Jak założyć konto na Kajmanach? [PORADNIK]

Jak założyć konto na Kajmanach? Czy jest w ogóle możliwe, aby nierezydent mógł założyć konto na Kajmanach? A może istnieje możliwość, aby otworzyć rachunek w banku na Kajmanach całkowicie przez internet?

W tym artykule przeanalizujemy temat rachunku bankowego na Kajmanach. Sprawdzimy możliwości, obalimy mity, a także przedstawimy alternatywne rozwiązania dla zagranicznych kont bankowych.

Konto na Kajmanach – o co chodzi?

Kajmany to karaibski kraj z całkiem zamożną populacją, w którym jakość życia jest na dość wysokim poziomie. Bliskość Stanów Zjednoczonych, a także atrakcyjne przepisy i co najważniejsze jedne z najniższych podatków na świecie powodują, że Kajmany uważane są za jeden z rajów podatkowych.

W tym kraju jest znacznie więcej zarejestrowanych firm, przedsiębiorstw niż liczba mieszkańców. Kajmany zyskały na popularności właśnie ze względu na niskie podatki. Tym przyciągają biznesmenów oraz inwestorów z całego świata. Poza tym Kajmany przyciągają rzeszę turystów na iście rajskie, karaibskie plaże.

Stolica Kajmanów George Town słynie z licznych centrów bankowości i inwestycji typu offshore. Kajmany to terytorium zależne od Wielkiej Brytanii. Walutą jest dolar kajmański.

W tym przewodniku omówimy sposoby zakładania kont bankowych na Kajmanach. Ze względu na przepisy prawa wiele osób chce założyć konto na Kajmanach ze względu na unikanie opodatkowania lub ukrycie dochodów.

Jak założyć konto na Kajmanach przez internet?

Czy nierezydent może założyć konto na Kajmanach przez internet? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Co do zasady to każdy nierezydent może otworzyć konto na Kajmanach, ale niestety nie ma możliwości, aby otworzyć taki rachunek przez internet.

Założenie konta na Kajmanach będzie wiązać się też z dość skomplikowaną procedurą, to znaczy, że będziemy musieli udowodnić powiązania z krajem np. zameldowanie, a także przedstawić właściwy cel, dla którego potrzebujemy konto bankowe właśnie na wyspach karaibskich.

Łatwiej będzie przy otwieraniu kont bankowych dla spółek z siedzibą na Kajmanach.

Alternatywnym rozwiązaniem, dla osób które potrzebują konta za granicą są inne banki w UE lub poza UE, które oferują otwarcie zagranicznego konta 100% przez internet. Więcej informacji przedstawiam poniżej:

Możliwości założenia konta przez internet dla nierezydentów niestety nie ma, natomiast opiszemy jeszcze procedurę zakładania konta bezpośrednio w oddziale banku. Zatem będzie konieczna wizyta w tym kraju, co również przeważnie wiąże się z dość wysokimi kosztami (przelot, zakwaterowanie, itd…)

Jak otworzyć konto na Kajmanach w oddziale banku?

Konto na Kajmanach można otworzyć poprzez osobistą wizytę w oddziale wybranego banku. Plusem jest fakt, że głównym językiem urzędowym na Kajmanach jest język angielski zatem bez problemu będziemy mogli się porozumieć w tym języku lub w prosty sposób znaleźć tłumacza.

Jeśli jesteśmy już na Kajmanach i mieszkamy tam (wymagane będzie zameldowanie) to będą wymagane następujące dokumenty:

  • paszport,
  • dowód zamieszkania, (np. rachunek za media – z wyłączeniem operatorów komórkowych),

Ponadto banki mogą wymagać szereg innych dokumentów:

  • wyciągi bankowe z innych krajów (przetłumaczone i poświadczone notarialnie),
  • listy referencyjne z obecnych banków,
  • deklaracje podatkowe,
  • dokumentacje potwierdzające źródła dochodu,
  • i tym podobne…

Przed wizytą w banku warto skontaktować się z wybraną placówką i potwierdzić wszystkie dokumenty, które będziemy musieli ze sobą zabrać. W przypadku pracowników oddelegowanych wymagane będą zaświadczenia od pracodawcy.

Czy posiadanie konta na Kajmanach jest legalne?

Posiadanie samego konta bankowego na Kajmanach nie jest nielegalne. Generalnie można posiadać konta w dowolnym kraju na świecie w tym na Kajmanach. Wiadomą rzeczą jest, że nielegalne będzie wykorzystywanie takiego konta do ukrywania pieniędzy lub innych nielegalnych czynności (pranie brudnych pieniędzy, uchylanie się od płacenia podatków itd.)

Co prawda Kajmany posiadają reputację najbardziej rygorystycznego kraju na świecie pod względem utrzymywania tajemnicy bankowej. Zapewniają klientom bardzo wysoki poziom prywatności, anonimowości oraz ochrony danych.

Alternatywne rozwiązania

Jak widzimy założenie konta bankowe na Kajmanach nie jest dla każdego. Mogą sobie na to pozwolić nieliczne osoby np. pracownicy, który tam mieszkają lub bogaci inwestorzy.

Jeśli potrzebujesz otworzyć konto za granicą, a masz ograniczony budżet to możesz wybrać dowolny inny kraj, w którym założenie konta będzie możliwe całkowicie przez internet.

Konto na Kajmanach – jaka jest alternatywa?

Alternatywą, dla konta na Kajmanach mogą być banki poza Unią Europejską, które mają siedzibę w krajach najbliżej położonych. Przykładem mogą być banki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii lub Meksyku.

Wybór odpowiedniego kraju w dużej mierze zależy od celu posiadania zagranicznego konta. W przypadku osób fizycznych najlepiej założyć konto w walucie, w której zarabia się pieniądze, a dla firm lepszym wyborem będą konta w walucie, w której realizowane są transakcje.

Pozostałe zagraniczne banki

Niewiele zagranicznych banków umożliwia otwieranie rachunków całkowicie przez internet. Pewne banki w Holandii, Niemczech czy na Litwie udostępniają taką możliwość. Zagraniczne konto można otworzyć już w 10-15 minut.

Konto bankowe w Holandii

Najczęściej wybieranym krajem w UE do zakładania zagranicznego konta jest Holandia. Konto jest w walucie Euro, natomiast istnieje możliwość realizowania przelewów walutowych w innych, światowych walutach. Więcej na temat konta w Holandii pisaliśmy w artykule: Jak założyć konto bankowe w Holandii bez meldunku przez internet?

Międzynarodowe konta bankowe

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest założenie międzynarodowego konta bankowego, w którym możemy otworzyć rachunki w ponad 54 walutach świata. Poza tym otrzymujemy jedną, wielowalutową kartę do obsługi wszystkich kont, zatem jest to idealny sposób na realizowanie międzynarodowych transakcji dla firm lub przydatne konto dla turystów i podróżników.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (45 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments