IEC Kanada – co to za program? kto może skorzystać i jak złożyć wniosek?

IEC kanada – co to jest za program? Kto może skorzystać? Dlaczego warto i jakie są dokładnie wymagania? Jak złożyć wniosek?

W tym artykule opiszemy dokładnie program imigracyjny IEC Kanada. IEC jest świetny pomysłem na rozpoczęcie przygody z Kanadą, a także daje możliwość zdobycia kanadyjskiego doświadczenia do swojego CV.

Polecany artykuł: Prawo jazdy w Kanadzie – wszystko co musisz wiedzieć [PORADNIK]


Wstęp: IEC Kanada – co to za program?

IEC Kanada, czyli International Experience Canada to program, który daje osobom w wieku od 18 do 35 lat możliwość pracy w Kanadzie przez określony czas. Do programu mogą przystąpić obywatele wielu krajów w tym Polacy.

Program podzielony jest na trzy kategorie:

  • Working Holiday – możliwość swobodnego podróżowania i pracowania w całej Kanadzie,
  • Young Professionals – dla osób z konkretnym zawodem,
  • International Co-op Internship – międzynarodowe staże, głównie dla studentów.

Najczęściej i najłatwiej jest uzyskać IEC typu WH (Working Holiday) i w tym artykule głównie na tej kategorii się skupimy.


IEC Kanada Working Holiday

Program zapewnia elastyczną i otwartą wizę pracowniczą ważną na terenie całej Kanady przez okres 12 miesięcy (lub 24 w zależności od obywatelstwa – dla osób z polskim obywatelstwem jest to 12 miesięcy). Takie pozwolenie na pracę nie jest przypisane do żadnego pracodawcy, co oznacza, że możemy pracować w dowolnym miejscu, dla dowolnego pracodawcy w Kanadzie. W przeciwieństwie do innych wiz pracowniczych nie potrzebujesz żadnej oficjalnej oferty pracy przed złożeniem wniosku.

Uwaga! Aplikować o wizę IEC można tylko raz na 12 miesięcy. Nie ma możliwości przedłużenia tej wizy lub aplikowania drugi raz. Jeśli myślisz o stałej przeprowadzce do Kanady sprawdź nasz artykuł: Jak uzyskać pozwolenie na pobyt stały w Kanadzie?

IEC Kanada czy się kwalifikuję?

W pierwszej kolejności sprawdź czy się kwalifikujesz na uzyskanie wizy IEC. W tym celu wejdź na tą stronę rządową Kanady, następnie wybierz kraj swojego obywatelstwa i kategorię. W przypadku Polski będą to następujące wymagania:

  • posiadać obywatelstwo Polski (oczywiste),
  • posiadać ważny polski paszport na czas pobytu w Kanadzie – IEC nie może być ważne dłużej niż paszport. Zatem jeśli masz paszport ważny jeszcze niecały rok – konicznie wyrób nowy, a nawet jeśli masz mniej niż 2 lata dobrze jest rozważyć wyrobienie nowego paszportu,
  • musisz być w wieku od 18 do 35 lat (włącznie) – nie ma wyjątków w tej kwestii.
  • trzeba posiadać co najmniej 2500 CAD na pokrycie wydatków w Kanadzie, wykupić ubezpieczenie oraz posiadać bilet powrotny lub środki finansowe, które umożliwią Ci zakup biletu powrotnego.
  • podczas składania wniosku pojawią się opłaty, które należy uiszczać.

Pamiętaj również, że ten artykuł nie będzie aktualizowany na bieżąco, zatem dobrze jest sprawdzić na podanej wyżej stronie czy wymagania są nie zmieniły.

Sprawdź również artykuł: Jak uzyskać pozwolenie na pobyt stały w Kanadzie?

Wiza do kanady - IEC Kanada

Jak złożyć wniosek o IEC? Instrukcja krok po kroku

Krok 1: Jeśli nie masz jeszcze konta w Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC), utwórz je, używając identyfikatora użytkownika GCKey (login rządu Kanady) i hasła. Proces jest prosty i zajmuje kilka minut.

Krok 2: Po założeniu konta możesz aplikować w jednej lub kilku wybranych kategoriach. Kiedy składasz wniosek, wchodzisz do „puli” (pool) jako „kandydat”.

Krok 3: W przypadku osób startujących z IEC Working Holiday sprawy są trochę bardziej skomplikowane. Trudniej jest dostać tą wizę z tego względu, że po prostu kandydatów przeważnie jest więcej niż miejsc. Dlatego odbywają się losowania i osoby wylosowane otrzymują zaproszenie do złożenia wniosku. Być może będzie trzeba czekać kilka miesięcy zanim otrzyma się zaproszenie (o ile w ogóle je otrzymasz). Natomiast z tego co obserwujemy ostatnimi czasu w przypadku Polski praktycznie każdy zostaje wylosowany. Nie ma takiego zainteresowania jak w przypadku innych krajów.

Krok 4: Po otrzymaniu zaproszenia „Invitation to Apply” mamy 10 dni, aby zaakceptować zaproszenie lub je odrzucić. Po zaakceptowaniu mamy kolejne 20 dni na złożenie wniosku online. Jeśli potrzebujemy więcej czasu po otrzymaniu zaproszenia to najlepiej zaakceptować je w 8 / 9 dzień, zawsze wydłuża nam to czas o dodatkowe dni.

Krok 5: Następnie mamy 30 dni na przesłanie tzw. biometrics. Jest to po prostu przesłanie odcisków palców i zdjęć. Opłata za biometrics to przeważnie 85 CAD od osoby. Wykonuje się to w specjalnych punktach (w Polsce są w Warszawie i Krakowie). Do biometrics otrzymamy osobną wiadomość z instrukcjami, którą należy wydrukować i razem z paszportem udać się do punktu.


Co dalej? IEC Kanada

Maksymalny czas przetwarzania wniosków o IEC wynosi 8 tygodni. Wówczas oficerowie imigracyjni przejrzą dokumenty, sprawdzą czy się kwalifikujesz oraz zdecydują czy otrzymasz zgodę na pracę w Kanadzie w ramach IEC.

W międzyczasie możesz logować się na swoje konto IRCC i sprawdzać czy nie ma już jakiś wiadomości. Możesz zostać również poproszony o dodatkowe dokumenty. W takim przypadku otrzymasz również osobną wiadomość, gdzie będą wszelkie szczegóły dotyczące dodatkowych dokumentów oraz terminu na ich dosłanie. To w oczywisty sposób opóźni całą procedurę o kilka tygodni.

Jakie dokumenty są zazwyczaj wymagane?

  • zaświadczenie o niekaralności (warto w zasadzie od razu umieścić ten dokument we wniosku),
  • dowód badania lekarskiego (jeśli wysłaliśmy podczas aplikowania jedynie dowód wizyty),
  • dowód uiszczenia opłaty za biometrics,
  • formularz IMM5257 – załącznik 1 (przeważnie wymagany, gdy są jakieś luki w okresie pracy/edukacji),

Po przesłaniu dodatkowych dokumentów pamiętaj zawsze o ponownym wysłaniu wniosku. Jeśli będzie informacja „not submitted yet” – oznacza to, że dokumenty zostały wrzucone, ale wniosek nie został wysłany.

IEC Kanada wiza
Oceń artykuł: 4.9 / 5 (63 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments