a komornik w polsce, czy komornik może zająć zagraniczne konto bankowe, czy komornik może zająć konto zagraniczne, czy polski komornik moze zajac konto w holandii.

Be the first to comment on "Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą?"

Leave a comment