Na jak długo komornik może zablokować konto?

Jak długo komornik może zablokować konto? Po pierwsze to banki blokują konta dłużnikom na wniosek komornika. Wówczas tylko pewna kwota jest zablokowana, a wysokość tej kwoty możemy sprawdzić wchodząc w sumę blokad na koncie (jeśli posiadamy dostęp internetowy).

Pozostałe środki są dostępne w saldzie dostępnym, które mogą być przez nas wykorzystane. Nie zostały one zajęte prawdopodobnie ze względu na to, że dłużnikowi przysługuje tak zwana kwota wolna od zajęcia.

Natomiast, jeśli w danym miesiącu przekroczymy kwotę wolną od zajęcia (czyli nasze wydatki z konta będą równe lub większe kwocie wolnej od zajęcia) to do blokady trafią wszystkie pozostałe pieniądze. Istnieją wyjątki od tej reguły na przykład w przypadku, gdy dłużnik nie płaci alimentów. Wówczas taka osoba praktycznie nie ma prawa do kwoty wolnej od zajęcia.

Na jak długo komornik może zablokować konto?

Pan Marcel napisał do nas właśnie w tej sprawie i zapytał: „Na jak długo komornik może blokować konto?”. Otóż tak jak wcześniej pisałem to bank na wniosek komornika blokuje konto. Bank będzie blokować takie środki przez 7 dni. Po tym czasie pieniądze od razu wysyłane są na konto komornika. Zatem mamy niewiele czasu, aby coś zdziałać.

Jak odblokować konto bankowe? jak długo komornik może zablokować konto?

Jest to kwestia, która zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności należy ustalić z jakiego źródła pochodzą pieniądze?

Mogą to być:

  • świadczenia socjalne, alimenty, 500+ itp.
  • wynagrodzenie z pracy, renta, emerytura lub inny dochód.
  1. Jeśli są to świadczenia socjalne, alimenty lub 500+ to takie środki (bez względu na kwotę wolną od zajęcia) nie podlegają zajęciu komorniczemu. Wówczas sprawa jest jasna – bierzemy telefon i dzwonimy do banku z prośbą o odblokowanie środków, które nie podlegają zajęciu. W ciągu kilku godzin środki zostaną odblokowane i po sprawie.Jeśli masz taką sytuacje to na przyszłość polecam Ci założyć Konto Socjalne (tutaj znajdziesz więcej informacji >>). Inaczej będziemy musieli dzwonić do banku za każdym razem, gdy dostaniemy przelew. Często dzwoniąc w tej sprawie czeka się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut na konsultanta, który ma właściwe uprawnienia – chyba, że mamy szczęście to ktoś od ręki załatwi nam tą sprawę 😉
  2. W przypadku przelewu wynagrodzenia jeśli chcielibyśmy odblokować środki to konieczny jest kontakt z komornikiem. Rozmowy z bankiem są w tym celu bezużyteczne, ponieważ bank nie może nic zrobić bez wniosku od komornika (lub innego wierzyciela).

Sprawdź: Konto bez komornika, czyli konto jakiego nie znajdzie komornik >>

 

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (35 głosy)