Zaświadczenie o niekaralności Holandia [Instrukcja krok po kroku]

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności Holandia krok po kroku? Niezależnie od tego czy jesteś zameldowany w Holandii czy nie – możesz uzyskać zaświadczenie VOG. Jednak różnica będzie w sposobie złożenia wniosku o zaświadczenie o niekaralności w Holandii.

W przypadku osób zameldowanych należy wniosek złożyć w urzędzie gminy, osoby niezameldowane, będące nierezydentami (nawet jeśli pracujesz, ale nie jesteś zameldowany to jesteś nierezydentem) – wniosek można wysłać poprzez e-mail.

W tym artykule publikujemy dwie instrukcje: dla osób zameldowanych oraz bez meldunku.

Certificate of Conduct (VOG) – co to jest?

Zaświadczenie o niekaralności w Holandii, inaczej zwane „Verklaring Omtrent Gedrag” (VOG), jest dokumentem wydawanym przez holenderskie Ministerstwo Sprawiedliwości, które potwierdza, że osoba, która je posiada, nie ma na swoim koncie żadnych kryminalnych wyroków skazujących w Holandii. Jest to dokument bardzo ważny. Często wymagany w różnych sytuacjach, np. podczas składania wniosków o pracę, czy podczas rejestracji działalności gospodarczej.

Warto pamiętać, że osoby, które chcą uzyskać VOG, muszą mieć holenderski numer PESEL (czyli numer BSN/Sofi). Bez względu na to czy jesteś zameldowany w Holandii czy nie – konieczne jest posiadanie numeru BSN. Jeśli kiedykolwiek pracowałeś w Holandii legalnie to na 100% posiadasz ten numer.

Zaświadczenie o niekaralności Holandia [INSTRUKCJA]

Jeśli jesteś zameldowany w Holandii to złożenie wniosku możliwe jest jedynie w urzędzie gminy. Instrukcja krok po kroku:

 1. Zgłoś się do dowolnego urzędu gminy i poproś o wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności.
 2. Wypełnij wniosek, wpisując swoje dane osobowe oraz adres zameldowania.
 3. Dokonaj opłaty za wydanie zaświadczenia. Możesz uiścić opłatę gotówką, kartą płatniczą lub przelewem bankowym.
 4. Złóż wniosek w urzędzie gminy i odbierz potwierdzenie złożenia.
 5. Czekaj na decyzję. Zazwyczaj trwa to około 2-3 tygodni, ale w niektórych przypadkach może to potrwać nawet kilka miesięcy.
 6. Otrzymasz decyzję drogą pocztową lub e-mailem. Jeśli decyzja będzie pozytywna, otrzymasz zaświadczenie o niekaralności. Jeśli decyzja będzie negatywna, możesz złożyć odwołanie.

Zaświadczenie o niekaralności Holandia dla osób bez meldunku

Jeśli posiadasz numer BSN, ale obecnie nie jesteś zameldowany w Holandii. Mimo wszystko możesz złożyć wniosek przez internet (wysyłając wiadomość e-mail) bezpośrednio w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wniosek można wysłać nawet przebywając poza Holandią.

Kompletny wniosek można przesłać na adres vog.np.rni @ justis.nl (maks. 10 MB). Do wiadomości e-mail można dołączyć tylko jeden wniosek w pliku PDF.

Koszt wydania zaświadczenia o niekaralności Holandia VOG to 41,35 €.

Instrukcja krok po kroku

 1. Pobierz wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności (posiadam jedynie w języku angielskim, ponieważ sam składałem kiedyś ten wniosek, ale holenderskiego nie znam – jeśli potrzebujesz wniosek po holendersku to po prostu napisz do Justis tutaj są opcje kontaktu: https://justis.nl/service-contact/contactmogelijkheden)

  Jeśli ktoś będzie składać ten wniosek w Twoim imieniu – konieczne jest również dołączenie upoważnienia:

 2. Wypełnij wniosek oraz upoważnienie, należy wskazać cel ubiegania się o zaświadczenie o niekaralności. W przypadku, gdy wymaga tego nasz pracodawca – konieczny będzie jego podpis.
 3. Wpłać kwotę 41,35€ na konto Holenderskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. (Dane dotyczące płatności, numeru konta znajdują się na wniosku)
 4. Wyślij e-mail na podany powyżej adres i załącz:
  1. Zdjęcie lub skan wniosku o wydanie zaświadczenia o niekaralności + ewentualnie upoważnienie,
  2. Skan/Zdjęcie paszportu / dowodu osobistego,
  3. Dowód uiszczenia opłaty na konto Ministerstwa

Jeżeli zainteresowana strona nie będzie w stanie wypełnić i podpisać sekcji 2 we wniosku. Koniecznie będziesz musiał przedstawić dokument wykazujący, że rzeczywiście potrzebujesz zaświadczenia o postępowaniu. Może to być list, wiadomość e-mail lub treść z określonej strony internetowej oraz załącz kopię.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy składaniu wniosku możesz skorzystać z naszego wsparcia – więcej szczegółów udzielamy osobom zainteresowanym – skorzystaj z formularza kontaktowego na naszej stronie.

Zaświadczenie o niekaralności Holandia – podsumowanie

Bez względu na to jaki jest nasz aktualny status zamieszkania w Holandii – możemy uzyskać zaświadczenie o niekaralności Holandia. Warunek jest, aby posiadać numer BSN, co w zasadzie posiada każda osoba, która kiedykolwiek chociaż raz pracowała w Holandii (legalnie).

Jeśli mieszkasz w Holandii lub planujesz w najbliższym czasie przeprowadzić się do tego kraju, założenie konta w holenderskim banku może okazać się dla Ciebie bardzo korzystne.

Otwarcie konta jest szybkie i łatwe – możesz to zrobić za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony internetowej – nawet będąc w Polsce. Co więcej, bank ten oferuje szeroki wybór kart płatniczych, dzięki którym możesz płacić zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych.

Sprawdź więcej w artykule: Konto w Holandii przez internet bez meldunku! >>

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (35 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments