Prywatne Pożyczki – Hit czy jeden wielki przekręt?

Prywatne pożyczki to dość kontrowersyjny temat bo i łatwo o oszustwa, na które bardzo często można wpaść. Szczególnie narażone są osoby nieobyte z internetem. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się tej sprawie.

Prześwietlimy oferty prywatnych pożyczek, postaramy się znaleźć wiarygodne firmy, a przede wszystkim opiszemy najczęstsze metody, którymi posługują się oszuści.

Jeśli poważnie zastanawiasz się czy warto zaciągać prywatne pożyczki  to ten artykuł powinien być obowiązkową lekturą. Z całą pewnością wiedza, którą tutaj znajdziesz pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z nieuczciwymi firmami. 

NOTA: W tym artykule podaliśmy podstawowe zasady ochrony przed oszustami oraz nieuczciwymi firmami udzielającymi prywatne pożyczki. Jednakże przestrzeganie tych wszystkich zasad nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Złodzieje są coraz bardziej kreatywni w swoich pomysłach.

Dlatego wszelkie decyzje finansowe podejmujesz na własną odpowiedzialność. Nie mniej stosując się do zasad tutaj opisanych istnieje realna szansa na minimalizację ryzyka związanego z typowymi oszustami na tle prywatnych pożyczek. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prywatne, indywidualne decyzje czytelników bloga.

TRAFIŁEŚ NA PODEJRZANĄ STRONĘ INTERNETOWĄ? SPRAWDŹ: Jak i gdzie zgłosić oszustwo internetowe?

Prywatne pożyczki – co to jest?

Prywatne pożyczki jak sama nazwa już wskazuje są to pożyczki na krótki lub długoterminowy okres od osób prywatnych,  instytucji lub firm, które nie zajmują się na co dzień pożyczkami.

Wszelkie warunki prywatnych pożyczek są ustalane w umowie cywilnoprawnej łącznie z terminami, formą spłaty oraz odsetkami. Kolejnym nieodłącznym elementem prywatnych pożyczek jest fakt, że pożyczkodawca zobowiązuje się nie sprawdzać dłużnika w różnego rodzaju bazach między innymi:

 • KRD – Krajowy Rejestr Długów,
 • BIK – Biuro Informacji Kredytowej,
 • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej,
 • i inne…

W związku z tym prywatna pożyczka może być pomocą finansową dla osób, które:

 • nie mają jeszcze zdolności kredytowej,
 • są w bardzo trudnej sytuacji finansowej,
 • popadły w spiralę zadłużenia,
 • mają zajęcie komornicze,
 • oraz pozostałe trudne przypadki…

Jeśli twoje dane widnieją chociaż w jednym rejestrze wypisanym powyżej z negatywnym wpisem lub jesteś w trudnej sytuacji to problemem może być nawet otrzymanie pożyczki od parabanku. Zatem ostatnią deską ratunku wydają się pożyczki od prywatnych osób. Sprawdźmy jednak dokładnie na jakie oferty możemy natrafić w internecie.

Czy rzeczywiście prywatne pożyczki są bezpieczne?

Prawdę mówiąc wszystko zależy od tego z kim zdecydujesz się zawrzeć umowę. Co prawda w internecie można natrafić na bardzo dużo ogłoszeń (w szczególności na portalach ogłoszeniowych) – w większości przypadków są niestety próby wyłudzenia danych osobowych. Ten proceder dokładnie opiszemy w kolejnym punkcie, a także jak rozpoznać potencjalnego oszusta.

Jeśli znajdziemy już prywatną osobę lub firmę, która zechce udzieli nam prywatnej pożyczki to warto pamiętać o kilku zasadach i zdrowym rozsądku.

Po pierwsze nigdy nie wpłacaj żadnych zaliczek na konto przed podpisaniem umowy. Po drugie najlepiej spotkaj się z pożyczkodawcą twarzą w twarz, zweryfikuj jego wiarygodność podczas spotkania w miejscu publicznym. Kolejną sprawą jest dokładne przeczytanie umowy. Poproś pożyczkodawcę, aby wysłał Ci umowę na maila dzień przed spotkaniem, aby mieć czas na zapoznanie się z całą treścią.

Dokładne informacje co powinno znaleźć się w umowie o prywatne pożyczki omawiamy w dalszych akapitach. 

Pożyczka od osoby prywatnej – Jakie są najczęstsze oszustwa?

Poniżej przedstawiamy listę z najpopularniejszymi przekrętami na „prywatną pożyczkę”:

Przedpłata

Nieuczciwa osoba lub firma prosi o przedpłatę w formie kilku rat jako zabezpieczenie spłaty. Nie trzeba chyba tłumaczyć jak to się kończy. Po wykonaniu przelewu na numer rachunku złodziej urywa kontakt i w tym momencie jesteśmy bez pieniędzy oraz bez pożyczki.

Takie konto bankowe często założone jest na tak zwanego „słupa”, a oszust może korzystać z wirtualnych serwerów za granicą – przez co wyśledzenie go jest praktycznie niemożliwe.

Dlatego NIGDY nie przelewaj pieniędzy na obce konta bez podpisanej umowy i zweryfikowanej tożsamości osoby prywatnej lub firmy!

Wyłudzanie danych osobowych

Kolejną popularną metodą jest zbieranie danych osobowych. Proceder ten ma miejsce często poprzez komunikację e-mailową lub na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Złodziej próbuje pozyskać od nas takie dane jak: imię, nazwisko, PESEL, a także skany dowodu osobistego.

Ok, być może pomyślisz teraz, że to nic takiego, że to Ciebie nie dotyczy, szczególnie jeśli nie masz zdolności kredytowej, więc teoretycznie taki oszust nie weźmie pożyczki na twoje dane, bo i tak bank lub parabank nie zaakceptuje wniosku związanego z tym PESELEM.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby na takie dane założyć konto bankowe lub konto na giełdzie kryptowalut, aby uniknąć limitów i móc rejestrować transakcje na Twoje dane. I to jest o wiele większe niebezpieczeństwo niż strata kilkuset złotych. J

eśli Twoje konto bankowe lub maklerskie będzie brać udział w praniu brudnych pieniędzy lub innych nielegalnych procederach to prawdopodobnie policja zapuka do Twoich drzwi.

Jeśli zatem podawałeś kiedykolwiek dane na nieautoryzowanych, niesprawdzonych stronach internetowych – zgłoś to i wymień dowód osobisty! Jeśli podawałeś dane jakiejś firmie, ale nawet się nie odezwali – zgłoś to i wymień dokumenty.

Mikropłatność

Wypełniasz wniosek, wszystko wydaje się w porządku i otrzymujesz prośbę o opłatę aktywacyjną lub coś w tym stylu. Opłacasz to, bo przecież jest na niską kwotę np. 50 zł lub 30 zł. I co dalej? Nie ma kontaktu z firmą – przypadek?

Z jednej strony to bardzo wiarygodna metoda, kto by chciał oszukiwać kogoś na tak niską kwotę? Przeliczmy sobie to jednak robiąc pewne założenia: jeśli dziennie nawet niech to będzie 100 osób wpłaci powiedzmy 30 zł to jest 3000 zł dziennie, w skali miesiąca daje to 90 000 zł, więc taka firma może się nieźle obłowić na niewinnych mikropłatnościach (oczywiście tych potencjalnych klientów może być znacznie więcej).

Działając na mniejszą skalę pewnie i kilka miesięcy taka firma „pociągnie” zanim się ktoś zorientuje.Zastanówmy się w ogóle po co jest jakaś opłata aktywacyjna? Jeśli ktoś rzeczywiście ma zamiar udzielić pożyczki to przecież zarobi później na odsetkach, więc jakiekolwiek opłaty aktywacyjne nie mają sensu.

  Te trzy metody są chyba najczęściej spotykane. Być może jest więcej w końcu przestępcy są coraz bardziej kreatywni, dlatego zawsze powinniśmy uważać i podchodzić do tych tematów z zasadą ograniczonego zaufania. Nie wierz osobom w internecie na słowo – lepiej mieć coś na piśmie niż stracić pieniądze.

  Jeśli masz wiedzę na temat innych sposób – koniecznie podziel się tym w komentarzach poniżej! Wiele osób oraz czytelników naszego bloga będzie wdzięczna za takie informacje!

  Co powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej?

  Jeśli już zdecydujemy się wziąć prywatną pożyczkę to umowa powinna być nieodłączną jej częścią. Zalecamy podpisać umowę w obecności notariusza, który poświadczy wiarygodność tej umowy. Przez to w późniejszym czasie w przypadku jakichkolwiek komplikacji będziemy chronieni i żaden sąd nie podważy takiej umowy.

  Prywatne Pożyczki

  W umowie powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące pożyczki, czyli między innymi:

  • strony umowy: kto zawiera umowę, dane zarówno pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy,
  • szczegółowy terminarz spłat rat wraz z wyszczególnionymi odsetkami, RRSO oraz wszelkimi dodatkowymi opłatami lub prowizjami,
  • sposób spłaty oraz kary za brak płatności w terminie,
  • ewentualny zastaw wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami,
  • oświadczenie o finansowaniu – z jakiego źródła dokładnie pochodzą pożyczane pieniądze,
  • skany dokumentów (dowody osobiste, paszporty lub w przypadku firm wpisy KRS lub CEIDG wraz z pieczątką i podpisem przedstawiciela);

  Prywatne pożyczki od zaraz – czy to możliwe?

  Biorąc pod uwagę wszelkie formalności, które są zalecane przy operacjach finansowych typu prywatne pożyczki warto uzbroić się w cierpliwość. Chcąc uzyskać pożyczkę od zaraz z większym prawdopodobieństwem możemy narazić się to, że ktoś nas po prostu oszuka.

  Prywatne pożyczki muszą być poprzedzone odpowiednim zapleczem technicznym, umową oraz pozyskaniem odpowiedniej potrzebnej wiedzy.

  Jeśli potrzebujesz pieniędzy „na już” to o wiele lepszym pomysłem będzie złożenie wniosku o pożyczkę w firmach, które nie sprawdzają dłużników w istotnych bazach danych. Pożyczki bez BIG, bez BIK i KRD. Na rynku w Polsce dalej są takie firmy, które udzielają takich pożyczek. Trzeba jednak się liczyć z tym, że jeśli firma udziela bardziej ryzykowanych pożyczek to wówczas koszt takiej pożyczki będzie większy. Zatem RRSO będzie naprawdę wysokie w porównaniu z innymi ofertami.

  Prywatne pożyczki bez sprawdzania baz z komornikiem online

  W pewnym sensie omówiliśmy już te zagadnienia. Prywatne pożyczki z definicji są bez sprawdzania w bazach. W przypadku prywatnych pożyczek online to sytuacja wygląda na chwilę obecną nieciekawie, ponieważ w internecie jest wiele nieuczciwych firm lub osób prywatnych, które chcą wykorzystać trudną sytuację innych ludzi.

  Osoby w trudnej sytuacji finansowej, które potrzebują pieniędzy od zaraz często nie myślą rozsądnie popełniają mnóstwo błędów, a to może spowodować dodatkowe problemy. Zatem zalecamy spokojne przeanalizowanie sytuacji i podejmowanie racjonalnych decyzji.

  W temacie trudnych pożyczek nikt rozsądny nie da pieniędzy od ręki. Często muszą być odpowiednie zabezpieczenia, które wymagają więcej czasu.

  Prywatne pożyczki z podpisaniem umowy w domu

  Czy są firmy, które podpisują umowy w domu klienta oraz przynoszą od razu gotówkę? Na rynku co jakiś czas pojawiają się takie oferty. Niestety są to głównie parabanki, które co do zasady sprawdzają wiarygodność dłużników w różnych rejestrach.

  Przeglądając różne oferty na portalach ogłoszeniowych, forach i stronach internetowych nie natrafiłem na prywatne pożyczki z możliwością podpisania umowy w domu. W związku z tym mogę podejrzewać, że wszelkie pojawiające się oferty mogą stanowić oszustwo. A być może po prostu nie miałem szczęścia, żeby znaleźć wiarygodną firmę, która zajmowała by się pożyczkami prywatnymi z dojazdem do klienta.

  Jeśli znasz jakąś ciekawą firmę – proszę, daj znać w komentarzu! Wiele osób z tego skorzysta, jeśli jakaś firma jest na tyle solidna i rzeczywiście świadczy takie usługi.

  Podsumowanie

  Z jednej strony mamy oferty prywatnych osób na portalach ogłoszeniowych, które nie do końca są sprawdzone, ponieważ za tymi ofertami często stoją nieuczciwe osoby, które chcą zarobić na osobach często zdesperowanych w bardzo trudnej sytuacji życiowej, z drugiej strony są firmy, które również mogą naużywać swojej pozycji rynkowej do różnych zagrywek.

  Warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa oraz zachować zdrowy rozsądek. Nie płacić żadnych przedpłat, rat przed podpisaniem umowy, nie wierzyć w opłaty aktywacyjne czy przedterminowe odsetki. Nie podawaj swoich danych osobowych dopóki nie zweryfikujesz danej firmy. Przede wszystkim sprawdź:

  • gdzie firma ma swoją siedzibę?
  • jakie są opinie na internecie, w Google itd… jeśli o firmie nigdzie nic nie piszą to już jest coś podejrzanego…
  • wyszukaj firmę po numerze NIP lub REGON w CEIDG lub KRS – jeśli firma nie podaje takich danych lub nie można jej znaleźć to w takim przypadku powinna zapalić się czerwona lampka…

  Sprawdzenie tych informacji jest absolutną podstawą i każda myśląca osoba powinna zadać sobie ten trud, poświęcić 15 minut i wyszukać tych informacji. To jest kilka minut pracy, a dzięki temu możesz zaoszczędzić mnóstwo nerwów i pieniędzy.

  Poniżej znajdziecie sekcję z pytaniami, które trafiają do naszej redakcji. Na bieżąco staramy się udzielać szczegółowych odpowiedzi oraz pomagać osobom zagubionym w internecie. Co jakiś czas publikujemy najciekawsze i najistotniejsze pytania jako przestroga, że złodzieje są bardzo aktywni w internecie i należy mieć oczy szeroko otwarte. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, jeśli nie znalazłeś na tej stronie odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie. Możesz do nas napisać – najlepiej opublikuj swoje pytanie anonimowo w komentarzach pod tym artykułem.


  FAQ: Prywatne Pożyczki – Najczęstsze pytania

  #1: Trafiłem na jedną ofertę w internecie i wpłaciłem 5 rat z góry jako forma zabezpieczenia, niestety kontakt z pożyczkodawcą się urwał.

  Nie mam teraz pieniędzy oraz możliwości zaciągnięcia prywatne pożyczki. Co mam zrobić?

  W takiej sytuacji będzie bardzo trudno odzyskać pieniądze z powrotem. W wielu przypadkach może to być nawet niemożliwe.

  Przestępcy są tak przygotowani, że ciężko ich namierzyć. Rzecz oczywista – zgłoś to na policję. Jednak w takim przypadku sprawa będzie się ciągnąć. Dlatego lepiej zapobiegać i nie dopuszczać do takich sytuacji niż później tego żałować.

  Poinformuj również innych użytkowników o tym fakcie, aby unikali tej konkretnej firmy. Możesz to zrobić u nas w komentarzu lub na innych forach.

  #2: Jak zweryfikować firmę od prywatnych pożyczek?

  W wielu przypadkach wystarczy sprawdzić opinię w Google lub na forach. Jeśli firma jest wiarygodna i długo istnieje na rynku to bez najmniejszego problemu można znaleźć o niej opinie.

  W sytuacji, gdy nie znajdziesz żadnych opinii to firma jest nowa, dopiero zaczyna. To nie oznacza, że trzeba jej zaufać, ponieważ właśnie nowe firmy często są nieuczciwe, szybko znikają, zmieniają nazwy i dalej działają.

  Jeśli masz do czynienia z nową firmą i jesteś na stronie tej firmy to warto wejść w Politykę Prywatności lub Regulamin, sprawdzić dane firmy, które powinny się tam znaleźć, czyli: adres siedziby, numer NIP oraz REGON. Jeśli takich danych nie ma to już jest coś nie tak z tą firmą.

  Natomiast jeśli te dane tam będą to nie mamy pewności, że są prawdziwe. Zatem dobrze jest sprawdzić wiek domeny, czyli ile miesięcy lub lat ma nazwa strony. Takie dane są publiczne i bardzo łatwo można to zweryfikować. Jeśli domena została zarejestrowana kilka dni temu to odradzam jakikolwiek kontakt z tą firmą.

  Wiek domeny sprawdzisz na różnych stronach, ale w tym miejscu polecę oficjalną stronę WHOIS: https://www.dns.pl/whois

  Po wpisaniu nazwy strony internetowej pojawią się takie informacje jak:

  • data rejestracji tej nazwy
  • kto jest właścicielem
  • kto zarejestrował domenę
  • kiedy wygasa

  Podane rzeczy są podstawowymi metodami weryfikacji stron i firm w internecie. Nie dają jednak 100% pewności. Nawet jeśli wszystko będzie w porządku z danymi, z nazwą strony to i tak nie można podchodzić z pełnym zaufaniem.

  Natomiast stosując te podstawowe techniki weryfikacyjne możemy samodzielnie już na samym początku odrzucić wybrane firmy, które są nowe lub podejrzane.

  #3 Czy prywatne pożyczki w ogóle istnieją? Czy znacie kogoś kto dostał prywatną pożyczkę?

  Tak, kontaktowały się z nami osoby, które podpisały umowy z prywatnymi inwestorami, czyli zwykłymi ludźmi przeważnie, którzy mają spore oszczędności i nie mają pomysłu co z nimi zrobić, więc wspierają osoby w trudnych sytuacjach i jednocześnie zarabiają poprzez odsetki.

  Natomiast są to pojedyncze przypadki, częściej do nas piszą osoby, które zostały oszukane przez firmy czy inne nieuczciwe osoby. Na naszym blogu jest wiele artykułów dotyczących tematów jak wyjść z długów czy jak radzić sobie z wierzycielami, dlatego z tego powodu postanowiliśmy stworzyć ten artykuł, aby uświadomić ludzi. Często starsze osoby nawet nie są świadome zagrożeń, które są w internecie.

  Dlatego jeszcze raz przestrzegamy przed różnego typu podejrzanymi ofertami. Nie wierzcie innym ludziom, zwłaszcza w internecie na słowo!

  #4 Czy mogę starać się o prywatne pożyczki jeśli mam komornika?

  Zawsze warto szukać rozwiązań, natomiast to już zależy bezpośrednio od pożyczkodawcy. Niestety nie jesteśmy w stanie wypowiedzieć się w imieniu innych osób. Często potencjalny pożyczkodawca będzie kalkulować oraz analizować ryzyko. Mimo wszystko w dalszym ciągu mamy do czynienia z pieniędzmi, dlatego zabezpieczenie jest dość istotne w tym przypadku. Kwestia komornika ma takie same znaczenie jak figurowanie w rejestrach dłużników. Im dług mniejszy i starszy tym większe prawdopodobieństwo uzyskania prywatnej pożyczki.

  Jak pokazuje praktyka i doświadczenie – prywatne pożyczki są możliwe i są osoby, które ich udzielają. Jednak nie jest łatwo, aby uzyskać taką pożyczkę. Często są to przypadki, które można policzyć na palcach jednej ręki!


  Masz więcej pytań? Napisz do nas lub śmiało napisz w komentarzu!

  Chcemy, aby ten artykuł był głównym miejscem spotkań osób, które szukają informacji na temat prywatnych pożyczek. Zależy nam na edukowaniu internautów, aby nie wpadali w tarapaty związane z oszustwami na tle branży pożyczkowej.

  Jeśli masz jakieś pytanie lub nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię tematy – napisz w komentarzu.

  Oceń artykuł: 4.8 / 5 (99 głosy)
  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Witam serdecznie.
  Jestem mamą 3 wspaniałych dziewczynek … Hani 6 letniej, Zosi 4 letniej oraz Antosi 2 letniej . Potrzebuję pomocy finansowej na wynajem mieszkania dla naszej 4, na nasz Bezpieczny Azyl . Musimy jak najszybciej uciec od domowego terrorysty i boksera ..