Konto i banki które nie współpracują z komornikiem. Czy to możliwe?

Czy są w Polsce banki które nie współpracują z komornikiem? Gdzie komornik nie zablokuje konta bankowego? Sprawdź bezpieczne banki w Polsce bez zajęcia komorniczego. Czy istnieją instytucje, które nie współpracują z komornikiem? Czy można mieć anonimowe konto bankowe?

Banki odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przechowując nasze oszczędności i umożliwiając realizację transakcji. Jednak dla niektórych osób, szczególnie tych borykających się z problemami finansowymi.

Z tego powodu wiele osób szuka informacji czy są banki które nie współpracują z komornikiem. Czy jest konto w banku, które komornik nie może zająć. W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi. Sprawdzimy jakie instytucje mogą być poza systemem. Gdzie można założyć konto wolne od komornikiem. Jakie istnieją banki które nie współpracują z komornikiem.

Egzekucja komornicza a konto bankowe

Jeśli chcesz zrozumieć cały ten temat. Warto rozpocząć od tego czym jest egzekucja komornicza. W jaki sposób przebiega? Jakie uprawnienia posiada komornik? Jeśli chcesz założyć konto osobiste, które nie zostanie zajęte przez komornika to przeczytaj artykuł do końca.

Egzekucja komornicza jest procedurą prawną, w wyniku której komornik może zająć majątek dłużnika. Komornik działa przy określonym sądzie. Cała egzekucja komornika jest na wniosek wierzyciela. Zanim jednak dochodzi do tego etapu często wierzyciel próbuje na własną rękę odzyskać dług.

Zajęcie konta bankowego to jedno z narzędzi, które komornik może wykorzystać, by odzyskać długi. Z tego powodu wiele osób szuka banki które nie współpracują z komornikami. W ten sposób chcą ochronić swoje finanse.

Czy istnieją banki które nie współpracują z komornikiem?

Niestety nie. Nie istnieją banki które nie współpracują z komornikiem. A mówiąc bardziej prostym językiem. Absolutnie każda instytucja bankowa w Polsce zablokuje Twoje środki na wniosek komornika.

Polskie prawo stanowi, iż wszystkie one są zobowiązane do udostępnienia informacji o kontach. Tym bardziej, jeśli komornicy wystąpią z takim żądaniem na podstawie tytułu wykonawczego. Oznacza to, że formalnie żaden bank w Polsce nie jest nietykalny dla działań komorniczych.

Czy są jakieś wyjątki?

Mimo to istnieją pewne różnice między bankami. Szczególnie w zakresie współpracy z komornikiem. Niektóre instytucje finansowe stosują bardziej restrykcyjne procedury, gdy dochodzi do zajęcia konta bankowego. Może to skutkować pewnymi ograniczeniami dla komornika.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Konto Bez Komornika – W jakim banku komornik nie zablokuje konta?

Fakt, że komornik może namierzyć dowolne konto w Polsce. To jest zasługa systemu OGNIVO. Jest to system wymiany informacji pomiędzy komornikiem, a bankami. Również inne instytucje mają tam dostęp.

najlepszebankowe.pl

Co to jest system OGNIVO? Czy istnieje konto bez OGNIVO?

System OGNIVO to zaawansowany system wymiany informacji pomiędzy instytucjami. Szereg komórek administracji posiada dostęp do tego systemu. Są to między innymi: ZUS, Poczta Polska, Urzędy Skarbowe, Izby Celne, Komornicy, Sądy, Bank i wiele innych.

Banki, które za jego pomocą przekazują komornikom niezbędne informacje dotyczące rachunków bankowych. Wymiana danych odbywa się elektronicznie, co upraszcza cały proces i przyspiesza proces.

System OGNIVO działa w formie aplikacji elektronicznej, która umożliwia przesyłanie zapytań dotyczących konkretnych dłużników. Zapytania są automatycznie odbierane przez system i weryfikowane. Wysłanie takiego zapytania wymaga użycia elektronicznego podpisu.

Aplikacja OGNIVO

Aplikacja OGNIVO składa się z różnych modułów, z których każdy odpowiada za konkretne potrzeby banków oraz instytucji współpracujących.

Moduły te obejmują obsługę reklamacji i zapytań, monitorowanie sald systemów rozliczeniowych czy elektronizację zgód poleceń zapłaty. Ponadto odpowiadają za awaryjne kopiowanie plików BIF oraz inne opcjonalne moduły.

Przykłady można mnożyć, a kilka z nich to: obsługa przenoszenia rachunków, zapytania o rachunki bankowe dłużników, informacje wyprzedzające o saldach przychodzących. Istnieje również część odpowiedzialna za obsługę sądów i prokuratur.

W przypadku korzystania z systemu OGNIVO przez komornika sądowego. To wierzyciel musi złożyć wniosek i wpłacić zaliczkę na przeprowadzenie poszukiwania majątku dłużnika.

W tym również sprawdzenia jego rachunków bankowych. Dzięki systemowi OGNIVO wierzyciel może obniżyć koszty uzyskiwania informacji. Dzięki temu szybko uzyska niezbędne dane do prowadzenia egzekucji.

millennium bank

Jakie banki należą do OGNIVO? Banki dla dłużników

Na dzień dzisiejszy wszystkie banki komercyjne oraz spółdzielcze należą do OGNIVO. Mowa tutaj jedynie o instytucjach z siedzibą na terenie Polski. O zagranicznych instytucjach porozmawiamy sobie w kolejnym akapicie.

Lista niektórych banków, które uczestniczą w OGNIVO:

 • Pekao SA
 • PKO BP
 • Santander
 • ING
 • mBank
 • Alior
 • BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Velo
 • Millennium
 • Nest
 • Raiffeisen
 • Deutsche
 • Citi Handlowy
 • BOŚ

Banki które nie współpracują z komornikiem

Tak jak już wcześniej wspominałem. Do OGNIVO należą jedynie te w Polsce. W tym momencie możesz zadać słuszne pytanie. A co w przypadku zagranicznych instytucji bankowych? Czy to są banki które nie współpracują z komornikiem?

I jest to bardzo dobre pytanie.

Inne, które mają siedzibę poza granicami Polski nie należą do OGNIVO. W związku z tym komornik nie może zablokować zagranicznego konta bankowego.

Zagraniczne banki a komornik

Bezpieczny sposób na konto bezpieczne od komornika to między innymi sposób, aby założyć konto zagraniczne. Może to być dowolny kraj w Unii Europejskiej. Jednak ni nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć konto w USA, Kanadzie czy Australii.

W wielu przypadkach konieczna będzie wizyta w danym kraju. Część z państw nie pozwoli otworzyć konta bez meldunku czy statusu pracownika. I tutaj z rozwiązaniem przychodzą międzynarodowe banki. W takim bankach możemy otworzyć darmowe konto przez internet. Nawet jeśli obecnie mieszkasz i pracujesz w Polsce. Sprawdź najlepsze banki które nie współpracują z komornikiem. Komornik nie znajdzie tego rachunku.

W tym artykule znajdziesz instrukcję: jak założyć konto w Holandii bez meldunku przez internet – krok po kroku.

Pozostałe informacje oraz listę krajów z instrukcjami możesz uzyskać na tej stronie.

Konto socjalne komornik nie zajmie – banki które nie współpracują z komornikiem

W Polsce istnieje opcja, która może stanowić pewnego rodzaju osłonę w tego typu sytuacjach. Istnieją bowiem banki które nie współpracują z komornikiem w tym zakresie. Dzięki niemu można uniknąć blokady środków przez komornika. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie oferują taką możliwość.

Konto socjalne to specjalny rodzaj rachunku bankowego. Ma on na celu zabezpieczenie środków finansowych dla osób zagrożonych egzekucją komorniczą. W ramach takiego konta, środki zgromadzone na koncie nie mogą być zablokowane przez komornika. Daje to pewne poczucie bezpieczeństwa klientom.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Konto Socjalne – jak zabezpieczyć swoje świadczenia?

Czy ukrywanie majątku przed komornikiem jest legalne? Konto Revolut

Wielu osób zadaje sobie następujące pytanie. Czy możliwe jest bezkarnie ukrywanie się i unikanie egzekucji komorniczej. Czy ucieczka za granicę może stanowić skuteczną metodę ochrony przed komornikiem? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna, ale istnieje kilka istotnych kwestii, które warto omówić. Warto posiadać taką wiedzę jeśli chcemy znaleźć banki które nie współpracują z komornikiem.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ukrywanie się przed komornikiem. Jak również udaremnianie postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z prawem. Komornik działa zgodnie z przepisami prawa. Zatem każda próba uniknięcia egzekucji może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Konsekwencje prawne

Należy mieć świadomość, że prosta zmiana miejsca zamieszkania. A nawet ucieczka za granicę nie stanowią skutecznych środków ochrony przed komornikiem. W przypadku, gdy nie odbiera kierowanej do niego korespondencji. Komornik może skorzystać z tzw. doręczenia zastępczego.

Oznacza to, że dokumenty mogą być doręczane innym osobom związanym z dłużnikiem. Na przykład członkom rodziny. Nawet jeśli nie odbierze takiej korespondencji. To skutki egzekucji formalnie zostaną uznane za osiągnięte.

Ponadto, warto podkreślić, że próba ukrywania majątku przed egzekucją również może przynieść negatywne konsekwencje.

Wierzycielowi przysługuje prawo do wniesienia skargi pauliańskiej. Skarga ta pozwala dochodzić roszczeń z majątku, przeniesionego na rzecz osób trzecich w celu uniknięcia egzekucji.

Dzięki europejskim tytułom egzekucyjnym granice administracyjne pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej nie stanowią już przeszkody. Oznacza to, że nawet ucieczka za granicę nie gwarantuje bezpieczeństwa przed egzekucją.

W przypadku podejmowania działań mających na celu uniemożliwienie egzekucji lub ukrywanie majątku przed komornikiem. Można naruszyć zasady uczciwego zaspokajania wierzycieli. Tego rodzaju działania mogą być uznane za przestępstwo, które podlega sankcjom prawnym, włącznie z karą pozbawienia wolności.

FAQ: Banki które nie współpracują z komornikiem

W jakim banku komornik nie ma dostępu?

Obecnie w każdym polskim banku komornik może zająć środki. Komornik natomiast nie ma dostępu do zagranicznych kont bankowych. Pamiętaj jednak, że wierzyciel może wystąpić o europejski nakaz zapłaty.

Które banki nie są w systemie OGNIVO?

Wszystkie banki w Polsce są w systemie OGNIVO. Zarówno komercyjne, lokalne czy spółdzielcze. Nawet banki zagraniczne, które mają siedzibę w Polsce. Jedynie zagraniczne bez siedziby w Polsce są poza systemem. Nie ma zatem możliwości, aby w 100% założyć konto bez komornika.

Jak ukryć pieniądze przed komornikiem?

Jeśli szukasz Banki które nie współpracują z komornikiem. Istnieje wiele sposobów jak ukryć pieniądze przed komornikiem. Warto jednak podkreślić tutaj, że ukrywanie majątku przed komornikiem sądowym jest czynem karalnym. Przepis, który reguluje tą kwestię można znaleźć w Kodeksie Karnym.

Czy Revolut jest bezpieczny przed komornikiem?

Nie, Revolut nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. To nie jest konto bezpieczne od komornika. Konto Revolut współpracuje z polskim bankiem w zakresie możliwości otwierania kont w PLN. W związku z tym otrzymuje polskie numery IBAN. Komornik zatem ma wgląd w Twoje konto.

Co zrobić aby komornik nie zajął pensji?

Istnieje możliwość, aby dogadać się z pracodawcą. Wówczas pracodawca może wypłacać pensję w gotówce. Jednak w komornik ma możliwość zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek przekazywać określoną część pensji od razu na konto komornika.

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (35 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments