Konto bankowe w Norwegii – Jaki Norweski Bank wybrać? [PORADNIK]

Jak założyć konto bankowe w Norwegii? Czy można otworzyć konto bankowe w Norwegii przez internet? Czy jest wymagane zameldowanie? Jakie są alternatywny dla rachunku w Koronie Norweskiej?

W tym poradniku omówimy wszystkie najważniejsze kwestie. Głównie związane z otwieraniem rachunku bankowego u naszego północnego sąsiada.

Dowiesz się co jest potrzebne do otwarcia rachunku. Czy wymagany jest paszport? Co to jest D-nummer oraz F-nummer? Jak uzyskać numer personalny? Ile kosztuje konto w Norwegii, prowadzenie konta czy przelewy?

Jakie dokumenty potrzebne są do założenia konto bankowe w Norwegii?

Bez względu na cel Twojej wizyty w Norwegii. Warto posiadać odpowiednie konto bankowe w Norwegii w lokalnej walucie. W tej sytuacji będzie to Korona Norweska.

Jeśli podejmujesz pracę w Norwegii to posiadanie konta jest wręcz obowiązkowe. Może to być zarówno rachunek otwarty w oddziale banku lub konto przez internet. W przypadku studentów czy turystów jedyną możliwością będzie konto online.

Czy banki wymagają numer personalny?

Pracujesz w Norwegii? Zanim zawnioskujesz o konto w Norweskim Banku. W pierwszej kolejności trzeba zalegalizować swój pobyt. Pierwszym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na pobyt. Następnie otrzymasz numer personalny w zależności od rodzaju pozwolenia.

 • D-nummer – w przypadku pobytu czasowego.
 • F-nummer – pozwolenie na pobyt stały, jeśli planujesz pobyt w Norwegii dłużej niż 6 miesięcy.

Numery uzyskuje się w urzędach podatkowych (Skatteetaten). Można zwrócić się również o to w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Cała procedura polega na przedstawieniu umowy o pracę oraz dokumentu tożsamości. Następnie urząd wysyła kartę podatkową oraz numer na podany adres.

Każdy bank ma swoją procedurę zakładania konta. W większości wymagane będzie jedynie udowodnienie, że mamy prawo do pobytu. W innych bankach dodatkowo mogą być wymagane inne dokumenty.

 • Dowód zatrudnienia – może być to umowa o pracę.
 • Dowód zameldowania – najczęściej będzie to umowa najmu.
 • Dowód tożsamości – praktycznie wszędzie będzie konieczny paszport lub dowód osobisty.

Jak zdobyć pozwolenie na pobyt stały lub czasowy?

Mimo, że Norwegia nie jest krajem wspólnoty Unii Europejskiej to wiele procedur jest dostosowanych do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To sprawia, że formalności są proste i przyjazne dla migrantów.

Szczególnie jeśli nie masz zamiaru pozostać w Norwegii na stałe. Wówczas wystarczy jedynie pozwolenie na pobyt tymczasowy. W celu uzyskania statusu czasowego rezydenta rejestrujemy się na portalu selfservice.udi.no. Następnie z potwierdzeniem musimy odwiedzić Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

konto za granicą - konto bankowe w Norwegii

Konto Bankowe w Norwegii przez Internet online

Czy nierezydent może posiadać konto bankowe w Norwegii? Tak, jest to możliwe w większości banków w Norwegii. Natomiast może wiązać się z kilkoma dodatkowymi wymogami. Przede wszystkim konto w Norwegii może zostać założone jedynie przez obywateli UE. Poza tym będą to obywatele: USA, Kanady, Islandii, Szwajcarii, Singapuru, Australii, Japonii i Nowej Zelandii.

Proces dla osób, które nie rezydują w tym kraju na stałe dodatkowo może trwać do 3-7 tygodni. Głównie ze względu na konieczność załatwienia formalności związanych z legalizacją pobytu.

Na chwile obecną nie ma możliwości, aby ubiegać się o konto w norweskim banku drogą elektroniczną. Konieczna jest wizyta w oddziale wybranego banku. Rekomendujemy kontakt z bankiem przed przyjazdem do Norwegii, aby potwierdzić wymagane dokumenty.

Jak skorzystać z usług banku pośredniczącego i otworzyć konto online?

Na szczęście mamy i dobrą wiadomość dla większości osób. Jeśli potrzebujesz rachunku w Koronach Norweskich. Istnieje możliwość, aby otworzyć konto bankowe w Norwegii całkowicie przez internet. Konto obsługiwane jest przez internetowy bank.

Możemy otworzyć Międzynarodowe Konto Bankowe. Opisany bank współpracuje z norweskimi bankami. Z tego powodu mamy możliwość wnioskować o konto przez internet. Co więcej będzie to konto bankowe w Norwegii wraz z numerem IBAN.

Więcej na ten temat w artykule: Międzynarodowe Konto Bankowe – Już teraz można założyć całkowicie przez internet!

Konto bankowe w Norwegii, które umożliwia nam:

 • Realizowanie przelewów z firmami i instytucjami w Norwegii..
 • Otrzymamy kartę oraz możliwość płatności w lokalnej walucie.
 • Możliwość otwierania rachunków w innych walutach.
 • Wypłacanie i wpłacanie pieniędzy w bankomatach/wpłatomatach.
 • Dostęp do konta przez aplikację mobilną lub bankowość internetową.
 • Atrakcyjne, jedne z najlepszych kursy przewalutowania.
 • Niskie opłaty i prowizje.
 • Bezpłatne prowadzenie konta i karty.
 • i wiele, wiele innych…

Konto Bankowe w Norwegii bez meldunku

Czy jest możliwe posiada konto bankowe w Norwegii bez meldunku? Jeśli zdecydujemy się na konto online to wystarczy jedynie dowód osobisty. Nie musisz nawet przebywać w Norwegii, aby taki rachunek założyć. Możesz złożyć wniosek oraz zweryfikować tożsamość przez aplikację. Nawet jeśli obecnie jesteś w Polsce.

W przypadku najpopularniejszych banków tradycyjnych takich jak Sparebank 1 czy banku DNB. Tak jak wcześniej wspominaliśmy konieczne będą wskazane dokumenty.

Norweskie Konto bankowe

Tradycyjne norweskie Konto Bankowe – krok po kroku

Norwegia to kraj, w którym sektor bankowy jest niezwykle rozwinięty. Warto w tym miejscu podkreślić, że aktualnie funkcjonuje tam ponad 150 banków. Zatem jest w czym wybierać.

Są to zarówno banki krajowe, regionalne banki oszczędnościowe czy mniejsze lokalne. Nie możemy pominąć również dużych molochów. W sporej mierze kontrolowanych przez zagraniczne banki europejskie.

Jeśli dopiero osiadłeś w kraju fiordów. To poniższa instrukcja pomoże Ci przejść przez proces jak założyć konto bankowe w Norwegii krok po kroku.

Wybierz Bank z siedzibą w Norwegii

Na tamtejszym rynku mamy w czym wybierać. Przed ostateczną decyzją warto porównać różne opcje. Zwróć uwagę na opłaty i prowizje, dostępność bankomatów czy dostęp do konta w banku lub przez internet. Listę banków znajdziesz w dalszej części artykułu.

Mimo sporego rozwoju w dziedzinie bankowości. Wiele banków nie umożliwia zarządzania kontem przez internet. Co dla wielu osób będzie sporym minusem.

Skontaktuj się z wybranym bankiem

Dobrą praktyką jest skontaktowanie się z bankiem. Nawet jeśli nie znasz języka norweskiego pracownik banku na pewno będzie rozmawiać po angielsku. Polecam umówić spotkanie oraz potwierdzić temat procedur związanych z otwieraniem konta. Bardzo dużo informacji znajdziesz również na stronie banku.

Umów się na spotkanie – konto bankowe w Norwegii

Po skontaktowaniu się z bankiem i zebraniu wymaganych dokumentów. Umów się na spotkanie w wybranym oddziale. Podczas spotkania pracownik banku przeprowadzi Cię przez proces. Udzieli odpowiedzi na pytania i wyjaśni wszelkie szczegóły.

Wniosek o konto, podpisanie umowy w placówce banku

Po pozytywnym przejściu procesu weryfikacji i wypełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. Zostaniesz poproszony o podpisanie umowy o otwarcie konta w norweskim banku. Przeczytaj umowę uważnie i zapytaj o wszystko, czego nie rozumiesz.

Sprawdź artykuł: Jak oglądać player za granicą za darmo? [PORADNIK]

Banki w Norwegii – Jakie konto bankowe w Norwegii wybrać?

W Norwegii istnieje wiele banków, które mają bardzo zróżnicowane oferty i usługi. Ważne jest, aby przeanalizować wszelkie opcje bankowe w Norwegii w 2023.

Porównaj opłaty, prowizje i warunki. Zwróć uwagę na dostępność bankomatów. Czy oddziałów w swojej miejscowości zamieszkania. Jakie konto bankowe w Norwegii wybrać?

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych banków.

DNB Bank

Jest jednym z największych banków w Norwegii. Oferującym szeroki zakres usług finansowych. Bank ten posiada rozległą sieć oddziałów i bankomatów.

DNB Bank oferuje konta osobiste, kredyty, hipoteki, inwestycje, ubezpieczenia oraz usługi dla przedsiębiorstw. Jest znany z profesjonalnej obsługi klienta oraz nowoczesnych technologii.

SpareBank 1

Grupa banków spółdzielczych, która działa na terenie całej Norwegii. Składa się z kilkudziesięciu niezależnych banków regionalnych. Tworzą silne i lokalnie zaangażowane instytucje finansowe.

Oferuje darmowe prowadzenie konta. Są to m.in. konta osobiste, kredyty, oszczędności, inwestycje i usługi ubezpieczeniowe.

Handelsbanken

Handelsbanken to międzynarodowy bank z siedzibą w Szwecji. Posiada również silną obecność w Norwegii. Jest znany z konserwatywnego podejścia do bankowości.

Koncentruje się na długoterminowych relacjach z klientami. Oferuje usługi bankowe dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i korporacji. Bank ten jest ceniony za swoje wysokie standardy obsługi klienta.

Nordea

Jest jednym z większych banków w Norwegii, który posiada rozbudowaną sieć własnych bankomatów. Bank oferuje szeroki zakres usług finansowych.

W tym konta osobiste, kredyty, kredyty hipoteczne, inwestycje i zarządzanie majątkiem. Obsługa klienta odbywa się w języku angielskim, co ułatwia komunikację dla osób nieposługujących się norweskim.

Bank Norwegian

Jest to bank przede wszystkim nastawiony na obsługę klientów przez internet. Bank Norwegian oferuje różnorodne usługi finansowe. Kilka przykładów to konta bankowe, kredyty, pożyczki, karty kredytowe i kredyty hipoteczne.

Jako klient, możesz otrzymać wsparcie finansowe. Ponadto możesz skorzystać z usług bankowych, które są dostępne online.

DinBank

To bank, który oferuje konta bez opłat oraz niskie prowizje. Bank stawia na proste i przyjazne rozwiązania. Umożliwia klientom skorzystanie z szerokiej gamy produktów i usług oszczędnościowych.

Dodatkowo oferuje atrakcyjne warunki dla pożyczek i kredytów. Przyciąga klientów zainteresowanych finansowaniem swoich projektów czy inwestycji.

Skandia

Skandia to bank, który wyróżnia się dopracowaną bankowością internetową. Bank posiada również dużą sieć bankomatów oraz oddziałów. To ułatwia dostęp do usług bankowych dla klientów.

Skandia oferuje szeroki zakres usług finansowych, w tym pożyczki i kredyty. Bank zapewnia również obsługę w języku angielskim,.

Zwrot z Podatku jeśli pracujesz w Norwegii

Zwrot z podatku od norweskiego fiskusa? To ważny aspekt dla wielu osób pracujących w Norwegii. Musisz posiadać norweski rachunek bankowy. Wszelkie zwroty podatku muszą być przekazywane na konto bankowe w Norwegii.

 To oznacza, że bez takiego rachunku nie będziesz w stanie odebrać swojego zwrotu podatku. Dlatego tak ważne jest posiadanie aktywnego rachunku w norweskim banku.

Jak uzyskać zwrot z podatku w Norwegii?

Masz związane z Norwegią dochody? To istnieje szansa na otrzymanie zwrotu podatku. Jak jednak to zrobić? Oto kilka kroków, które warto podjąć. Pierwszym krokiem jest zebranie wszelkich formalności. Będą to między innymi deklaracje podatkowe, które najczęściej uzyskujemy od pracodawcy,

W Norwegii istnieją określone terminy, w których należy złożyć deklarację podatkową. Wypełnij deklarację dokładnie uwzględniając wszystkie swoje dochody i koszty.

Jeśli nie jesteś pewien, jak wypełnić deklarację, skonsultuj się z ekspertem. Ewentualnie skorzystaj z usług specjalistycznych firm oferujących pomoc w tym zakresie.

Uzyskanie zwrotu podatku w Norwegii może być skomplikowanym procesem. Szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w obszarze podatków.

Karta płatnicza, Opłaty i prowizje za przelewy

Jakie są opłaty jeśli chcemy posiadać konto bankowe w Norwegii? Online oraz dla osób mieszkających w Norwegii? DNB Bank i SpareBank to dwie instytucje, które oferują bezpłatne korzystanie z większości swoich usług. Oznacza to, że nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat za prowadzenie konta.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne wyjątki. W przypadku karty VISA może występować opłata. Obie instytucje mogą naliczać prowizje za przelewy do zagranicznych odbiorców.

Z kolei Nordea to jedna z instytucji, która nalicza prowizje w wysokości 25 NOK miesięcznie w ramach pakietu Daily Bank. To ważne, aby być świadomym tych kosztów, ponieważ mogą one wpłynąć na Twoje wydatki i wybór banku.

Otwarcie norweskiego konta może czasami wiązać się również z koniecznością wpłaty depozytu. W niektórych przypadkach może to być nawet 1 milion NOK. Warto zwrócić uwagę na te wymagania i upewnić się, że jesteś w stanie spełnić je przed podjęciem decyzji.

Otwarcie konto w norweskim banku – alternatywy

Jeśli zamierzasz założyć konto bankowe w Norwegii. Jednak nie mieszkasz tam na stałe. Nie znasz języka norweskiego i nie posiadasz tam zameldowania. To może się wydawać, że jest to praktycznie niemożliwe.

Jednak mamy dla Ciebie dobrą wiadomość!

Istnieje opcja, która umożliwia posiadać konto bankowe w Norwegii. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług międzynarodowego banku. Możesz uzyskać norweski numer konta IBAN.

To rozwiązanie jest najbardziej rekomendowane. Nie tylko dla osób, które nie mają zameldowania w Norwegii, ale także dla tych, którzy już tam przebywają.

Decydując się na tę opcję, możesz mieć pewność, że ten proces w Norwegii będzie prosty, szybki i niedrogi. Niezależnie od tego, czy zamierzasz osiedlić się w Norwegii na stałe, czy też potrzebujesz konta do celów biznesowych lub turystycznych.

Jest to najlepsza, najszybsza i najtańsza opcja. Jeśli zależy Ci na koncie bankowym w Norwegii. Polecamy ją, nawet jeśli już jesteś w Norwegii. Konto takie jest w pełni funkcjonalne. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania & odpowiedzi

Poznaj najczęściej zadawane pytania. A jeśli masz więcej pytań lub wątpliwości. Zachęcamy do komentowania artykułu.

Ile cyfr ma konto bankowe w Norwegii?

Konto bankowe w Norwegii składa się z 11 cyfr i jest znane jako norweski numer konta bankowego (IBAN).

Czy mogę założyć konto w Norwegii bez paszportu?

Najczęściej wymaga się posiadania paszportu lub innego ważnego dokumentu tożsamości. Paszport jest powszechnie akceptowany w bankach norweskich.

Co to jest BankID w Norwegii i jak je zdobyć?

BankID w Norwegii to elektroniczne narzędzie do uwierzytelniania tożsamości. Umożliwia dostęp do usług bankowych i innych platform online. Aby je zdobyć, skontaktuj się z wybranym bankiem w Norwegii.

Jak zamknąć konto bankowe w Norwegii?

Po pierwsze, skontaktuj się z bankiem, w którym masz konto. Dowiedz się więcej o procedurze zamknięcia konta. Bank może poprosić Cię o wypełnienie formularza zamknięcia konta.

Kiedy otrzymam kartę do konta w Norwegii?

Proces wydania karty płatniczej może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Najczęściej kartę otrzymasz po 2 tygodniach. Bank musi przetworzyć i zatwierdzić wniosek. Następnie dostarczyć kartę do Twojego adresu.

Jak założyć konto firmowe w Norwegii?

Pierwszym oczywistym krokiem jest założenie firmy w Norwegii. Następnie wybieramy bank, porównując oferty czy  prowizje. Potrzebne będą odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim są to dowód tożsamości lub dowód potwierdzający rejestrację firmy.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (67 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments