Jak zapłacić mandat z Holandii? [PORADNIK]

Mandat to zawsze przykra sytuacja życiowa, szczególnie w Holandii, gdzie wysokość tych mandatów może być rzeczywiście przerażająca. Bez względu na to czy jesteśmy nierezydentami, rezydentami czy obywatelami Holandii – każdy może otrzymać taki mandat, dlatego postanowiliśmy przygotować przewodnik jak zapłacić mandat z Holandii.

Na szczęście jest to bardzo proste i nie wymaga znajomości języka holenderskiego. W tym artykule dowiesz się między innymi jakie są konsekwencje nieopłacenia mandatu, jak zapłacić mandat w Holandii z polskiego konta oraz jak zrobić przelew z holenderskiego rachunku bankowego.


POLECAMY: Załóż konto bankowe w Holandii bez meldunku: Jak założyć konto bankowe w holenderskim banku przez internet? [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]


Wstęp: Jak zapłacić mandat z Holandii?

Organem wykonawczym odpowiedzialnym za egzekwowanie i rozliczanie mandatów, kar, grzywn oraz kosztów administracyjnych w Holandii jest CJIB (nl. Centraal Justitieel Incassobureau). Podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, działa na podstawie Ustawy o ruchu drogowym.

Otrzymanie korespondencji od CJIB z kodem M w górnym, prawym rogu dokumentu oznacza, że obywatel, rezydent lub nierezydent dopuścił się wykroczenia w ruchu drogowym. Będzie to prawdopodobnie pismo z informacją o otrzymaniu mandatu, wysokości mandatu oraz terminie zapłaty.

Standardowym terminiem na opłacenie mandatu w Holandii jest okres do 8 tygodni od daty nadania pisma. List z kodem M może zostać wysłany nie tylko do właściciela pojazdu, ale również do osoby, która uczestniczyła w zdarzeniu drogowym, lub korzystała z wypożyczonego pojazdu.


Co grozi za nieopłacenie mandatu z Holandii?

W przypadku braku lub częściowej płatności za mandat zostaną wysłane dodatkowo dwa wezwania do zapłaty. Każde kolejne wezwanie będzie wiązać się z wyższą kwotą mandatu do opłacenia. Jeśli otrzymasz pierwsze wezwanie to kwota bazowa będzie 1,5 razy większa. W sytuacji otrzymania drugiego wezwania do zapłaty – pierwotna kwota mandatu powiększy się 3-krotnie.

Przykład: Kwota mandatu to 100 EURO – nie został opłacony w terminie. CJIB wysyła pierwsze wezwanie do zapłaty. Wówczas kwota mandatu powiększy się 100 x 1,5 = 150 EURO. Jeśli mandat znowu nie zostanie opłacony to otrzymamy ostatnie wezwanie na kwotę: 100 x 3 = 300 EURO.

Na drugim wezwaniu do zapłaty się jednak nie skończy…

Jeśli nie opłacimy mandatu po drugim wezwaniu to CJIB zwróci się bezpośrednio do organów tego Państwa, którego obywatela sprawa dotyczy. W przypadku Polaka będą to odpowiednie, polskie organy egzekucyjne np. komornik sądowy. Wówczas całkowita kwota do zapłaty zostanie odpowiednio powiększona o koszty administracyjne oraz komornicze.

Komornik ma już większe możliwości ściągania długów. Może na przykład zająć dowolne konto bankowe i automatycznie ściągać z konta należności. Może również zająć wszelkie nieruchomości lub ruchomości np. mieszkanie, samochód, sprzęt AGD, RTV itd…

Jeśli to nie poskutkuje i dalej będziemy zalegać to zostaniemy wpisani do Holenderskiego Rejestru Dłużników. W przypadku jakiejkolwiek kontroli na granicy lub policyjnej będziemy zobowiązaniu do opłacenia mandatu od ręki. W przeciwnym wypadku funkcjonariusz policji/celnik będzie mieć prawo skonfiskować pojazd.


Jak zapłacić mandat z Holandii?

Na piśmie od CJIB otrzymamy niezbędne informacje dotyczące konta bankowego, na które muszą zostać przelane pieniądze. Będzie tam informacja głównie o numerze IBAN. Będzie to numer holenderskiego konta bankowego w ING Bank N.V.

Przykładowy numer IBAN dla kont ING Group NV NL: NL 12 ABCD 1234 5678 90

Numer w takim formacie jest właśnie numerem IBAN kont w Holandii. Powyższy numer to jedynie przykład. NIE PRZELEWAJ NA NIEGO ŻADNYCH PIENIĘDZY!!! NUMER IBAN, NA KTÓRY MUSISZ OPŁACIĆ MANDAT ZNAJDUJE SIĘ W PIŚMIE, KTÓRE OTRZYMAŁEŚ!!!

Co jeszcze będzie potrzebne?

  • Numer BIC/SWIFT (kod identyfikujący bank): INGBNL2A
  • Nazwa i adres banku: (generalnie adresu banku nie trzeba wpisywać, przelew i tak zostanie zrealizowany. Najważniejszy jest numer IBAN oraz tytuł)ING Bank N.V.Foreign OperationsPostbus 18001000 BV AmsterdamHolandia
  • Nazwa odbiorcy przelewu: CJIB
  • WAŻNE! Koniecznie podaj prawidłowy numer referencyjny płatności w tytule przelewu. To jest 16-cyfrowy numer, który będzie podany w otrzymanym piśmie.

PAMIĘTAJ, ABY PRZELAĆ PRAWIDŁOWĄ KWOTĘ. JEŚLI MASZ JAKIEŚ WĄTPLIWOŚCI SKONTAKTUJ SIĘ Z CJIB:
https://www.cjib.nl/pl/kontakt


Jak zapłacić mandat z Holandii z holenderskiego konta?


POLECAMY: Załóż konto bankowe w Holandii bez meldunku: Jak założyć konto bankowe w holenderskim banku przez internet? [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]


Poniższa instrukcja została przygotowana na przykładzie konta w internetowym banku Wise. Konto możesz otworzyć całkowicie przez internet, wraz z weryfikacją tożsamości. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Konto w Holandii bez meldunku przez internet – INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Jak zapłacić mandat w Holandii z polskiego konta?

Poniżej przedstawiamy dokładną instrukcję krok po kroku jak zapłacić mandat z Holandii z polskiego rachunku bankowego. Nie jest to żaden skomplikowany proces, po prostu będziemy musieli wykonać przelew europejski SEPA. Większość polskich banków obsługuje tego typu przelewy, niestety, w przeważającej części taki przelew jest dodatkowo płatny.

My pokażemy jak zapłacić mandat z Holandii na przykładzie polskiego mBanku. W mBanku akurat przelewy SEPA są darmowe, zatem jeśli chcesz zaoszczędzić parę groszy na przelewie to TUTAJ ZNAJDZIESZ CIEKAWE PROMOCJE W MBANKU >>

Jak zapłacić mandat z Holandii z mbanku?

Krok #1: Zaloguj się do rachunku w bankowości online lub aplikacji mobilnej.

Krok #2: Odnajdź pozycję Przelew Europejski SEPA: Płatności > Przelew na konto w Polsce lub UE.

Jak zapłacić mandat z Holandii

Krok #3: Teraz wystarczy wypełnić formularz przelewu. Wpisujemy numer IBAN – algorytm sam domyśli się, że chcemy wysłać przelew europejski i dostosuje pozostałą część formularza. Jest to niesamowicie wygodna funkcja w mBanku.

Jak zapłacić mandat z Holandii
Oceń artykuł: 4.8 / 5 (35 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments