Jak kupić kryptowaluty, bitcoiny? [PORADNIK KROK PO KROKU]

Jak kupić kryptowaluty? Jak kupić bitcoina, etherum oraz inne altcoiny? W tym artykule przygotowaliśmy kompletny poradnik jak bezpiecznie kupować kryptowaluty.

Naszym celem było umieszczenie wszystkich najważniejszych informacji w jednym miejscu. Wszystkie instrukcje dostępne na tej stronie zostały napisane z myślą o osobach całkowicie początkujących. Tam, gdzie jest to możliwe pokazujemy jak coś zrobić krok po kroku dołączając zrzut z ekranu.

Mamy nadzieję, że w naszej publikacji znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Wstęp – co to są kryptowaluty?

(pomiń wstęp)

Zanim przejdziemy do praktycznej części warto wspomnieć co nie co na temat kryptowalut, aby mieć ogólną wiedzę co to w ogóle jest i jak działa. Nie będziemy wchodzić teraz w szczegóły dotyczące kryptografii, zarysujemy jedynie temat.

Co to są krytpowaluty?

Bardzo ciężko wytłumaczyć w jednym zdaniu czym są kryptowaluty. Najprościej rzecz ujmując kryptowaluta to wirtualna waluta, która nie posiada swojej fizycznej formy, a także powiązana jest z zdecentralizowanym systemem księgowym.

Stosowane klucze kryptograficzne mają za zadanie zabezpieczanie transakcji oraz mają z góry narzuconą podaż, czyli całkowitą ilość monet/jednostek. Co decyduje o tym, że krytowaluty mają skłonność do deflacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które obarczone są inflacją (utratą siły nabywczej pieniądza w czasie).

Bez wątpienia dogłębne zrozumienie tej technologii wymaga znacznie więcej czasu. My na potrzeby tego artykułu będziemy posługiwać się pewnymi skrótami myślowymi.

Kryptowaluty korzystają dokładnie z technologii Blockchain tworząc rozproszoną sieć, która umiejscowiona jest w internecie, na milionach, a nawet miliardach urządzeń, która należą do sieci. Przez to nikt nie może kontrolować kryptowalut co jest zupełnym przeciwieństwiem zwykłych walut, które są emitowane przez banki centralne i rządy.

Kryptowaluty posiadają szczerego zalet, ale także wad, co omówimy sobie w dalszej części artykułu.

Największe zalety kryptowalut to bez wątpienia:

 • brak zjawiska inflacji,
 • możliwość płacenia bez ograniczeń, nawet robiąc przelew na drugi koniec świata – pieniądze zostaną zaksięgowane w ciągu kilkunastu minut, bez pośredników i horrendalnych opłat i prowizji bankowych,
 • teoretycznie wolne od nadzoru rządowego oraz bankowego,
 • transakcje są całkowicie anonimowe (jednak są jawne znając numer portfela można prześledzić transakcje),
 • poza funkcjami płatniczymi można również inwestować w kryptowaluty i zarabiać na różnicy kursy – aczkolwiek tutaj trzeba do tematu podejść ostrożnie i przede wszystkim wyedukować się!

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta

Obecnie na świecie istnieje kilka tysięcy różnych kryptowalut. Jednak pierwszą kryptowalutą był właśnie Bitcoin. Z tego też powodu jest najbardziej popularną kryptowalutą. Nie miej jednak inne znane krytpowaluty to: Etherum, Ripple, Litecoin czy Bitcoin Cash.

Jak już wspominałem jedną z cech krytpowalut jest to, że mają ograniczoną podaż. W przypadku Bitcoina oznacza to, że może zostać wydobytych maksymalnie 21 milionów bitcoinów. Nie da się później dorobić czy „dodrukować” bitcoinów jak w przypadku tradycyjnych walut fiducjarnych.

Z drugiej strony istnieją takie waluty jak na przykład Etherum, która działa na trochę innej zasadzie. Tam nie ma podaży narzuconej z góry, a jedynie jest ograniczona do 18 milionów tokenów (monet, coinów) rocznie.

Wartość kryptowalut, a także zwykłych pieniędzy określona jest jedynie poprzez poziom zaufania społecznego. Zarówno tradycyjne waluty, jak i wirtualne nie mają pokrycia bezpośrednio w na przykład złocie.

Co to jest portfel kryptowalutowy i czy muszę go posiadać?

W przypadku tradycyjnej waluty posiadamy konta bankowe lub portfele. Na koncie bankowym trzymamy pieniądze w formie zapisów cyfrowych, natomiast w przypadku gotówki po prostu w portfelu. Podobnie jest jeśli chodzi o kryptowaluty, a więc musimy gdzieś trzymać tą kryptowalutę, w jakim bezpiecznym miejscu, do którego tylko my będziemy mieć dostęp.

I tutaj istotną rolę odgrywa portfel kryptowalutowy, gdzie trzymamy jedną kryptowalutę lub kilka różnych na oddzielnych subrachunkach. Portfel kryptowalutowy to bezpieczny portfel cyfrowy używany do przechowywania, wysyłania i odbierania walut cyfrowych takich jak Bitcoin.

Portfele występują w różnych miejscach i mogę ty być na przykład:

 • Dedykowane portfele jedynie do trzymania kryptowalut na internetowym koncie.
 • Portfele sprzętowe do trzymania kryptowaluty – takie portfele są najbezpieczniejsze, ponieważ są w formie fizycznej, czyli np. przypominają pendrive. I o ile nie ma możliwości, aby ktoś uzyskał dostęp do takiego portfela zdalnie, przez internet o tyle istnieje ryzyko, że taki portfel zostanie zgubiony i warto mieć to na uwadze, dlatego najlepszym wyborem na początek będzie założenie portfela online w znanej i renomowanej firmie (o tym dalej).
 • Portfele sprzężone z kantorem – od razu mamy możliwość kupowania krytpowalut np. BLIKiem lub przelewem,
 • Portfele zintegrowane z giełdami kryptowalut, gdzie mamy możliwość aktywnie handlować kryptowalutami, inwestować, a także trzymać.

I w tym artykule skupimy się głównie na dwóch ostatnich rozwiązaniach. Pokażemy jak kupić krytowaluty, bitcoiny i inne altcoiny oraz korzystać z gotowych rozwiązań, aby nie zakładać wielu kont w kilku miejscach. Omówimy sprawdzone rozwiązania w firmach, które istnieją na rynku kilka lat.

Przestrzegam przed korzystaniem z usług nieznanych firm!

3 Sposoby jak kupić kryptowaluty:

W tym akapicie omówimy sobie 3 najbardziej popularne sposoby. Pierwszym z nich będzie tradycyjna giełda kryptowalut, która zapewnia za równo usługę portfela, możliwość odbierania i wysyłania kryptowalut oraz kupowania ich bezpośrednio przez przelew bankowy, a także możliwość aktywnego inwestowania w kryptowaluty. Ten sposób wymaga weryfikacji tożsamości, szczególnie jeśli będziemy chceli zakupić kryptowaluty.

Kolejnym sposobem, który nie narzuca tak restrykcyjnych warunków zakupu kryptowalut jest kantor, gdzie do kwoty 1000 zł kupimy bitcoina bez weryfikacji tożsamości, a jakby dobrze to rozegrać to nawet anonimowo. Wystarczy wówczas podać jedynie numer telefonu oraz adres e-mail.

Ostatni sposób, który zapewnia dość sporą anonimowość, ale jest mniej wygodny, ponieważ nie w każdym mieście jest dostępny. Mianowicie chodzi o bitomaty, czyli urządzenia, w których podajemy adres portfela oraz wkładamy gotówkę, a w zamian otrzymujemy zakupione w ten sposób bitcoin bezpośrednio na podane konto.

Sposób #1: Jak kupić kryptowaluty na giełdzie?

Jedną z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych giełd kryptowalut jest bez wątpienia Bitbay (oficjalna strona). Ważne jest dla nas, aby na naszym blogu opisywać jedynie sprawdzone rozwiązania, zatem z czystym sumieniem możemy przedstawić instrukcję jak założyć tam konto, jak kupić pierwsze BTC oraz jak obsługiwać konto.

Krok #1: Wejdź na stronę korzystając z tego linku>> ZAŁÓŻ KONTO NA BITBAT << – następnie kliknij w Rejestracja.

Jak kupić kryptowaluty, bitcoiny 2021
fot. 1.

Krok #2: Zarejestruj się podając prawdziwe dane. Ważne jest, aby podane dane były zgodne ze stanem faktycznym.

 • podaj sposób rejestracji (przeważnie będzie to za pośrednictwem e-mail),
 • podaj e-mail, zaznacz zgody oraz potwierdź e-mail,
 • podaj resztę danych.

Krok #3: Weryfikacja

Na giełdzie istnieje kilka poziomów weryfikacji. Nie trzeba od razu podawać danych osobowych czy wysyłać skan dokumentu tożsamości. Przy czym im wyższy poziom weryfikacji tym większe dostępne kwoty, którymi możemy operować w ramach giełdy. Jeśli jesteśmy na przykład na najniższym poziomie weryfikacji to nie kupimy kryptowalut, dlatego wymagany jest min. 1 poziom weryfikacji, aby wiedzieć jak kupić kryptowaluty.

Krok #4: Doładuj portfel w PLN (lub innej tradycyjnej walucie)

Aby zakupić kryptowaluty na giełdzie Bitbay w pierwszej kolejności musimy zasilić konto w tradycyjnej walucie. Do wyboru mamy: złotówki PLN, dolary USD, euro, EUR oraz funty GBP.

Jak kupić kryptowaluty na Bitbay? Jak dodać złotówki do Bitbay? Po pierwsze wchodzimy po lewej w menu w zakładkę Portfele (fot 2.)

Jak kupić kryptowaluty
fot. 2.

Następnie wybieramy konto PLN (fot. 3.)

Jak kupić kryptowaluty?
fot. 3.

I będzie tam zakładka WPŁATY, gdzie do wyboru mamy dwie opcje:

 • Karta płatnicza – czyli podajemy dane karty debetowej lub kredytowej, określamy kwotę i w ten sposób doładowujemy konto na Bitbay,
 • Przelew bankowy – tradycyjny przelew bankowy, na indywidualny numer rachunku wraz z unikalnym tytułem. WAŻNE, aby dane, które uzyskamy zgadzały się z tymi na przelewie – tylko w ten sposób Bitbay będzie wiedzieć, że przelew trzeba zaksięgować na Twoim koncie.

Po zaksięgowaniu środków otrzymamy wiadomość e-mail z potwierdzeniem. Przy przelewach ten czas będzie dłuższy od 1 do 2 dni roboczych, korzystając z karty pieniądze na rachunku bitbay będą praktycznie od razu. Po wybraniu odpowiedniej opcji i tak pojawi się szczegółowa instrukcja, z którą każdy bez problemu sobie poradzi dalej.

Krok #5: Kup dowolną kryptowalutę na giełdzie

Jeśli mamy już zaksięgowane złotówki na koncie (lub inną walutę FIAT) to przechodzimy do zakładki po lewej stronie Giełda. Na samej górze klikamy w parę walut (jak poniżej na fot 4.) i wybieramy po pierwsze w jakiej walucie chcemy kupić, a po drugie jaka to będzie kryptowaluta. Lista jest dość spora i Bitbay cały czas dodaje nowe, ciekawe kryptowaluty.

Powiedzmy, że chcemy dowiedzieć się jak kupić kryptowaluty i weźmy konkretnie Bitcoina. Zatem wybierzmy odpowiednią parę waluta-kryptowaluta:

Jak kupić kryptowaluty?
fot. 4.

Kolejnym krokiem jest złożenie oferty kupna-sprzedaży kryptowaluty. Jeśli chcemy kupić kryptowalutę za złotówki to korzystamy oczywiście z okienka po lewej.

Podajemy dwie z trzech wartości. Po pierwsze po jakim kursie chcemy zakupić BTC, następnie ilość BTC, które chcemy kupić – trzecia wartość, czyli kwota wyliczy się automatycznie.

Jak kupić Bitcoiny?
fot. 5.

Możemy też kliknąć na kłódkę przy danym polu, wówczas blokujemy to pole, więc wartość w zablokowanym polu zostanie obliczona automatycznie. Jeśli klikniemy sobie kłódkę przy drugim polu ILOŚĆ BTC to możemy wpisać: kurs, za ile chcemy kupić oraz WARTOŚĆ PLN, czyli kwotę za jaką chcemy kupić. A to ile za to kupimy bitcoinów w takiej cenie zostanie wyliczone automatycznie.

Pełna księga ofert

Poniżej jest pełna księga ofert składanych przez kupujących lub sprzedających. Możemy zorientować się po jakim kursie będzie najkorzystniej. Po lewej (na zielono) są ceny za jakie uczestnicy giełdy są skłonni kupić BTC, po prawej są ceny, za które użytkownicy chcą sprzedać. Jeśli wpiszesz od razu cenę z czerwonego pola (ona zawsze będzie większa) to kupisz drożej, ale od razu praktycznie zrealizujesz transakcję. Jeśli twoja oferta trafi na listę z zielonymi cenami to będziesz oczekiwać na kogoś, kto sprzeda Ci kryptowalutę po cenie jaką ustaliłeś.

Jak kupić kryptowaluty?
fot. 6.

Jest to bardzo dobre narzędzie, dzięki któremu możemy kontrolować cenę zakupu/sprzedaży i absolutnie podstawowe narzędzie jeśli chcesz maksymalizować zyski przy transakcjach. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jak kupić kryptowaluty szybko to konieczne będzie skorzystanie z narzędzia SZYBKA TRANSAKCJA (fot 7.)

Jak kupić kryptowaluty?
fot. 7.

Wybieramy odpowiednią zakładką (zaznaczona na fot. 7.) i tutaj po prostu deklarujemy kwotę lub ilość BTC. Jeśli chcemy kupić konkretną, określoną liczbę Bitcoinów to po prostu wpisujemy, jeśli chcemy kupić bitcoiny za konkretną kwotę to wybieramy przy polu do wprowadzania danych PLN (jak zaznaczyłem), następnie wpisujemy kwotę w PLN i automatycznie wyliczy nam ile otrzymamy za to BTC. Na końcu klikamy KUP i to wszystko.

Skrypt automatycznie zakupi BTC z najwyższych pozycji w kolumnie ASK – SPRZEDAŻ.

Sposób #2: Kantor, czyli jak kupić kryptowaluty za złotówki?

Bitcoiny możemy kupić w jednym z najpopularniejszych kantorów w Polsce, czyli bezpośrednio na stronie Bitcoin.pl. Do tego rozwiązania (do kwoty 1000 zł) nie musimy weryfikować tożsamości – wystarczy sam numer telefonu i adres e-mail. Jednak będziemy POTRZEBOWAĆ portfel kryptowalutowy lub adres BTC. Tutaj jedynie kupimy kryptowaluty, a kantor prześle je na wskazany adres BTC, nie ma możliwości trzymania i zarządzania kryptowalutami jak w przypadku poprzedniego rozwiązania. Jak kupić kryptowaluty?

Krok #1: Wejdź na stronię: Bitcoin.pl – jak kupić kryptowaluty bez weryfikacji?

Praktycznie na samej górze będzie możliwość od razu przejść do opcji zakupu kryptowaluty. Wybieramy kwotę, następnie WYMIEŃ.

Bitcoin
fot. 8.

Krok #2: Podaj oraz potwierdź numer telefonu

Otworzy się okno, w którym należy podać numer telefonu. Numer musi być prawdziwy, ponieważ otrzymamy SMS z kodem do potwierdzenia.

Kryptowaluty
fot. 9.

Następnie wpisujemy kod z SMS

Jak kupić kryptowaluty?
fot. 10.

Krok #3: Podaj resztę danych

W tym kroku konieczne będzie podanie pozostałych danych:

 • adres e-mail
 • adres portfela BTC (tutaj kantor wyśle zakupione BTC)
uzupełnij dane
fot. 11.

Następnie wybieramy typ przelewu, od którego zależy wysokość prowizji oraz czas realizacji.

 • Ekonomiczny – teoretycznie do 24 godzin, w praktyce zajmuje 1-2 godziny,
 • Priorytetowy – bitcoiny praktycznie od razu na koncie
wybierz metode płatności
fot. 12.

Ostatnim etapem jest wybór płatności oraz zaznaczenie wymaganych zgód.

Po wybraniu opcji płatności pojawi się lista z najbardziej popularnymi bankami w Polsce. Niektóre banki umożliwiają transakcję BLIK.

banki
fot. 13.

I na samym końcu POTWIERDZAM I KUPUJĘ. Wszelkie potwierdzenia transakcji otrzymamy na adres e-mail. I to wszystko! Zakup kryptowaluty bitcoin jest naprawdę bardzo prosty.

Wadą tego rozwiązania jest to, że w ten sposób kupimy jedynie BITCOINA, jeśli chcemy kupić inne kryptowaluty to konieczne będzie korzystanie z usług giełd kryptowalut, czyli ze sposobu numer 1.

Sposób #3: Jak kupić kryptowaluty, bitcoiny w bitomacie?

Istnieje kilka firm w Polsce, które oferuję możliwość zakupu w bitomatach, czyli urządzeniach przypominających tradycyjne bankomaty. Proces jest naprawdę bardzo prosty, a wszelkie instrukcje dostępne są na ekranie. Jednak nie w każdym mieście dostępne są takie bitomaty.

Jedna z firm, która oferuje takie rozwiązanie ma dość sporą sieć bitomatów. Na tej stronie: flyingatom.com/bankomaty-bitcoin możecie sprawdzić czy w waszym mieście jest akurat bitomat.

Zasada działania przypomina zakup w Kantorze. Deklarujemy kwotę, podajemy adres BTC z portfela – można zeskanować QR kod, będzie szybciej i na pewno nie popełnimy błędu przy przepisywaniu.

Następnie wkładamy gotówkę do bitomatu tak jak do tradycyjnego wpłatomatu. Transakcja się zaksięguje, a na ekranie pojawi się potwierdzenie. Warto zrobić sobie zdjęcie tego potwierdzenia, jako dowód wpłaty co będzie podstawą do wszelkich reklamacji.

Plusem, jest fakt, że nie musimy aż takich weryfikacji przechodzić jak w przypadku giełdy, a nawet kantora internetowego. Minusem również fakt, że możemy w ten sposób kupić jedynie Bitcoina, pozostałe kryptowaluty możemy kupić jedynie na giełdzie (patrz sposób #1).

Jak kupić kryptowaluty bez weryfikacji? Jak kupić kryptowaluty anonimowo?

Z podanych powyżej sposobów najbardziej anonimowo można zakupić BTC w bitomatach, następnie w kantorze. Najmniej anonimowości zapewniają giełdy. Z drugiej strony giełdy dają o wiele więcej możlwości oraz atrakcyjniejsze stawki za zakup i sprzedaż kryptowalut.

Mimo, że transakcje kryptowalutowe są anonimowe to są jawne i bez problemu można sprawdzić z jakiego adresu wysłało się BTC na jaki i ile ich było. Natomiast jeśli kupujesz kryptowaluty na giełdzie, gdzie weryfikujesz tożsamość to dany adres BTC jest przypisany do twojego konta, zatem wtedy nie kupujesz BTC anonimowo i na żądanie służb giełdy mogą udostępniać takie informacje. Warto o tym pamiętać i mieć to na uwadze.

Podsumowanie: Jak kupić kryptowaluty?

A więc omówiliśmy sobie 3 najpopularniejsze i sprawdzone sposoby jak kupić kryptowaluty. Jaką opcję dokładnie wybrać? Wszystko zależy od celu kupowania kryptowalut. Czy chcemy opłacić jakieś zamówienie w internecie? Jeśli chcemy dowiedzieć się jak kupić kryptowaluty anonimowo bez weryfikacji? czy chcemy po prostu zacząć inwestowanie w kryptowaluty.

Najbardziej anonimowym sposobem jest zakup Bitcoina za pośrednictwem bitomatu, następnie przy mniejszych kwotach śmiało można skorzystać z kantorów online.

Artykuł ma charakter informacyjno-edykacyjny. Nie stanowi porad inwestycyjnych. Kupując kryptowaluty robisz to na własną odpowiedzialność!

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (49 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments