Wstęp: Jak zapłacić mandat z Holandii?
Organem wykonawczym odpowiedzialnym za egzekwowanie i rozliczanie mandatów, kar, grzywn oraz kosztów administracyjnych w Holandii jest CJIB (nl. Centraal Justitieel Incassobureau). Podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, działa na podstawie Ustawy o ruchu drogowym.
Otrzymanie korespondencji od CJIB z kodem M w górnym, prawym rogu dokumentu oznacza, że obywatel, rezydent lub nierezydent dopuścił się wykroczenia w ruchu drogowym. Będzie to prawdopodobnie pismo z informacją o otrzymaniu mandatu, wysokości mandatu oraz terminie zapłaty.
Standardowym terminiem na opłacenie mandatu w Holandii jest okres do 8 tygodni od daty nadania pisma. List z kodem M może zostać wysłany nie tylko do właściciela pojazdu, ale również do osoby, która uczestniczyła w zdarzeniu drogowym, lub korzystała z wypożyczonego pojazdu.
Co grozi za nieopłacenie mandatu z Holandii?
Przykład: Kwota mandatu to 100 EURO – nie został opłacony w terminie. CJIB wysyła pierwsze wezwanie do zapłaty. Wówczas kwota mandatu powiększy się 100 x 1,5 = 150 EURO. Jeśli mandat znowu nie zostanie opłacony to otrzymamy ostatnie wezwanie na kwotę: 100 x 3 = 300 EURO.
Na drugim wezwaniu do zapłaty się jednak nie skończy…
Jeśli nie opłacimy mandatu po drugim wezwaniu to CJIB zwróci się bezpośrednio do organów tego Państwa, którego obywatela sprawa dotyczy. W przypadku Polaka będą to odpowiednie, polskie organy egzekucyjne np. komornik sądowy. Wówczas całkowita kwota do zapłaty zostanie odpowiednio powiększona o koszty administracyjne oraz komornicze.
Komornik ma już większe możliwości ściągania długów. Może na przykład zająć dowolne konto bankowe i automatycznie ściągać z konta należności. Może również zająć wszelkie nieruchomości lub ruchomości np. mieszkanie, samochód, sprzęt AGD, RTV itd…
Jeśli to nie poskutkuje i dalej będziemy zalegać to zostaniemy wpisani do Holenderskiego Rejestru Dłużników. W przypadku jakiejkolwiek kontroli na granicy lub policyjnej będziemy zobowiązaniu do opłacenia mandatu od ręki. W przeciwnym wypadku funkcjonariusz policji/celnik będzie mieć prawo skonfiskować pojazd.
Jak zapłacić mandat z Holandii?
Co jeszcze będzie potrzebne?
- Numer BIC/SWIFT (kod identyfikujący bank): INGBNL2A
- Nazwa i adres banku: (generalnie adresu banku nie trzeba wpisywać, przelew i tak zostanie zrealizowany. Najważniejszy jest numer IBAN oraz tytuł)ING Bank N.V.Foreign OperationsPostbus 18001000 BV AmsterdamHolandia
- Nazwa odbiorcy przelewu: CJIB
- WAŻNE! Koniecznie podaj prawidłowy numer referencyjny płatności w tytule przelewu. To jest 16-cyfrowy numer, który będzie podany w otrzymanym piśmie.
PAMIĘTAJ, ABY PRZELAĆ PRAWIDŁOWĄ KWOTĘ. JEŚLI MASZ JAKIEŚ WĄTPLIWOŚCI SKONTAKTUJ SIĘ Z CJIB:
https://www.cjib.nl/pl/kontakt
Jak zapłacić mandat z Holandii z holenderskiego konta?
Poniższa instrukcja została przygotowana na przykładzie konta w internetowym banku Wise. Konto możesz otworzyć całkowicie przez internet, wraz z weryfikacją tożsamości. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Konto w Holandii bez meldunku przez internet – INSTRUKCJA KROK PO KROKU
Jak zapłacić mandat w Holandii z polskiego konta?
Jak zapłacić mandat z Holandii z mbanku?

