Jak podpisać dokument profilem zaufanym? PORADNIK

W dobie cyfryzacji usług administracyjnych coraz częściej pojawia się pytanie, jak podpisać dokument profilem zaufanym. Profil zaufany to narzędzie, które umożliwia potwierdzanie tożsamości online oraz podpisywanie elektronicznych dokumentów z taką samą mocą prawną, jak tradycyjny podpis na papierze.

W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku podpisać dokument za pomocą profilu zaufanego. Poznasz także możliwości i zalety korzystania z tego narzędzia.

Co to jest profil zaufany i jak założyć?

Profil zaufany to cyfrowa tożsamość, umożliwiająca obywatelom weryfikację swojej osoby. Jest to darmowa opcja, która otwiera drzwi do szybkiego i efektywnego załatwiania rozmaitych spraw urzędowych. Co najistotniejsze to bez konieczności wychodzenia z domu.

Kluczową funkcją, jaką oferuje, jest możliwość składania podpisu elektronicznego – zwanego również zaufanym – który w oczach prawa ma taką samą wartość, jak tradycyjny, własnoręczny podpis.

Z kolei podpis zaufany to narzędzie, które umożliwia cyfrowe podpisywanie dokumentów, gwarantując ich autentyczność w kontakcie z instytucjami publicznymi. Jego założenie stanowi cyfrowy most między obywatelem a administracją, ułatwiając sprawne załatwianie formalności bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak założyć profil zaufany?

Proces ten jest znacznie prostszy i bardziej intuicyjny, niż mogłoby się wydawać. Generalnie są dwie najpopularniejsze opcje, aby założyć profil zaufany: poprzez bank lub osobiście w wyznaczonych punktach.

Chcesz dowiedzieć się więcej i przejść przez ten proces krok po kroku? Zapraszamy do lektury naszego szczegółowego artykułu, który dokładnie opisuje, jak założyć profil zaufany:

A my nie przedłużamy i wracamy do meritum, czyli podpisywanie dokumentów profilem zaufanym.

Jak podpisać dokument profilem zaufanym? INSTRUKCJA

Krok #1: Przejdź na stronę rządową:

https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany

Następnie kliknij START

Jak podpisać dokument profilem zaufanym

Krok #2: Wybierz z jedną z opcji co dokładnie chcesz podpisać profilem zaufanym.

Mamy tutaj do wyboru następujące pozycje:

  • sprawozdanie finansowe – to przeważnie nie będzie nas dotyczyć w codziennych sprawach,
  • dokument PDF – najczęściej wybieramy to, ponieważ najlepiej jest wszelkie dokumenty dostarczać w formie PDF.
  • dokumenty z pozostałymi rozszerzeniami.

Zatem wybór zależy od tego jaki rodzaj dokumentu chcemy podpisać.

wybór opcji

Zaleca się wysyłać dokumenty jako PDF, zatem wybieramy opcję nr 2 i przechodzimy dalej.

Krok #3: Następnie klikamy w przycisk: „PODPISZ LUB SPRAWDŹ DOKUMENT PDF”

Dzięki temu narzędziu możemy również sprawdzić czy dokument, który otrzymamy został podpisany i czy jest ważny. Do tego przejdziemy w dalszej części tego poradnika.

epuap

Krok #4: Wybieramy z dysku plik, który chcemy podpisać.

wgrywanie dokumentu

Krok #5: Po dodaniu dokumentu na stronie możemy dodać podpis elektroniczny. Klikamy zatem w przycisk „PODPISZ”.

dodawanie dokumentu

Krok #6: Logujemy się do profilu zaufanego.

Do wyboru mamy metodę tradycyjną, gdzie wpisujemy nazwę użytkownika/adres e-mail oraz hasło. Przeważnie z tego korzystamy, gdy zakładaliśmy profil zaufany osobiście. Jeśli za pośrednictwem banku to wystarczy wybrać po prawej bank oraz zalogować się do banku i potwierdzić tożsamość.

Jak podpisać dokument profilem zaufanym

Po zalogowaniu zostaniemy przekierowani na stronę, na której można podpisać dokument. Poniżej jest ciekawa opcja, a mianowicie możemy zmieniać umiejscowienie naszego elektronicznego podpisu na dokumencie. Wystarczy kliknąć i myszką przenieść w dowolne miejsce. Na przykład w miejsce, które docelowo przeznaczone jest do podpisu na dokumencie.

Jak podpisać dokument profilem zaufanym

Na końcu klikamy w niebieski przycisk „Podpisz podpisem zaufanym” na dole lub u góry bez znaczenia. Ponownie potwierdzamy czynność przez bank lub kodem SMS i gotowe! Możemy pobrać podpisany dokument i wysłać np. do kontrahenta.

Sprawdź również: Jak wysłać wniosek przez ePUAP do dowolnego urzędu?

W jaki sposób sprawdzić czy dokument został podpisany poprawnie?

Jest to również bardzo prosta czynność, w zasadzie robimy dokładnie to samo. Z tą różnicą, że należy wgrać podpisany dokument. Wówczas wyświetli się informacja o tym kto i kiedy podpisał i czy podpis jest ważny.

Podsumowanie – Jak podpisać dokument profilem zaufanym i czy warto?

Profil zaufany to klucz do świata cyfrowych usług publicznych, umożliwiający załatwianie wielu spraw bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu, obywatele mają możliwość dostępu do szerokiej gamy usług online – od składania wniosków, przez rezerwację terminów, aż po załatwianie formalności związanych z urzędami skarbowymi czy ZUS. Eliminacja konieczności osobistych wizyt w urzędach nie tylko zwiększa komfort użytkowników, ale również przyczynia się do oszczędności ich czasu i zmniejszenia biurokracji.

Korzystanie z profilu zaufanego to również gwarancja bezpieczeństwa i pewności, że wszystkie dokonane za jego pośrednictwem czynności są prawnie wiążące. Dokumenty podpisane elektronicznie z wykorzystaniem profilu zaufanego mają identyczną moc prawną, jak te podpisane ręcznie, co stanowi istotne uproszczenie w kontaktach z administracją. Ponadto, cały proces jest szybki i zabezpieczony przed nieautoryzowanym dostępem, co dodatkowo podnosi poziom zaufania do korzystania z cyfrowych usług publicznych.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (21 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments