Co to jest system OGNIVO?

System OGNIVO – służy do wymiany danych, informacji pomiędzy poszczególnymi instytucjami wskazanymi przez prawo. W systemie OGNIVO znajdują się: ZUS, komornicy, urzędy skarbowe, sądy, prokuratorzy, izby celne, organy administracyjne, a także banki komercyjne.

Dzięki temu systemowi na przykład komornik może uzyskać informacje na temat dłużników – może namierzyć, w którym banku mamy rachunek, a następnie wysłać pismo do banku w celu blokady takiego konta.

Wymiana danych w systemie OGNIVO odbywa się elektronicznie, co zapewnia szybki i skuteczny proces.

System OGNIVO to aplikacja elektroniczna przypominająca wielką bazę danych. Komornik w celu uzyskania jakichkolwiek informacji musi przesłać zapytanie odnośnie konkretnych dłużników.

Warto tutaj podkreślić, że nie każda kancelaria komornicza posiada dostęp do tej aplikacji. Obecnie około 90% kancelarii korzysta z OGNIVO.

Jak wygląda zapytanie w systemie OGNIVO?

Komornik sądowy może wykonać zlecenie zapytania w systemie OGNIVO, natomiast wiąże się to z dodatkowymi opłatami ze strony wierzyciela.

Wierzyciel wnioskując o tą czynność może wskazać cel np. ustalanie majątku, odszukanie kont bankowych. Następnie konieczne jest wpłacenie zaliczki. Wierzyciel musi wymienić konkretne banki, które mają zostać sprawdzone przez komornika.

Oceń artykuł: 4.6 / 5 (15 głosy)