Czy komornik może zająć 500 plus? Jak zabezpieczyć 500 plus?

Czy komornik może zająć 500 plus? W końcu są to środki socjalne przekazywane rodzinom jako dodatkowe wsparcie finansowe dla dzieci.

Czy w takim razie komornik ma w ogóle prawo zabrać 500 plus? Często otrzymujemy od naszych czytelników informacje, że komornik zajął pieniądze z tytułu 500 plus.

Dlatego w tym artykule wyjaśnimy kwestie związane z egzekucją świadczeń wychowawczych. A także przedstawimy Państwu kilka sposobów jak zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami. A jeśli już komornik zajął 500 plus to dowiesz się jak odzyskać pieniądze.

Wstęp: Czy komornik może zająć 500 plus?

Zgodnie z przepisami prawa wszelkie rodzaje świadczeń przeznaczonych na wychowywanie dzieci (500 plus, alimenty itp.) są wolne od jakichkolwiek zajęć komorniczych. Odpowiedź na pytanie zawarte na początku artykułu zatem jest twierdząca.

Czy komornik może zająć 500 plus? NIE! Komornik nie może przeprowadzać egzekucji (zajmować, blokować lub zabierać) pieniędzy pochodzących z 500 plus.

Warto pamiętać również, że każdej osobie przysługuje kwota wolna od zajęcia, która co roku jest waloryzowana i przeważnie jest to równowartość najniższej krajowej. Świadczenie 500 plus w dużym skrócie „powiększa” tą kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

Czy komornik może zająć 500 plus? Przykłady

Sprawdźmy to na kilku przykładach:

  1. Jeśli zarabiasz najniższą krajową i nie posiadasz dzieci – komornik nie może zabrać nawet 1 zł.
  2. Jeżeli zarabiasz najniższą krajową i masz 2 dzieci, dzięki czemu pobierasz 1000 zł (w ramach 500+) – również komornik nie ma prawa zająć ani grosza.
  3. Jeśli zarabiasz najniższą krajową, posiadasz dzieci i pobierasz 500+, ale w danym miesiącu pracodawca wypłacił premię w kwocie 200 zł – wówczas tą nadwyżkę (200 PLN) może już zająć komornik i przelać na poczet spłaty zobowiązań u wierzyciela.

Dlaczego komornik NIE może zająć 500 plus?

500 plus to program socjalny, który powstał, aby wspierać polskie rodziny. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej, natomiast nie wchodźmy w kwestie polityczne. Na pewno wielu osobom takie dodatkowe środki pomagały (lub może i nawet dalej pomagają pomimo ogromnej inflacji i spadku wartości nabywczej pieniądza).

Jeśli posiadasz jakiekolwiek zobowiązania, długi to 500+ jako świadczenie socjalne zwolnione jest z egzekucji komorniczej. Komornik nie ma prawa zajmować pieniędzy, które przeznaczone są docelowo na opiekę nad dziećmi.

Oczywiście zdarzają się wyjątki…

Wyjątki: Kiedy komornik może zabrać 500 plus?

Generalnie takie sytuacje pojawiają się w przypadku braku osobnego konta na świadczenia socjalne. Systemy bankowe nie rozpoznają z jakiego źródła pochodzą pieniądze.

Zatem komornik prowadząc egzekucje wobec dłużnika praktycznie od razu blokuje konto bankowe (wysyła informacje do banku), w drugiej kolejności do dłużnika. Zatem od momentu zablokowania pieniędzy na koncie, do oficjalnego otrzymania pisma często może upłynąć nawet kilkanaście dni.

Jeśli 500 plus przelewane jest na Twoje zwykłe konto, przeznaczone do codziennego użytku to wówczas komornik traktuje taki dochód jak inne środki, zatem zdarzają się blokady nawet pieniędzy pochodzących z programu 500 plus.

Jak zabezpieczyć pieniądze z 500 plus?

Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest założenie drugiego, alternatywnego konta bankowego. Obecnie wiele banków ma konta darmowe, zatem nie jest to żaden problem, a pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.

Powstały nawet specjalne rankingi Kont Socjalnych. Wraz z opisem jak wysłać pismo do komornika, aby nie blokował pieniędzy na tym koncie wraz z uzasadnieniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób założyć darmowe, legalne konto socjalne – sprawdź artykuł: Konto Socjalne – jak zabezpieczyć świadczenia socjalne?

Czy komornik może zająć 500 plus na koncie socjalnym?

Jeśli zrobimy to w odpowiedni sposób to możemy być pewni, że pieniądze będą bezpieczne – możemy wówczas spać spokojnie 🙂

Co jeśli komornik już zablokował 500 plus?

Jeśli komornik dopiero zablokował środki pochodzące z 500 plus to jeszcze nic straconego. Zgodnie z przepisami prawa bank musi trzymać te pieniądze w blokadzie przez 7 dni zanim wyśle je na konto komornika.

W związku z tym wszystko co musisz teraz zrobić to jak najszybciej skontaktować się bankiem – najlepiej za pośrednictwem infolinii.

Przedstaw swoją sytuacje doradcy przez telefon i poproś o odblokowanie bezprawnie zajętych środków. W większości przypadków bank odblokuje pieniądze w ciągu kilku godzin.

Jeśli nie chcesz co miesiąc dzwonić do banku, aby odblokował pieniądze, nie chcesz tracić czasu i nerwów. Polecam założyć osobne konto na świadczenia socjalne. Sprawdź więcej: Konto Socjalne – Jak ochronić pieniądze przed zajęciem komorniczym?

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (33 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments