Podatek drogowy w Holandii – Co to jest i kiedy musisz płacić?

Zanim zdecydujesz się w ogóle na wyjazd do Holandii własnym samochodem lub zakup samochodu w Holandii warto dowiedzieć się więcej na temat obowiązujących tam podatków. Jednym z obowiązkowych podatków, których nie ma w Polsce jest podatek drogowy w Holandii, czyli tak zwany motorrijtuigenbelasting

W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania, a także przedstawimy instrukcję, w której krok po kroku wytłumaczymy jak wyliczyć podatek drogowy w Holandii.

Co to jest podatek drogowy w Holandii?

Podatek drogowy inaczej zwany również podatkiem samochodowym lub w języku holenderskim „motorrijtuigenbelasting” (MRB). Istnieje w wielu krajach, w różnych formach, a pieniądze z podatku przeznaczane są na różne cele wyznaczane przez ministerstwa transportu.

Idea holenderskiego podatku drogowego jest taka, że środki zebrane w podatkach będą przeznaczane na renowację publicznych dróg, autostrad oraz wszelkich instalacji drogowych.

Brzmi dobrze i w praktyce nie można narzekać na stan i jakość dróg w Holandii. W niektórych przypadkach jednak wysokość tego podatku może przyprawić o ból głowy, ponieważ podatek ten może wynosić nawet ponad 1200 EURO rocznie!

Wysokość podatku jest zależna od kilku czynników, które szczegółowo opiszemy sobie w dalszej części artykułu. Teraz jedynie wspomnimy o tych najważniejszych, a są to:

 • region, w którym mieszkamy,
 • waga samochodu,
 • typ paliwa,
 • przeznaczenie samochodu.

Kiedy jest obowiązek opłacenia podatku drogowego?

Generalnie zasada jest taka, że każda osoba, która jeździ samochodem w Holandii oraz przebywa w tym kraju dłużej niż 3 miesiące jest zobowiązana do zapłacenia podatku drogowego. W takim przypadku nie ma znaczenia czy samochód zarejestrowany jest w Holandii czy jeździ na polskich tablicach rejestracyjnych. Każdy właściciel samochodu powinien opłacić ten podatek po 3 miesiącach przebywania w Holandii.


POLECAMY: Załóż konto bankowe w Holandii bez meldunku: Jak założyć konto bankowe w holenderskim banku przez internet? [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]


Jak obliczyć podatek drogowy w Holandii?

Ile wyniesie podatek drogowy w Holandii – INSTRUKCJA

Obliczenie podatku na szczęście jest dość proste i można to zrobić dosłownie w kilku krokach.

Krok #1: Wejdź na holenderską stronę: https://wegenbelasting.nl/

Znajdziesz tam dwa formularze: (fot. 1)

 1. Do wpisania bezpośrednio numerów holenderskich tablic rejestracyjnych,
 2. Do wyliczenia podatku na podstawie danych pojazdu.
podatek drogowy Holandia
fot. 1

Krok #2: Wypełnij odpowiedni formularz.

Jeśli posiadasz samochód zarejestrowany w Holandii to po prostu skorzystaj z pierwszego od lewej formularza, gdzie wpiszesz numery tablicy rejestracyjnej. Jest to na tyle proste, że nie wymaga dodatkowych instrukcji. Dlatego przejdziemy do drugiego formularza, ponieważ większość z Was pewnie na początku będzie jeździć właśnie na polskich tablicach.

W tym formularzu mamy do dyspozycji 3 pola: (fot. 2)

 • type voertuig – typ pojazdu
 • gewicht – waga pojazdu
 • brandstof – rodzaj paliwa
podatek od samochodów w Holandii
fot. 2
Type voertuig – typ/przeznaczenie pojazdu:

Tutaj do wyboru mamy kilka opcji:

 • personenauto – samochód osobowy
 • personenauto met CO2 tm 50gr/km – samochód osobowy z normą CO2 50gr/km
 • personenauto met CO2 tm 0gr/km – samochód osobowy z normą CO2 0gr/km
 • bestelauto zakelijk – samochód dostawczy biznes
 • bestelauto particulier – prywatny samochód dostawczy
 • bestelauto invalide – samochód dla osób niepełnosprawnych
 • autobus

W większości przypadków będzie to po prostu „personenauto”, czyli zwykły samochód osobowy.

Gewicht – waga pojazdu:

Wybieramy przedział, w którym mieści się waga naszego pojazdu.

Brandstof – rodzaj paliwa:

Rodzaj paliwa – w większości będzie to benzyna lub diesel. Warto tutaj pamiętać, że przy dieslu wysokość podatku drogowego jest praktycznie dwukrotnie większa!

Krok #3: Odczytaj wyniki

Na poniższej grafice (fot. 3) widzimy przykładowe wyliczenia dla podanych informacji. W zależności od regionu opłaty będą się minimalnie różnić.

Podane kwoty są w EURO. W pierwszej kolumnie mamy nazwę regionu, w drugiej jest kwota kwota do zapłaty za kwartał, a w ostatniej jest podatek w ujęciu rocznym.

podatek drogowy od samochodów w Holandii, Niderlandach
fot. 3

Od czego zależy wysokość podatku drogowego?

Jak już wcześniej wspominaliśmy wysokość podatku drogowego w Holandii zależy od kilku czynników. Jedne są bardziej istotne, pozostałe mniej. Najważniejszymi parametrami bez wątpienia są: rodzaj paliwa czy masa samochodu. Region z kolei najmniej wpływa na ostateczną wysokość podatku. Omówmy sobie teraz bardziej szczegółowo wymienione wcześniej czynniki.

 1. Masa własna samochodu – logiczne jest, że im większy samochód tym większa masa. A co za tym idzie większy nacisk na powierzchnie drogi, a więc asfalt będzie szybciej się ścierał od cięższego samochodu. W parze ze wzrostem masy idzie wyższy podatek. Kolejną istotną kwestią przy większej masie samochodu jest większe zużycie paliwa, a co za tym idzie większa emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
 2. Paliwo – wysokość podatku ustalana jest również na podstawie typu paliwa. I tak najwyższy podatek będzie przy samochodach z silnikiem diesla, ewentualnie z silnikami napędzanymi LPG o dużej pojemności. Z kolei najtaniej wyjdzie przy typowym silniku benzynowym.
 3. Typ samochodu – jakie dokładnie jest przeznaczenie samochodu. Czy pojazd jest wykorzystywany w celach prywatnych czy to jest pojazd firmowy, taksówka, średni bus czy autobus? Im większy samochód tym podatek będzie wyższy. Oczywiście dla firm również wyjdzie wyższa kwota.
 4. Region – w zależności od tego, w jakim regionie się mieszka lub posiada firmę – podatek może być wyższy lub niższy. Natomiast ten czynnik w minimalny sposób wpływa na wysokość podatku i to widać w tabelce z wyliczeniem.

Jeśli posiadasz większy samochód typu kombi o sporej wadze oraz z silnikiem diesla to podatek może wyjść nawet 1500 EURO rocznie!


Co grozi za brak opłaty podatku? Jakie są konsekwencje?

Wielu polaków mieszkających i pracujących w Holandii podejmuje ryzyko i nie płacić podatku drogowego. Naraża się tym samym na pewne konsekwencje oraz możliwość otrzymania kary.

Generalnie jeśli mieszkasz niecałe 3 miesiące w Holandii to nie masz obowiązku meldunkowego, a co za tym idzie nie trzeba płacić podatku drogowego. Sytuacja się jednak komplikuje jeśli przebywasz w Holandii dłużej niż 3 miesiące.

Z jednej strony podatek drogowy w Holandii może być dość sporym wydatkiem. W szczególności dla posiadaczy starszych samochodów napędzanych olejem napędowym.

Z drugiej strony brak opłaconego podatku może skończyć się mandatem w kwocie do 300 EUR. Mandat to jednak nie jest najwyższa kara, a raczej jest to najmniejsza kara.

Mimo mandaty będziemy musieli jeszcze zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami, a także z karą administracyjną za brak złożonej deklaracji podatku drogowego od 55 EUR do  5514 EUR – a to już jest konkretna kwota.

Zatem jeśli nie chcesz opłacić podatku drogowego to robisz to na własną odpowiedzialność i ryzykujesz znaczenie więcej.

Źródła: https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/auto_en_vervoer/belastingen_op_auto_en_motor/motorrijtuigenbelasting/hoeveel_motorrijtuigenbelasting_betaal_ik/naheffingsaanslag


Jak zapłacić podatek drogowy w Holandii?

Podatek drogowy w Holandii należy opłacić za pośrednictwem urzędu skarbowego. W tym celu należy wejść na stronę Belastingdienst.nl następnie pobieramy dedykowany formularz, wypełniamy i wysyłamy wraz z kopią dowodu rejestracyjnego. Urząd odpowie w ciągu do 8 tygodni z dokładną kwotą.

Następnie możemy opłacić to:

 • poleceniem zapłaty lub
 • bezpośrednio z konta bankowego.

Więcej informacji na stronie: https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/auto-en-vervoer/content/motorrijtuigenbelasting-hoe-betalen

Jak można zrezygnować z tego podatku? 

A co w sytuacji, w której po kilku miesiącach lub latach chcę wrócić do Polski? Czy mogę po prostu przestać płacić ten podatek?

>Niestety, nie wystarczy zaniechać płatności, ponieważ zacznie to generować zobowiązania podatkowe w Holandii. W tym celu należy dokonać podobnej procedury. Trzeba wypełnić specjalny formularz, w którym wyrejestrujemy samochód z płacenia podatku drogowego. Wszelkie formularze również znajdziemy na stronie urzędu skarbowego w Holandii.

Inne polecane artykułu:

Jak zarabiać przez internet 4000 zł miesięcznie lub więcej? 9 sprawdzonych sposobów!

Konto w Holandii bez meldunku przez internet – instrukcja krok po kroku!

Jak założyć konto za granicą bez zameldowania i wyjazdu poza Polskę?

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (42 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments