Biuro Informacji Kredytowej Jak Sprawdzić Siebie? BIK Raport i Alerty

Czym jest (BIK) Biuro Informacji Kredytowej jak sprawdzić siebie w tej bazie? Na te dwa pytania, a także inne – często zadawane – postaram się udzielić szczegółowych odpowiedzi w tym artykule. Informacje zawarte w BIK są bardzo ważne z punktu widzenia pożyczkodawcy i w głównej mierze decydują o tym, czy zostanie nam udzielony kredyt. Jeśli zdarzyło nam się nieterminowo spłacić jakieś zobowiązanie to może być problem z uzyskaniem kolejnego wsparcia finansowego. Zobaczymy zatem, jak sprawdzić w jakim świetle widzą nas instytucje finansowe i pożyczkodawcy. Tym bardziej, że mamy taką możliwość zamawiając raport BIK.

Czym jest BIK?

Większość z Was zapewne zetknęła się z tym terminem. W skrócie jest to instytucja, która gromadzi, przetwarza  i udostępnia informacje na temat wszystkich zobowiązań kredytowych klientów (indywidualnych oraz przedsiębiorców) banków, SKOK-ów i innych, pozabankowych firm pożyczkowych.

Dane, które możemy znaleźć w Biurze Informacji Kredytowej mogą być zarówno pozytywne (spłacone kredyty, informacje o terminowości w spłacaniu), jak i negatywne (zaległości w spłacie, zobowiązania, wierzytelności).

Jako klient masz prawo wglądu do tych danych, a także – jeśli okażą się niepoprawne – masz prawo zażądać od instytucji, która niepoprawne dane umieściła – poprawy tych danych na pisemny wniosek.

Sprawdź: Promocje bankowe, w których można zgarnąć gotówkę za założenie konta!

Co to jest raport BIK?

Raport BIK to elektronicznie wygenerowany dokument, w którym możemy znaleźć informacje na temat naszej przeszłości kredytowej. Znajdują się tam informacje na temat bieżących zobowiązań, a także spłaconych kredytów i pożyczek. Dane w BIK są na bieżąco aktualizowane. Zgodnie z prawem – Biuro Informacji Kredytowej ma obowiązek zaktualizować dane w ciągu 7 dni od jakiegokolwiek zdarzenia wpływającego na zmianę tych danych.

Czy Twoje dane mogą w ogóle trafić do BIK?

Składając wniosek o kredyt lub pożyczkę w banku, skoku lub wybranej firmie pożyczkowej – Twój wniosek w pierwszej kolejności zostaje wysłany do BIK, gdzie jest weryfikowany. Jeśli z BIK uzyskasz pozytywną decyzję – wówczas bank udziela Ci kredytu lub pożyczki. Następnie dane o regulowaniu przez Ciebie kolejnego zobowiązania również trafiają do BIK – przeważnie raz w miesiącu, aż do momentu, w którym spłacisz kredyt lub pożyczkę.

SPRAWDŹ: Jak uciec od komornika?

Dlaczego warto znać swoją historię kredytową?

Historia kredytowa w BIK to główne źródło, w których instytucje finansowe weryfikują klienta. Banki chcą mieć pewność, że Klient jest wiarygodny i spłaci zobowiązanie, o które się stara. Natomiast klienci, którzy nieterminowo spłacają zobowiązania mogą stanowić kłopot dla instytucji finansowych. Pożyczkodawca ma wówczas więcej pracy, aby odzyskać dług od takiego klienta.

Warto poznać swoją historię kredytową, a także dobrze wiedzieć w jakim świetle widzą nas pożyczkodawcy. Nigdy nie wiemy, kiedy i jakie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Mając pewność, że nasza przeszłość kredytowa nie budzi wątpliwości – zyskamy większą pewność w staraniu się o pożyczkę lub kredyt.

Zyskamy większy spokój, że w każdej chwili możemy uzyskać dodatkowe wsparcie. Bez stresu będziemy mogli wysłać wniosek do dowolnej firmy pożyczkowej, a dzięki temu wybierzemy najlepszą i najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Dodatkowo, mając dostęp do raportu BIK będziemy mogli sprawdzić czy żadna osoba trzecia nie zaciągnęła na nasze dane kredytu. Co daje większe bezpieczeństwo. W razie jakichkolwiek wątpliwości na bieżąco możemy reagować. A ostatnio coraz częściej słyszy się o wycieku różnych danych z baz innych firm np. Imię i Nazwisko, PESEL, nr dowodu osobistego. 

Istnieje tutaj również możliwość ustawienia alertów BIK – są to powiadomienia o wszelkich próbach zaciągnięcia kredytu na nasze dane. Jeśli już myślimy przyszłościowo i jesteśmy ludźmi z wyobraźnią to warto się zabezpieczyć również w tej kwestii. (Alerty szerzej opiszę w dalszej części artykułu). Biuro Informacji Kredytowej Jak Sprawdzić Siebie.

Kiedy powinniśmy sprawdzić raport BIK?

Raport BIK można wygenerować w dowolnym czasie, natomiast najbardziej przydaje się w momencie starania się o kredyt. Możemy sprawdzić naszą historię i wówczas podjąć decyzję odnośnie pożyczkodawcy.

Warto sprawdzić raport BIK również w sytuacji, w której bank odrzuca nasz wniosek o kredyt. Być może jest jakieś zobowiązanie, o którym zapomnieliśmy lub po prostu padliśmy ofiarą wyłudzenia i ktoś wziął kredyt na nasze dane.

Jakie korzyści daje sprawdzenie siebie w BIK? Biuro Informacji Kredytowej Jak Sprawdzić Siebie?

Przede wszystkim mamy pewność, że z naszą historią kredytową jest wszystko w porządku. Sprawdzając siebie w BIK możemy na bieżąco monitorować sytuację, a w razie jakiejkolwiek próby wyłudzenia możemy reagować we właściwym czasie. Dzięki temu zabezpieczamy się przed różnymi incydentami.

Biuro Informacji Kredytowej Jak Sprawdzić Siebie

Sprawdzenie siebie w BIK pomaga również przy podejmowaniu decyzji kredytowej. Jeśli nasza historia jest pozytywna to śmiało możemy udać się do banku, bez konieczności korzystania z usług parabanków. Biuro Informacji Kredytowej Jak Sprawdzić Siebie.

Alerty BIK – dlaczego warto się zabezpieczyć niż później spłacać za kogoś kredyt?

Alerty BIK to najskuteczniejsza ochrona przed wyłudzeniem. Każdy z nas jest narażony na zgubienie dokumentów, kradzież danych osobowych czy kradzież tożsamości. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o hakerach wykradających dane lub różnego rodzaju przeciekach.

Może Ci się wydawać, że Cię to nie dotyczy. Do czasu… Później może być za późno. Dlatego warto zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę.

Dzięki alertom BIK dowiesz się od razu o każdym fakcie!

Natychmiast dostaniesz SMS i e-mail, gdy w BIK pojawi się informacja odnośnie próby uzyskania kredytu na Twoje dane.

Lepiej się zabezpieczyć TERAZ, niż spłacać nie nasz kredyt PÓŹNIEJ!

Również dostaniesz informacje w przypadku próby wyłudzenia abonamentu komórkowego lub jakiejkolwiek innej umowy zawieranej na Twoje dane.

Koszt ALERTÓW BIK to 24 zł ROCZNIE… TAK, TAK – ROCZNIE! Czyli 2 złote miesięcznie. Uważam, że lepiej zainwestować 24 zł rocznie w alerty, niż później spłacać na przykład 40 000 zł kredytu, z którego nawet nie skorzystasz!

Jak sprawdzić siebie w Biurze Informacji Kredytowej? Jak ustawić alerty BIK? [INSTRUKCJA]

Raport BIK możesz wygenerować na tej stronie: >> POBIERZ RAPORT BIK <<

Alerty możesz aktywować na tej stronie:  >> AKTYWUJ ALERTY <<

Biuro Informacji Kredytowej Jak Sprawdzić Siebie

To od Ciebie zależy czy wykażesz się sprytem i w razie potrzeby będziesz mógł zapobiec próbie wyłudzenia. W mojej opinii jest to świetny i tani sposób (w przeciwieństwie do różnego rodzaju ubezpieczeń). Ubezpieczenia w tym zakresie są o wiele droższe i nie zapobiegają – mogą jedynie zwrócić koszty. Pytanie czy chcemy się bawić z tymi wszystkimi papierami skoro jest prostsze rozwiązanie?

Odpowiedź jest oczywista!

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (27 głosy)