Jak założyć DigiD bez meldunku? Poradnik dla Polonii w Holandii

Jak założyć DigiD bez meldunku? Co to jest i dlaczego warto posiadać DigiD? W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, a także opiszemy krok po kroku jak założyć DigiD bez meldunku.


POLECAMY: Załóż konto bankowe w Holandii bez meldunku: Jak założyć konto bankowe w holenderskim banku przez internet? [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]


Jak założyć DigiD bez meldunku? Co to jest?

Bez względu na to czy aktualnie pracujesz w Holandii, czy masz tutaj meldunek czy nie masz, czy może mieszkasz w Polsce – możesz jak najbardziej założyć DigiD, a wniosek można złożyć nawet przez internet. W niektórych przypadkach jednak będzie konieczność stawienia się w urzędzie, aby potwierdzić tożsamość. Jeśli nigdy nie miałeś żadnych powiązań z Holandią to założenie DigiD nie będzie możliwe. (Sprawdź aktualne wymagania poniżej).

DigiD to odpowiednik polskiego Profilu Zaufanego, jest to po prostu (konto/podpis kwalifikowany), dzięki któremu załatwimy większość spraw urzędowych online. To bardzo przydatne narzędzie szczególnie jeśli chcemy samodzielnie rozliczyć podatek w Holandii czy złożyć wniosek/zapytanie.

Ogólnie rzecz ujmując jest to „narzędzie”, które umożliwia kontakt z rządem, instytucjami edukacyjnymi, instytucjami opieki zdrowia czy funduszami emerytalnymi.

Usługa oczywiście jest całkowicie bezpłatna.


Kto w ogóle może założyć DigiD?

DigiD mogą założyć oczywiście rezydenci, obywatele Holandii, ale również nierezydenci, osoby spoza NL. Jeśli nie posiadasz meldunku w Holandii to konieczne będzie spełnienie poniższych warunków i w tym przypadku należy wypełnić formularz rejestracji dla osób z zagranicy (link tutaj: https://digid.nl/en/aanvragen_buitenland)

Aby ubiegać się o DigiD z zagranicy, będziesz potrzebować:

  • obywatelstwo innego kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli np. polskie obywatelstwo,
  • ważny paszport lub dowód osobisty kraju EOG (uwaga! prawa jazdy nie jest akceptowane),
  • numer BSN,
  • rejestracja w RNI (Baza Ewidencji Nierezydentów)
  • numer telefonu, pod którym można otrzymać wiadomość SMS,
  • adres e-mail.

Baza Ewidencji Nierezydentów – RNI

Jak założyć DigiD bez meldunku? Jednym z wymogów jest konieczność zarejestrowania się w RNI (Baza Ewidencji Nierezydentów). Nie jest to meldunek, natomiast jest to cześć BRP (Baza Danych Osobowych). Jeśli przeprowadzasz się do Holandii na nie dłużej niż 4 miesiące – możesz się zarejestrować jako nierezydent w w/w bazie. Aby to zrobić trzeba udać się do gminy.

Więcej informacji wraz z pełnym wykazem gmin znajdziesz na rządowej stronie: https://www.government.nl/topics/personal-data/question-and-answer/how-i-can-register-in-the-non-residents-records-database

Numer BSN

Każdy kto pracuje lub pracował legalnie w Niderlandach musi posiadać ten numer. Będzie on również wymagany przy rejestracji w RNI. Jeśli nie posiadasz tego numeru to koniecznie trzeba go wyrobić. W większości przypadków pracodawca zapewnia nam pomoc przy wyrobieniu numeru BSN – szczególnie jeśli rozpoczynaliśmy pracę w Holandii przez jakąś dużą agencję pracy.


Jak założyć DigiD bez meldunku krok po kroku…

Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku jak założyć DigiD bez meldunku. W tym celu należy wejść na stronę internetową i wypełnić wniosek. Pamiętajcie, że aby aplikować za granicą trzeba być najpierw w RNI, a tam można zapisać się jedynie osobiście w gminie.

Założenie DigiD będzie wymagało podstawowej znajomości języka holenderskiego lub angielskiego. Jeśli nie znasz żadnego z tych dwóch wymienionych języków – dobrze jest znaleźć kogoś do pomocy.

Jak założyć DigiD bez meldunku mieszkając w Holandii?

Jeśli nie masz meldunku w Holandii lub przebywasz poza Holandią skorzystaj z tego formularza: https://digid.nl/en/aanvragen_buitenland

Jeśli posiadasz adres w Holandii (oraz wpis w BRP) można skorzystać z tego linku: https://digid.nl/en/aanvragen

Należy wypełnić odpowiedni formularz wymaganymi danymi, cały proces jest bardzo dobrze opisany, a strona poprowadzi Cię w zasadzie „krok po kroku”. Na końcu otrzymujemy wszelkie niezbędne informacje dotyczące potwierdzenia założenia DigiD. W wielu przypadkach będzie konieczność stawienia się z dowodem osobistych lub paszportem do urzędu lub ambasady.


Podsumowanie: Jak założyć DigiD bez meldunku?

Jak założyć DigiD bez meldunku? Na pewno będzie potrzebny numer z RNI, czyli tak czy inaczej musimy udać się do gminy osobiście z dowodem tożsamości. Ponadto jako cudzoziemiec prawdopodobnie będziesz musiał potwierdzić tożsamość również poprzez wizytę w urzędzie.

Wyjątkiem mogą być osoby, które posiadają konto w banku holenderskim – wówczas być może będzie można założyć DigiD w 100% online, natomiast niestety nie mogliśmy tego sprawdzić i zweryfikować.

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenia związane z zakładaniem DigiD – podziel się tym w komentarzu 🙂

Polecane artykuły:

Jak założyć konto bankowe w Holandii krok po kroku? [PEŁNA INSTRUKCJA]

Jak założyć międzynarodowe konto bankowe przez internet?

Jak zameldować się w Holandii przez internet? [PORADNIK]

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (22 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments