Polskie prawo jazdy w kanadzie – Wszystko co musisz wiedzieć w 2023

Coraz częściej możemy spotkać osoby mające polskie prawo jazdy w Kanadzie. Zarówno jeśli chodzi o turystów, ale coraz przede wszystkim polskich migrantów. Wiele rządowych czy prowincjonalnych programów imigracyjnych kusi naszych rodaków do stałego osiedlenia się w Kanadzie. W gruncie rzeczy nie jest to trudne i sporo ludzi ma ogromne szanse, aby uzyskać np. pozwolenie na pobyt stały.

W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat Prawa jazdy w Kanadzie – bez względu na to czy wyjeżdżasz do tego kraju turystycznie, z programiem IEC czy na stałe.

Czy Polskie Prawo Jazdy w Kanadzie jest uznawane?

Tak, jak najbardziej Polskie Prawo Jazdy w Kanadzie jest uznawane. Natomiast to ile czasu możemy się nim posługiwać od momentu przylotu zależy tak naprawdę od lokalnego prawa prowincjonalnego. W każdej prowincji ten okres jest inny i warto sprawdzić przed przylotem na oficjalnej stronie rządowej.

Polskie prawo jazdy w kanadzie – jak długo można jeździć?

Przeważnie jest to okres od 2 do 6 pierwszych miesięcy. Zatem wyjeżdżając typowo turystycznie na kilka tygodnie nie mamy czym się martwić.

Międzynarodowe Prawo Jazdy – czy jest konieczne?

Warto rozważyć wyrobienie Międzynarodowe Prawo Jazdy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronach rządowych. W przypadku wyrabiania Międzynarodowego Prawo Jazdy nie trzeba zdawać żadnych dodatkowych egzaminów. Dokument taki wydawany jest na podstawie Polskiego Prawa Jazdy w Starostwie Powiatowych.

Po więcej informacji odsyłam na stronę rządową, gdzie wszystko jest dość dobrze opisane – STRONA GOV.

Do Kanady na stałe? Polskie prawo jazdy w Kanadzie

Jeśli jednak wybierasz się na dłuższy okres do Kanady lub chcesz osiedlić się tam na stałe to bez dwóch zdań – konieczna będzie wymiana prawa jazdy na kanadyjskie.

Zasady uzyskiwania prawa jazdy w Kanadzie różnią się w zależności od prowincji / terytorium. W dalszej części artykułu poznasz ogólne wymagania w prowincjach, które są najbardziej popularne wśród nowo przybyłych do Kanady.

Polecane artykułu:

Jak wyjechać do Kanady? Rodzaje wiz oraz poradnik jak emigrować.

Jak założyć konto bankowe w Kanadzie? [PORADNIK]

Kanada wiza na pobyt stały – jak zdobyć?

IEC Kanada – co to za program? kto może skorzystać i jak złożyć wniosek?

Polskie prawo jazdy w kanadzie
Miasto Winnipeg – Stolica prowincji Manitoba

Czy muszę zdawać egzamin od początku?

Polskie prawo jazdy w Kanadzie: To zależy od kraju, w którym zostało wydane prawo jazdy. Często do Kanady emigrują osoby, które od wielu lat mieszkają w innych krajach np. Wielka Brytania czy Holandia. Jeśli posiadasz prawo jazdy z tych krajów to np.  w prowincji Manitoba nie trzeba zdawać egzaminu na prawo jazdy od początku – można wymienić prawo jazdy po oddając aktualne.

W przypadku prawa jazdy z Polski – niestety praktycznie w każdej prowincji musimy zdawać egzamin od początku. Zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Nie ma tutaj żadnych wyjątków, egzamin dotyczy każdego posiadacza polskiego prawa jazdy bez względu na to ile lat prowadzisz i jak duże masz doświadczenie.

Jeśli mieszkasz od dłuższego czasu poza Polską – warto rozważyć wymianę prawa jazdy na lokalne – sprawdź czy się kwalifikuje do wymiany – dzięki temu unikniesz ponownego egzaminu z prawa jazdy.

Testy na prawo jazdy w kanadzie po polsku

W wielu prowincjach (w tym Manitoba) istnieje możliwość zdania egzaminu teoretycznego w języku polskim. Zasady jazdy w Kanadzie nieco się różnią zatem warto tak czy inaczej je poznać zanim udamy się na egzaminy.

Egzamin na Prawo jazdy w wybranych prowincjach

Przed przyjazdem do Kanady warto zadbać o kopię historii np. ubezpieczyciela. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji będzie pomocne przy złożeniu wniosku o prawo jazdy w Kanadzie.

Sprawdźmy teraz jak do tego tematu podchodzą poszczególne prowincje. 

Polskie prawo jazdy w kanadzie

Prawo jazdy Alberta

Polskie prawo jazdy w Kanadzie w prowincji Alberta

W Albercie można jeździć na polskim prawo jazdy przez pierwsze 90 dni. Następnie trzeba wyrobić prawo jazdy w tej prowincji. Prawojazdy w Albercie, które są odpowiednikiem polskiego prawo jazdy kat. B obejmują następujące typy:

  • Klasa 7: Dla ucznia na samochody i motorowery.
  • Klasa 6: Samodzielne użytkowanie motocykla lub motoroweru, a także służy jako zezwolenie dla wszystkich pojazdów silnikowych klasy 5.
  • Klasa 5: Pełne prawo jazdy dla pojazdów dwuosiowych ( np. samochody ) i motorowery.
  • Klasa 5-GDL: Jest to ‘ Graduated Driver’s License ’ dla tych, którzy zdali egzamin drogowy, ale mają mniej niż dwa lata doświadczenia w prowadzeniu pojazdu.

Jeśli Twoja licencja nie pochodzi z jednego z wyżej wymienionych krajów, musisz zdać test wiedzy, aby otrzymać licencję klasy 7, a następnie zdać egzamin drogowy, aby uzyskać licencję klasy 5. Jeśli nie masz dwuletniego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, otrzymasz prawo jazdy klasy 5-GDL.

Więcej na stronie rządowej prowincji Alberta >

Prawo jazdy Manitoba

Polskie prawo jazdy w Kanadzie w prowincji Manitoba

Kierowcy, którzy są nowicjuszami w Manitobie, mogą kontynuować jazdę na prawie jazdy innym niż Manitoba przez okres do trzech miesięcy. Następnie wymagane jest prawo jazdy zdane w prowincji Manitoba.

Więcej na temat: Prawo jazdy w Manitobie

Prawo jazdy Ontario

Polskie prawo jazdy w Kanadzie w prowincji Ontario

Ważne licencje inne niż Ontario mogą być używane przez pierwsze 60 dni, kiedy osiedlasz się w prowincji. Po upływie tego czasu wymagana jest ważna licencja Ontario.

Możesz po prostu wymienić swoją istniejącą licencję na licencję Ontario, jeśli Twoja licencja pochodzi z:

  • inna kanadyjska prowincja lub terytorium; lub
  • Australia, Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Wyspa Man, Japonia, Korea, Nowa Zelandia, Irlandia Północna, Republika Irlandii, Szwajcaria, Tajwan, USA.
Oceń artykuł: 4.8 / 5 (49 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments