Kanada wiza na pobyt stały – jak zdobyć?

Kanada wiza na pobyt stały – jak zdobyć? jakie są możliwości oraz najszybsze sposoby, aby zostać stałym rezydentem w Kanadzie. Czy trzeba wcześniej posiadać jakąś inną wizę? Jakie są dokładnie wymagania?

W innym artykule omówiliśmy ogólnie wszystkie opcje wyjazdu wraz z różnymi programami wizowymi. Sprawdź więcej: Jak wyjechać do Kanady? Jaką wybrać wizę?

Jeśli chcesz uzyskać pozwolenie na pobyt stały w Kanadzie to istnieje kilka programów, z których można skorzystać. W tym poradniku omówimy sobie najpopularniejsze z nich. Poznasz sposoby na emigrację do Kanady oraz uzyskanie pozwolenia na pobyt stały.

Kanada wiza na pobyt stały – najszybsza droga

Najszybszym sposobem na emigrację do Kanady jest Express Entry – w ciągu kilku miesięcy możemy uzyskać zgodę na wjazd oraz osiedlenie się. Nie oznacza to, że każdy może skorzystać z tego programu. Istnieją pewne wymagania, które należy spełnić.

Poza tym programem omówimy również tradycyjną drogę, która jest dłuższa, natomiast jest tam znacznie mniej restrykcji i wymagań.

Tradycyjna droga będzie omówiona na podstawie programu prowincji Manitoba. Każda prowincja ma swoje własne programy, różne wymagania, zatem skupimy się w tym przypadku na Manitobie.

Express Entry wprowadzony w 2015 roku stał się głównym programem imigracji wykwalifikowanych pracowników do Kanady. Jest również jednym z najpopularniejszych programów na całym świecie.

Express Entry – co to jest za program?

Kanada wiza na pobyt stały – zacznij od Express Entry

Osoby, które chcą uzyskać możliwość wjazdu poprzez Express Entry muszą kwalifikować się do jednego z programów federalnych (w ramach Express Entry):

  • The Federal Skilled Worker Program (FSW),
  • The Canadian Experience Class (CEC),
  • The Federal Skilled Trades Program (FST).

Więcej informacji znajdziesz na stronie źródłowej (strona rządu kanadyjskiego):
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry.html

Tak wspominaliśmy wcześniej część prowincjonalnych programów nominacji (PNP) (które zapewniają możliwość uzyskania statusu stałego rezydencja) są dostosowane do Express Entry. W tym program MPNP Manitoba, który zapewnia dodatkowo 600 punktów do puli Express Entry – co w zasadzie gwarantuje nam wylosowanie.

Chociaż wymagania każdego programu prowincjonalnego oraz programów federalnych w ramach Express Entry różnią się od siebie – pewne warunki, które należy spełnić są niezmienne:

  • posiadać co najmniej rok doświadczenia zawodowego (jako pracownik wysoko kwalifikowany),
  • biegłość języka – należy zdać egzamin z języka angielskiego lub francuskiego – można zdać IELTS w przypadku Express Entry należy zdać egzamin na minimum 5.0 lub 6.0 (ze wszystkich części: pisemnej, ustnej, czytanie i słuchanie).
  • rząd sprawdza również przeszłość kryminalną (nie można być karanym), a także stan zdrowia (należy przejść badania medyczne),
  • potwierdzenie edukacji (dobrze jest posiadać studia min. 1 stopnia – inżynierskie lub licencjackie) – im wyżej tym więcej punktów, a zatem większa szansa na wylosowanie. Dyplom koniecznie trzeba ewaluować np. poprzez organizację WES,
  • musimy mieć oszczędności w przypadku rodziny dwuosobowej minimum ~ 16 500 CAD, chodzi tutaj o wartość netto, czyli jeśli posiadamy zadłużenie większe niż wymagane oszczędności to już nie kwalifikujemy się, aczkolwiek w przypadku osób mieszkających już w Kanadzie na jakiejś wizie – sytuacja może być inna.
  • i inne mniejsze lub większe wydatki, tłumaczenia, notariusze, a nawet Exploratory Visit…

Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Warunków jest do spełnienia sporo i niestety nie ma innej drogi – każdy program w zasadzie wymaga znajomości języka oraz posiadania określonych środków.

Istnieją różnego rodzaju organizacje polonijne, które pomagają osobą uzyskać nominację z danej prowincji, a wolontariusze pomagają przy wypełnianiu wniosków bezpłatnie – są to organizacje non-profit, zatem nie są pobierane żadne opłaty.

Jedną z takich organizacji, z których korzystaliśmy jest KPK Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Manitoba – wspaniali ludzie, którzy pomogli tam przejść przez aplikację do programu o stały pobyt MPNP Manitoba.

Odwiedź stronę Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Manitoba –> 

Kanada wiza na pobyt stały: istnieje również alternatywa – można skorzystać z usług konsultanta imigracyjnego. Oczywiście taka pomoc jest już odpłatna.

Nie polecamy tutaj żadnego konkretnego konsultanta – sami zrezygnowaliśmy z usług jeśli się dowiedzieliśmy, że opłata za wypełnienie aplikacji to kilka tysięcy dolarów – aplikację taką można wypełnić samodzielnie. I tak większość pracy będzie po twojej stronie (przygotowanie się do testów, ewaluacja, zbieranie wszystkich dokumentów itd…).

Z własnego doświadczenia mogę polecić skorzystanie z doradcy jeśli nie wiemy za co się zabrać. Można po prostu umówić się na jedną sesję, aby konsultant pomógł wybrać optymalną ścieżkę imigracyjną.

Wypełnienie aplikacji i formularzy jest najprostsze – aczkolwiek przygotuj się na to, że konsultant będzie Cię straszyć, że sobie nie poradzisz, że to jest trudne, a ludzie często popełniają tam błędy i koniecznie trzeba skorzystać z usług konsultanta. Wybór należy do Ciebie…

Kanada wiza na pobyt stały – system punktowy

Cały system Express Entry oparty jest o system punktowy. Zasada jest prosta – im więcej punktów uda nam się zebrać tym większe szanse na wylosowanie. Istnieje minimalny próg punktów, który należy osiągnąć.

Maksymalnie możemy zebrać 1200 punktów. To ile punktów będziemy mieć zależy od zawodu oraz lat doświadczenia, edukacji, umiejętności językowych, od tego czy mamy ofertę pracy lub nominację od prowincji w Kanadzie.

Kanada wiza na pobyt stały – emigracja do Manitoby

Korzystaliśmy z programu MPNP Manitoba, jest on dla nas dobrze znany, dlatego na tym programie głównie się skupiamy. Z programu tego mogą skorzystać rodziny, a nominację prowincji można otrzymać poprzez wsparcie KPK Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Manitoba.

Co prawda jest ograniczenie do 50 rodzin rocznie, ale jest to sporo, także każdy ma szansę, aby skorzystać z tej opcji.

Warunek oczywiście jest taki, że trzeba mieszkać w Manitobie. Ma to swoje plusy, choćby prowincja jest jedną z najtańszych, a możliwości znalezienia pracy są wysokie. Ogólnie Manitoba bardzo prężnie się rozwija, zatem jest to dobry czas, aby tam zamieszkać.

Szukasz pomocy przy wypełnieniu dokumentów? Nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź stronę organizacji non-profit KPKManitoba.ca

Kanada wiza na pobyt stały: Odwiedź stronę Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Manitoba –> 

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (47 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments