Jak uniknąć podatku od kryptowalut? [PORADNIK]

Kupujesz lub sprzedajesz kryptowaluty? Zastanawiasz się Jak uniknąć podatku od kryptowalut? Jeśli realizujesz transakcje z zyskiem to podlegasz pod obowiązek podatkowy.

W tym artykule sprawdzamy jak uniknąć podatku od kryptowalut? Czy to w ogóle możliwe i legalne? Napiszemy również kilka słów o tym jak rozliczać przychody ze sprzedaży kryptowalut.

Jeśli dopiero planujesz przygodę z kryptowalutami lub aktualna giełda, na której działasz ma zbyt duże prowizje to polecamy giełdę ZONDA – Więcej znajdziesz na oficjalnej stronie giełdy >>

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

UWAGA! Poniższy artykuł NIE STANOWI porady podatkowej, ani prawnej. Przedstawione treści mają charakter TYLKO I WYŁĄCZNIE informacyjny oraz edukacyjny.

Wszelkie działania robisz na własną odpowiedzialność. Nasza redakcja w żadnym stopniu nie ponosi odpowiedzialności za decyzje, które podejmujesz samodzielnie.

Jak uniknąć podatku od kryptowalut?

Zanim omówimy sposoby jak unikać podatku od kryptowalut warto na samym początku przypomnieć czym w ogóle jest przychód z kryptowalut, a także jaki dokładnie obowiązek podatkowy taka transakcja generuje. Przychód z kryptowalut co do zasady klasyfikowany jest jako przychód z rynków kapitałowych. Jakikolwiek zysk zrealizowany na rynkach kapitałowych obciążony jest podatkiem Belki, który wynosi 19%.

Przykład 1.Kupujesz kryptowalutę opodatkowanymi wcześniej pieniędzmi w kwocie 10 000 zł – za kilka miesięcy sprzedajesz za 11 000 zł. Twój przychód z tej transakcji to 11 000 – 10 000 = 1 000 zł. W tym przypadku musisz zapłacić 19% z 1000 zł przychodu, czyli 190 zł.

Jeśli dopiero planujesz przygodę z kryptowalutami lub aktualna giełda, na której działasz ma zbyt duże prowizje to polecamy giełdę ZONDA – Więcej znajdziesz na oficjalnej stronie giełdy >>

PIT 38 kryptowaluty – PIT kryptowaluty – Jak rozliczać?

Podatki z przychodów kapitałowych rozlicza się na koniec roku na formularzu PIT – 38, zatem po zakończeniu roku podatkowego sumę wszystkich podatków od każdej transakcji jesteś zobowiązany przelać na konto urzędu skarbowego do 30 kwietnia roku bieżącego następującego zaraz po roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy.

W przypadku kryptowalut nie ma możliwości odliczeń lub korzystania z różnego rodzaju ulg. Ponadto jednocześnie rozliczenie z kryptowalut nie podlegają łącznemu rozliczeniu. W skrócie chodzi o to, że nie można sumować i rozliczać kryptowalut z innymi źródłami, a jedynie z pozostałymi kryptowalutami.

Warto wspomnieć, że nie ma możliwości dokonywać rozliczeń kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem przedsiębiorcy również zobowiązani są do rozliczenia kryptowalut wypełniając deklarację PIT-38.

Kwota wolna od podatku

Czy istnieje kwota wolna od podatku przy kryptowalutach? Niestety, nie istnieje coś takiego jak kwota wolna od podatku dla kryptowalut. Nawet jeśli masz prawo skorzystać z kwoty wolnej od podatku to nie dotyczy ona kryptowalut. Kwotę wolną od podatku można zastosować przy rozliczeniach dochodów dla formularzy PIT-37 oraz PIT-36 (są to odpowiednio zeznania podatkowe dla osób pracujących lub przedsiębiorców).

Kryptowaluty są przychodem kapitałowym, więc podlegają rozliczeniu na formularzu PIT-38. Dla przychodów tego typu kwota wolna od podatku nie ma zastosowania. Zatem jeśli w ciągu roku zarobisz tylko i wyłącznie 1 zł, na kryptowalutach to masz obowiązek zapłacić od każdej złotówki 19% podatek.

Jeśli dopiero planujesz przygodę z kryptowalutami lub aktualna giełda, na której działasz ma zbyt duże prowizje to polecamy giełdę ZONDA – Więcej znajdziesz na oficjalnej stronie giełdy >>

Czy to jest legalne?

Jak uniknąć podatku od kryptowalut? W zasadzie istnieje kilka sposobów. Część z tych sposobów jest jak najbardziej legalna, natomiast są takie, które nie do końca mogą okazać się legalne i zdecydowanie odradzamy korzystanie z tych sposobów. Jednak, aby artykuł spełnił swą edukacyjną rolę – musimy wspomnieć o wszystkich możliwych sposobach, tak, aby przedstawić rzetelne informacje.

Nie zachęcamy nikogo do korzystania z nie-do-końca legalnych sposobów, ponieważ możecie sobie tylko tym zaszkodzić. Jakie są konsekwencję? Również to opiszemy poniżej.

bitcoin

Sposób #1: Stablecoiny

Podatek od kryptowalut obowiązuje tylko i wyłącznie wtedy, kiedy sprzedajemy kryptowaluty za walutę fiducjarną i realizujemy zysk. Czyli jeśli sprzedasz BTC i otrzymasz PLN lub EUR i jesteś na plusie – wówczas płacisz podatek od tego co zarobiłeś.

Podatek nie obowiązuje jednak w przypadku wymiany kryptowaluty na inną kryptowalutę. Dlatego w tym celu można wykorzystać tzw. stablecoiny, czyli kryptowalutę, której kurs oparty jest o kurs waluty fiducjarnej np. USD. Jedną z takich popularnych kryptowalut typu stablecoin jest USDT. Zatem możemy realizować zyski wymieniając kryptowaluty na USDT. Wówczas nie powstaje obowiązek podatkowy. Dopiero przy sprzedaży USDT na PLN/USD/EUR lub inną walutę fiducjarną – musimy zapłacić podatek.

Ten sposób jest w 100% legalny.

Sposób #2: Anonimowe konta & Bitomaty

Ten sposób jest nieco mniej legalny, a na pewno ryzykowny. Istnieje kilka giełd, na których można mieć konta do pewnego poziomu bez większej weryfikacji. Na takie konto można przelewać kryptowaluty następnie możemy wypłacać w bitomatach w Polsce bez weryfikacji. Po prostu otrzymujemy adres BTC, przelewamy na niego określoną sumę i wypłacamy gotówkę bezpośrednio w Bitomacie. Nie będziemy tutaj reklamować żadnej konkretnej firmy, jeśli jesteś zainteresowany tematem to po prostu wygoogluj na ten temat.

Sposób #3: Płać w kryptowalutach

Ostatnim w zasadzie sposobem jest po prostu wyrobienie sobie karty Mastercard podpiętej pod konta kryptowalutowe. Płać kartą w lokalnej walucie, a instytucja, która oferuje takie rozwiązania automatycznie będzie robić przewalutowanie i pobierze odpowiednią ilość kryptowaluty ze wskazanego rachunku. I w tym przypadku również nie będziemy reklamować żadnej firmy – zainteresowanych odsyłamy do internetu 🙂

ZONDA jak rozliczyć podatek? Jak uniknąć podatku od kryptowalut?

Bez względu na to czy korzystasz z giełdy ZONDA czy jakiejkolwiek innej masz obowiązek rozliczyć podatek od kryptowalut na formularzu PIT-38. Jest to przychód kapitałowy, który podlega pod opodatkowanie stawką 19%. Nie obowiązuje w tym przypadku żadna kwota wolna od podatku, żadne odliczenia czy ulgi.

Formularz PIT-38 składa się raz w roku do 30 kwietnia za poprzedni rok podatkowy. Jeśli nie wiesz jak rozliczyć kryptowaluty rekomendujemy kontakt z profesjonalnym księgowym. Nie ma jednej, uniwersalnej formuły jak rozliczać podatek od kryptowalut. Sytuacja każdej osoby jest inna, więc należy do tego podejść indywidualnie.

Żadna giełda NIE ROZLICZY tego za Ciebie – rozliczenie podatku od kryptowalut jest Twoim obowiązkiem.

Co grozi za brak rozliczenia?

Brak rozliczenia podatku od kryptowalut nie zawsze będzie wiązać się z sankcjami. To wszystko zależy od tego kiedy i czy Fiskus zorientuje się, że masz takie dochody i nie składasz zeznania podatkowego. Jeśli już jednak Urząd Skarbowy do tego dojdzie to konsekwencje mogą być poważne i to wszystko zależy od kwoty, na którą uszczuplony został budżet państwa.

W przypadku mniejszy kwot grozi nam podatek karny, który wynosi 75% dochodów, które zostały ukryte lub zatajone. Do tego oczywiście doliczane są ustawowe odsetki za każdy dzień zwłoki, a odsetki te nie są małe. Czyli w praktyce możemy zapłacić karny podatek kilka razy większy niż kwota, która została zarobiona.

Dodatkowo Fiskus może nałożyć karę 5000 zł za brak złożonego zeznania podatkowego w tej sytuacji PIT-38.

Jeśli te kwoty są większe to nie będzie to traktowane jako przewinienie lub wykroczenie, ale przestępstwo. W takim przypadku może grozić nawet odsiadka w więzieniu.

Warto pamiętać, że urzędy skarbowe mają czas na taką kontrolę do 5 pełnych lat i często lubią czekać na ostatnią chwilę, ponieważ wtedy mogą naliczyć najwyższe możliwe odsetki. Po 5 latach wszelkie sprawy dotyczące rozliczeń PIT są przedawnione.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (47 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments