Jak zrobić przegląd polskiego auta w Holandii? [PORADNIK]

Przebywasz na terenie Holandii, a Twój przegląd samochodu na polskich blachach niedługo się kończy? Nie możesz zjechać w ten czas do Polski? Warto sprawdzić jak można poradzić sobie z tym i jak zrobić przegląd polskiego auta w Holandii.

W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie – czy można zrobić przegląd APK, czyli holenderski odpowiednik przeglądu, czy jest szansa na wbicie pieczątki do polskiego dowodu oraz czy takie przeglądy są akceptowalne w Polsce.

Jak zrobić przegląd polskiego auta w Holandii?

Na samym wstępie trzeba powiedzieć, że nie ma możliwości zrobić typowego polskiego przeglądu w Holandii z wpisem do dowodu rejestracyjnego. Taki przegląd możliwy jest jedynie na Stacjach Kontroli Pojazdów, które zlokalizowane są jedynie na terytorium Polski – nie ma nigdzie za granicą żadnej takiej stacji.

Alternatywą jest wykonanie holenderskiego przeglądu APK dla polskiego auta, ale uwaga na pewne pułapki:

  1. Po pierwsze w przypadku kolizji lub wypadku może być problem ze strony polskiego ubezpieczyciela,
  2. Polskie Służby nie akceptują tego typu przeglądu, zatem wracając do polski najlepiej zrobić od razu polski przegląd na najbliższej SKP – co i tak jest ryzykowane.

Przegląd APK nie jest trudny do zrobienia, wystarczy podjechać do dowolnego punktu w Holandii – można sobie to wygooglować. Jeśli nie posługujemy się językiem holenderskim lub angielskim. To na terytorium Holandii można znaleźć polskich mechaników, którzy mają uprawnienia do tego typu przeglądów.

NIe będziemy tutaj reklamować żadnego konkretnego warsztatu – można skorzystać z Google 🙂

Jak zrobić przegląd polskiego auta w Holandii APK?

Przegląd APK, czyli li Algemene Periodieke Keuring. Jest to coroczny przegląd techniczny pojazdu – typowy odpowiednik polskiego przeglądu jednak obowiązujący na terytorium Holandii.

Przegląd dla holenderskich pojazdów jest obowiązkowy, natomiast można również wykonać go dla zagranicznych pojazdów, które poruszają się po Holandii.

Podczas przeglądu sprawdzane są pewne parametry związane z bezpieczeństwem, ekologią, ochroną środowiska czy ogólnym stanem pojazdu.

Przegląd podobnie jak w Polsce wykonywany jest w uprawnionych punktach. Świadczy jedynie o sprawności pojazdu w chwili przeglądu – nie gwarantuje sprawności przez najbliższy rok.

Przegląd samochodu w Holandii – jak się przygotować?

Ostatnimi czasy bardzo dużą uwagę skupia się na kwestiach środowiskowych, ekologicznych. Zatem możemy być w 100% pewni, że będzie sprawdzany poziom emisji gazów spalinowych oraz szczelność wydechu.

Generalnie wszystkie pojazdy, które korzystają z holenderskich dróg muszą spełniać pewne europejskie standardy dotyczące emisji spalin. Dotyczy to w zasadzie wszystkich samochodów spalinowych – głównie tych z Dieslem.

Przegląd APK to nie tylko emisyjność oraz wpływ pojazdu na środowisko. To również inne kwestie techniczne związane głównie z bezpieczeństwem. Zatem możliwe, że będzie sprawdzane oświetlenie samochodu, podwozie oraz ogólny stan techniczny. 

Czy przegląd APK jest równoznaczny z polskim przeglądem?

Nie, nie jest możliwe aby w Holandii uzyskać stempel stacji diagnostycznej do polskiego dowodu rejestracyjnego.

Jedynie Stacje Kontroli Pojazdów są do tego uprawnione. Na chwilę obecną poza granicami Polski nie znajdziemy nigdzie żadnej takiej Stacji.

Holenderski przegląd APK nie jest akceptowalny przez polskie organy w tym również przez ubezpieczycieli. Zatem dobrze jest pomyśleć o przeglądzie samochodu przed wyjazdem do Holandii lub zjechać, aby wykonać ten przegląd w Polsce.

Jak zrobić przegląd polskiego auta w Holandii? Jak zdobyć polską pieczątkę w dowodzie w Holandii?

Nielegalnych sposobów zdecydowanie odradzamy, ponieważ można narazić się na odpowiedzialność karną. Zawsze lepiej spróbować załatwić sobie urlop w pracy i zjechać na kilka dni do Polski niż później mieć jakiekolwiek problemy.

Polecamy również artykuł: Konto Bankowe w Holandii bez meldunku całkowicie przez internet – Poradnik Krok po kroku!

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (42 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments