Jak założyć konto bankowe w Szwecji? [PORADNIK]

Jak założyć konto bankowe w Szwecji? Czy Polak może założyć szwedzkie konto bankowe przez internet? Jakie są możliwości oraz alternatywy?

W tym krótki poradniku wyjaśnimy wszystkie kwestie związane z tym tematem.


Wstęp: Konto bankowe w Szwecji – czy warto?

Szwecja to bez wątpienia jeden z popularniejszych północnych kierunków migracji zarobkowej, turystycznej czy edukacyjnej. Społeczeństwo w Szwecji jest niezwykle otwarte na zagranicznych gości, a to sprawia, że bez problemu dogadamy się tam w języku angielskim.

Szwecja jest również niezwykle popularnym miejscem wybieranym przez migrantów choćby ze względu na bardzo rozbudowaną pomoc socjalną.

Jeśli chcesz założyć konto bankowe w Szwecji to warto wiedzieć, że jest to stosunkowo prosty proces. Poniżej znajdziesz pełny poradnik jak otworzyć konto bankowe w Szwecji bez względu na cel wizyty, zatem nie ma znaczenia czy jesteś studentem, pracownikiem, inwestorem, emerytem, przedsiębiorcą czy turystą.

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach założenie rachunku w szwedzkim banku będzie prostsze, w innych może okazać się niezwykle trudne.


Konto bankowe w Szwecji przez internet

Czy można założyć konto bankowe w Szwecji przez internet? Czy nierezydent może założyć szwedzki rachunek? Odpowiedź na drugie pytanie to TAK, każdy nierezydent może założyć konto w szwedzkim banku. Niestety, nie ma aktualnie możliwości, aby założyć takie konto przez internet. Możliwość otwierania kont przez internet jest jedynie dla rezydentów lub obywateli Szwecji.

Na szczęście mamy dobrą wiadomość, dla wszystkich, którzy chcieliby założyć konto przez internet w Szwecji. Można skorzystać z usług pośredniczącego banku, który oferuje prowadzenie konta w koronie szwedzkiej. Wspomniane konto jest oczywiście bezpłatne, w ramach konta można otwierać rachunku nie tylko w koronie szwedzkiej, ale w ponad 54 innych światowych walutach.

konto korona szwedzka

Konto można otworzyć całkowicie przez internet, weryfikacja tożsamości również odbywa się online. Zainteresowanych odsyłam do artykułu: Międzynarodowe Konto Bankowe – INSTRUKCJA. Istnieje możliwość założenia również rachunków w innych, pełnoprawnych, europejskich bankach w wybranych krajach w UE.

Poniżej lista zagranicznych kont dostępnych do założenia całkowicie online:

Konto bankowe w Szwecji – wizyta w oddziale

Jeśli natomiast z jakiś powodów internetowe rozwiązanie nie spełni Twoich oczekiwań i koniecznie potrzebujesz konto w banku z siedzibą w Szwecji poniżej przedstawimy wymagane dokumenty. W zależności od banku, a także od wielu innych czynników lista ta może się różnić. Szczególnie przy zakładaniu kont firmowych, zatem za każdym razem przed podjęciem decyzji o otwarciu rachunku w wybranym, szwedzkim banku rekomendujemy kontakt z tym bankiem przed wizytą, aby potwierdzić wszystkie dokumenty.

Lista wymaganych dokumentów do otwarcia szwedzkiego rachunku:

  • paszport
  • pozwolenie na pobyt
  • dokumenty dotyczące umowy o pracę,
  • Szwedzki Numer Identyfikacyjny
  • Szwedzki Dowód Osobisty

Opcja ta najbardziej dostępna jest po prostu dla osób, które mieszkają na co dzień i pracują w Szwecji. Jeśli mieszkasz w Polsce to założenie konta bankowe w Szwecji nie będzie możliwe i w takim wypadku możesz skorzystać jedynie z alternatywnych, internetowych banków.


Alternatywne rachunki online w koronie szwedzkiej

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest korzystanie z usług „pośredniczących banków”. Przykładowo bank z siedzibą w Wielkiej Brytanii może mieć podpisane umowy z wybranymi szwedzkimi bankami, zatem zakładając konto w takim banku mamy możliwość otworzyć rachunek w koronie szwedzkiej oraz otrzymać wszelkie wymagane dane do przelewu (jeśli taka opcja aktualnie jest dostępna). Ponadto, do takiego konta otrzymujemy wielowalutową kartę, zatem bez problemu możemy taką kartą płacić, a środki będą pobierane z konta, na którym aktualnie przechowujemy korony szwedzkie.

Konto bankowe w Szwecji – rachunek międzynarodowy

Takie rozwiązania oferuje konto Wise, które również opisywaliśmy w ramach naszego artykułu: Jak założyć Międzynarodowe Konto Bankowe – Instrukcja. Znajdziesz tam więcej informacji, oraz szczegółową instrukcję jak krok po kroku przejść przez proces rejestracji oraz zamawiania karty. Wszelkie formalności oraz weryfikacja tożsamości odbywa się w 100% online, zatem konto można założyć w około 15 minut.


Najlepsze i największe banki w Szwecji

Szwecja jako bardzo rozwinięty kraj, ma również bardzo dobrą, nowoczesną infrastrukturę bankową. Obsługa kont bankowych jest dość intuicyjna oraz bardzo podobna do pozostałych systemów jak np. w Polsce. W kraju można znaleźć sporo różnych banków. My aktualnie opiszemy te największe i najpopularniejsze, poniżej przedstawiamy listę banków:

  • Swedbank – Bank posiadający ponad 3000 bankomatów oraz wpłatomatów oraz bardzo rozbudowaną sieć oddziałów. Dostępność oraz powszechność mogą być głównymi czynnikami, które wpływają na wybór właśnie tego banku. Ponadto większość spraw załatwimy po szwedzku lub po angielsku. Oferta jest naprawdę bardzo szeroka i znajdziemy tam: konta, rachunki, karty, usługi, ubezpieczenia, kredyty hipoteczne, a nawet zwykłe pożyczki bankowe.
  • Nordea Bank – oferuje ponad 35 oddziałów oraz 110 bankomatów. W ofercie znajdziemy wszystkie typowe, standardowe produkty i usługi finansowe. Komunikacja i obsługa możliwa jedynie w języku szwedzkim.
  • SEB – w całej Szwecji znajdziemy około 20 oddziałów oraz dość rozbudowaną sieć bankomatów około 230 urządzeń. Bank słynie z niezwykle wygodnej i funkcjonalnej aplikacji mobilnej. W przypadku kont osobistych lub biznesowych możemy liczyć na obsługę na infolinii w języku angielskim.
Oceń artykuł: 4.9 / 5 (32 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments