kanada jak wyjechać do kanady?

Jak wyjechać do Kanady? Rodzaje wiz oraz poradnik jak emigrować.

Zastanawiasz się jak wyjechać do Kanady? Sposobów jest naprawdę bardzo dużo, a do Kanady można wyjechać w najróżniejszych celach. Zatem w tym artykule opiszemy wszystkie możliwości oraz dostępne programy, z których można skorzystać. To ważne, aby ustalić po co tak naprawdę chcesz wyjechać wówczas łatwiej będzie wybrać odpowiednią drogę. Chcesz zwiedzać, uczyć się, pracować czy może uzyskać pozwolenie na pobyt stały?


Jak wyjechać do Kanady – cele wyjazdu

Generalnie możemy wyróżnić 6 głównych kategorii. W każdej kategorii znajduje się mnóstwo najróżniejszych programów oraz ścieżek. Są to zarówno prowincjonalne programy jak i rządowe (federalne).
  • Wiza turystyczna – dla osób, które chcą odwiedzić i pozwiedzać Kanadę. Mając tą wizę nie możemy pracować, osiedlać czy uczyć się w Kanadzie. Możemy natomiast swobodnie przemieszczać się i spędzać czas na typowych atrakcjach.
  • Wiza studencka (naukowa) – dla osób chcących podjąć naukę, która będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy.
  • Work Permits – czyli pozwolenia na pracę dla osób chcących legalnie pracować w Kanadzie.
  • Wiza biznesowa – głównie dla inwestorów, wymagane są wysokie środki (nawet kilka milionów dolarów kanadyjskich).
  • Pozwolenie na pobyt stały – dla osób, którzy chcą na stałe przenieść się do Kanady i chcą wyjechać do Kanady z rodziną – opcja często wybierana. Sprawdź również artykuł poświęcony tematowi: Kanada Wiza Na Pobyt Stały
  • Obywatelstwo – opcja dla osób, które otrzymały wcześniej pozwolenie na pobyt stały.

Poniżej opiszemy wszystkie typy wiz (poza biznesową i obywatelstwem), omówimy najważniejsze programy, na jaki czas możemy uzyskać wizę oraz pozostałe podstawowe informacje. Szczególnie skupimy się na uzyskaniu pozwolenia na pobyt stałe, ponieważ jest to bardzo osiągalne, nawet jeśli nie masz rodziny w Kanadzie.

niagra wodospad zwiedzanie kanada
Wodospad Niagara leżący na granicy USA oraz Kanady. Jedna z największych atrakcji turystycznych.

Wizy do Kanady

Jak wyjechać do Kanady w celach turystycznych?

Najpopularniejszym programem jest eTA – wniosek składamy przez internet, następnie opłacamy $7 za wizę za jedną osobę. Decyzję w 99% przypadków otrzymamy po kilku minutach. Jeśli prawidłowo wypełnimy wniosek najprawdopodobniej otrzymamy decyzję pozytywną.

Po wypełnieniu formularza po prostu możemy zakupić bilet i z paszportem wyjechać do kanady. eTA ważna jest 5 lat (lub do momentu wygaśnięcia paszportu – przy zmianie paszportu należy wysłać wniosek o eTA ponownie).

Posiadając eTA możemy przebywać w kanadzie do 6 miesięcy. W tym czasie zabronione jest pracowanie. Wiza jest typowo turystyczna. Wydawana jest przez rząd federalny bez limitu – rocznie nawet 20 milionów osób otrzymuje eTA.

Inne programy/wizy turystyczne: TRV, Super Visa, TRP.


Jak studiować w Kanadzie?

Poza różnego rodzaju programami wymiany na uczelniach możemy również ubiegać się o wizę do celów naukowych. Na takiej wizie możemy rozpocząć naukę na dowolnej uczelni w Kanadzie. Wizy wydawane są przeważnie na czas trwania programu nauki.

Jak wyjechać do Kanady na studia i pracować?

Mając wizę naukową możemy podjąć pracę, ale nie dłużej niż 20 godzin tygodniowo (podczas trwania semestru). W okresach przerwy (np. wakacje) można pracować 40 godzin tygodniowo.

Nie przewidziano limitu na wydawanie tego typu wiz.

Najpopularniejsze programy wizowe: Regular Study Permit, Student Direct Stream.

Studia w Kanadzie


Jak wyjechać do Kanady do pracy?

Jeśli marzysz o wyjeździe do Kanady w celach zarobkowych to masz możliwość skorzystania z wielu programów. Programy dotyczące pozwolenia na pracę możemy podzielić na dwie podkategorie:

  • TFWP – Temporary Foreign Worker Program
  • IMP – International Mobility Program

Podstawową różnicą pomiędzy programami należącymi do poszczególnej grupy jest cel, dla którego sprowadzani są prawnicy z zagranicy. W programach typu TFWP kładzie się głównie nacisk na potrzeby ekonomiczne (np. potrzebny jest pracownik i w Kanadzie nie ma osoby, którą można zatrudnić – pracodawca musi to udowodnić). W przypadku TFWP głównie pracodawca załatwia pozwolenie na pracę dla pracownika. Ponadto takie pozwolenie jest zamknięte, czyli możemy pracować tylko dla jednej firmy.

IMP ma z kolei szerszy kontekst i chodzi tutaj przede wszystkim o aspekt kulturowy. Przykładowo korzystając z programu IEC (Work and Travel) możemy pracować, ale nie musimy – możemy również podróżować po kraju. Pamiętajmy, że IEC można aplikować tylko raz, wiza jest na rok i nie ma możliwości przedłużenia IEC.

Nie będziemy opisywać wszystkich, ponieważ jest ich naprawdę sporo i w zależności od Twojej sytuacji życiowej jeden program się sprawdzi, drugi niekoniecznie, jeśli potrzebujesz pomocy napisz do nas -> Formularz Kontaktowy – co prawda nie jesteśmy doradcami imigracyjnymi, ale przechodziliśmy przez drogą imigracji do Kanady, więc być może chociaż trochę nakierujemy. Poniżej lista wszystkich programów w ramach Work Permit.

TFWP: LMIA, Global Talent, Caregivers, Seasonal Agriculture.
IMP: IEC, Post-grad, Intra-company, NAFTA, CETA, Significant Benefit


Jak wyjechać do Kanady

Jak wyjechać do Kanady i uzyskać prawo do stałego pobytu?

Jednym z najpopularniejszych sposobów emigracji do Kanady jest ubieganie się o pozwolenie na pobyt stały. Takie pozwolenie zapewnia nam możliwość mieszkania i pracowania w Kanadzie na stałe i dzieli nas jedynie o krok od możliwości uzyskania obywatelstwa kanadyjskiego.

Istnieje kilka ścieżek, aby uzyskać możliwość pobytu stałego. Bardzo dużo różni się to od prowincji, przez której program chcemy aplikować. Warto pamietać, że po wybraniu prowincji (dopóki nie otrzymamy obywatelstwa) najlepiej jest mieszkać w wybranej prowincji cały czas.

Jak wybrać prowincję? Jak wyjechać do Kanady?

Na pewno możliwość znalezienia pracy w danej prowincji, a także koszty życia. Przykładowo w prowincji Manitoba koszty życia są średnio 2-3 razy niższe niż w prowincji Ontario, w której jest sporo dużych miast. Z kolei prowincja Quebec jest typowo francuską prowincją, zatem dobrze jest znać tam język francuski, który jest drugim, oficjalnym, urzędowym językiem w Kanadzie.

Co do zasady, aby można było ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na pobyt stały należy spełnić kilka wymagań, natomiast najważniejsze to wykazanie powiązania z Kanadą / wybraną prowincją. Najczęściej mówi się, że dobrze mieć bliską rodzinę w Kanadzie, ale nie jest to wymóg konieczny. Istnieją różnego rodzaju organizację non-profit, które reprezentują Polonię w Kanadzie. Mając poparcie takiej instytucji jest spore prawdopodobieństwo otrzymania pozwolenia na pobyt stały.

Czy warto korzystać z pomocy konsultantów imigracyjnych dla uzyskania pozwolenia na pobyt stały?

 

UWAGA! Organizacje non-profit nie pobierają pieniędzy za pomoc i wsparcie migracyjne. W internecie możesz trafić na pewną grupę lub stronę o Kanadzie zaczynającą się na literkę “e”, która dysponuje również liczną grupą na Facebooku. Jeśli chcesz wydać kilka tysięcy dolarów to konsultanci od nich chętnie Ci pomogą, w konsekwencji i tak Cię później skierują do organizacji, która musi wystawić list polecający dla Ciebie. Korzystając z pomocy konsultanta imigracyjnego NIE MASZ ŻADNEJ gwarancji, że uzyskasz akceptację, ponieważ to zależy od oficera imigracyjnego IRCC, a nie od doradcy. 

Prywatni konsultanci imigracyjni mogą mieć licencję oraz zapewne wkładają całe serce w wypełnienie aplikacji. Natomiast samo wypełnienie aplikacji jest najprostszą czynnością. Konsultant pobiera za to opłatę $3000 – $4000, ale i tak całą pracę musisz wykonać Ty:

  • musisz ewaluować wykształcenie WES,
  • musisz przygotować się i zdać egzamin językowy np. IELTS na poziomie min. 5.0, lub 6.0 (dla ścieżki Express Entry);
  • musisz przetłumaczyć wszystkie świadectwa, dyplomy u tłumacza przysięgłego (cześć potwierdzić notarialnie),
  • musisz pozbierać różne dokumenty: zaświadczenie o niekaralności, akty urodzenia całej rodziny, akty małżeństwa czy referencje od pracodawców (lub klientów) itd…
  • musisz mieć odłożone oszczędności – kwoty podane na rządowej stronie (tutaj) + wyjazd na Exploratory Visit + koszty tłumaczeń, notariuszów, WES, IELTS itd…
  • w przypadku chęci skorzystania z popracia KPK – konieczne jest Exploratory Visit, czyli wyjazd do Kanady na 2-3 tygodnie (więcej na stronie KPK).

Doradca jedynie zrobi kopiuj – wklei Twoich danych oraz załączy skany i skasuje Cię kilka tysięcy dolarów 🙂 Tak czy inaczej musisz wykonać całą tą pracę sam.

Wybór należy oczywiście do Ciebie – możesz wydać na pomoc kilka tysięcy dolarów lub zgłosić się bezpośrednio do organizacji Polonijnych, które pomogą bezpłatnie z pominięciem wątpliwej jakości pośredników, którzy wzbogacają się na organizacjach non-profit. 

Swoją drogą konsultanci imigracyjni z Kanady pobierają 2-3 razy mniej niż polscy konsultanci. Rozumiem, że obsługa w języku polskim może być droższa i nie ma za bardzo konkurencji, ale skoro chcesz emigrować do Kanady to musisz znać tak czy inaczej angielski na poziomie minimum B1 (odpowiednik IELTS 5.0). Zatem aplikację można wypełnić samodzielnie lub skorzystać z innego doradcy (kanadyjczyka).

Jeśli chciałbyś zamieszkać w prowincji Manitoba, która jest niezwykle pięknym regionem w dodatku o wiele tańszym niż okolice Toronto możesz skorzystać z pomocy KPK – Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Manitoba. Organizacja nie pobiera żadnych opłat za pomoc czy doradztwo – oficjalna strona TUTAJ >>

winnipeg - jak wyjechac do Kanady
Miasto Winnipeg – Stolica prowincji Manitoba

Pamiętaj, że przy wypełnianiu aplikacji pojawiają się rządowe opłaty, które należy uiścić przy wysyłaniu aplikacji! Jest to niezależne od organizacji non-profit czy konsultantów imigracyjnych. Warto wiedzieć również, że w przypadku odrzucenia aplikacji – rząd nie zwraca tych pieniędzy – podobnie zresztą jak prywatni doradcy imigracyjni.

Jeśli masz pytania możesz napisać do nas – my również składaliśmy aplikację o pobyt stały z pomocą KPK (bez żadnych doradców/konsultantów, ponieważ zrezygnowaliśmy z usług pewnej pani i wyszliśmy dzięki temu na plus) – Formularz Kontaktowy >>


Jak wyjechać do kanady na stały pobyt?

Należy spełnić pewne warunki, aby można było uzyskać zgodę oraz status stałego rezydenta są to między innymi:

  • wykształcenie minimum średnie (im wyżej tym lepiej),
  • znajomość języka angielskiego na poziomie min. B1 (IELTS min. 5.0 overall – im wyżej tym lepiej),
  • najlepiej być w wieku 21 – 45,
  • pracować w jednym z wymaganych zawodów (lista na tej stronie >>)
  • co najmniej 1 rok doświadczenia w zawodzie (im więcej tym lepiej),
  • posiadać powiązanie z Manitobą (rodzina, doświadczenie zawodowe, edukacja lub poparcie od KPK – limit miejsc dla 50 rodzin rocznie),
Ścieżki wjazdu: Express Entry, PNP, Quebec, Business, Family Class, Refugee, Humanitarian.
Idąc drogą PNP (tradycyjną) można złożyć aplikację i na status stałego rezydenta czekać w innym kraju. Można też iść ścieżką Express Entry i w ciągu 6 miesięcy już wyjechać do Kanady (o ile spełniasz warunki Express Entry). Zatem możliwości jak wyjechać do Kanady jest naprawdę sporo…

Podsumowanie – jak wyjechać do Kanady?

Jeśli zastanawiasz się jak wyjechać do Kanady to na pewno będzie trzeba wybrać jakąś drogę. Jeśli nie jesteś przekonany czy chcesz tam zamieszkać na stałe to można skorzystać z opcji IEC. Jeśli myślisz o pozwoleniu na pobyt stały – przyszykuj się na trochę pracy (zdobycie kilku dokumentów, ewaluacja wykształcenia czy testy językowe). Nie jest to takie straszne jak się wydaje, krok po kroku można systematycznie działać i zbierać to co będzie wymagane.
Jeśli nie wiesz jak wyjechać do Kanady i na jaki program się kwalifikujesz to oczywiście masz pełne prawo skorzystać z usług doradcy imigracyjnego. Jednak czy płacenie takiej osobie kilku tysięcy za wypełnianie prostych aplikacji ma sens? To również zależy od Twojej decyzji.

kanada jak wyjechać do kanady?
Tagi: kanada jak wyjechać, jak wyjechać do kanady na stałe, jak wyjechać do kanady do pracy, jak wyjechac do kanady z rodzina, jak legalnie wyjechać do kanady, jak wyjechać do kanady.
5/5 - (64 votes)

Zostaw Komentarz!