Jak zamknąć konto w Alior Banku? [seria: Zamykamy Konto]

Jak zamknąć konto w Alior Banku? Gdzie złożyć wypowiedzenie? Czy można zamknąć konto w Alior Banku przez internet lub na infolinii?

O czym trzeba pamiętać, aby skutecznie wypowiedzieć umowę i nie narazić się na dodatkowe opłaty? W tym artykule dokładnie opisujemy jak zamknąć konto w Alior Banku.

Jak zamknąć konto w Alior Banku? Od czego zacząć?

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów zamykania konta oraz wypowiadania umowy w Alior Banku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, o których nie można zapominać przy zamykaniu konta bankowego.

Wypowiedzenie umowy z bankiem w większości przypadków wiąże się z okresem wypowiedzenia, który trwa 30 dni. Są sytuacje, w których okres ten możemy skrócić lub wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Więcej na ten temat znajdziecie w sekcji FAQ w drugiej części tego artykułu.

Zmierzam do tego, że aby skutecznie wypowiedzieć rachunek trzeba zadbać, aby na ostatni dzień wypowiedzenia umowy na rachunku nie było saldo mniejsze niż zero. Bank nie zamknie rachunku jeśli konto będzie na minusie. A może się tak zdarzyć jeśli przed zamknięciem konta wyzerujemy rachunek, a bank pobierze jakąkolwiek opłatę lub prowizję w tym okresie.

Wzór wypowiedzenia znajdziecie również w dalszej części tego artykułu do pobrania bezpłatnie.

Wypowiadając umowę ramową, czyli tą główną umowę z bankiem koniecznie trzeba pozamykać inne produkty takie jak:

  • lokaty, polisy, ubezpieczenia,
  • spłata kredytów, limitów oraz rezygnacja z kart kredytowych,
  • warto również zamknąć zwykłą kartę płatniczą do konta – szczególnie jeśli generuje miesięczne opłaty.

W okresie wypowiedzenia mamy możliwość dalej logować się do bankowości internetowej. Zatem dobrze jest zawsze na dwa lub trzy dni przed upływem okresu wypowiedzenia zalogować się na konto, aby sprawdzić czy saldo nie jest ujemne.

Dobrą praktyką jest pozostawić parę złotych na koncie na pokrycie ewentualnych bankowych opłat i prowizji. Nawet jeśli na koniec okresu wypowiedzenia będziemy na plusie – to bank ma obowiązek przesłać nadwyżkę z konta na dowolny rachunek wskazany w wypowiedzeniu o konto.

Poniżej znajdziesz wzór wypowiedzenia umowy o konto bankowe, jest tam odpowiednie miejsce na wpisanie nowego numeru konta. Jeśli nie masz jeszcze nowego konta bankowego to sprawdź nasz Ranking Kont Osobistych. Jest to najczęściej wybierany ranking w Polsce!


Sposoby jak zamknąć konto w Alior Banku

Jeśli już pozamykaliśmy wszelkie dodatkowe produkty w Alior Banku możemy przystąpić do zamykania głównego konta. Całe szczęście Alior Bank umożliwia wszystkie dostępne sposoby na zamknięcie rachunku. W sposób tradycyjny, ale także mamy możliwość zrezygnować z konta całkowicie zdalnie przez internet lub poprzez kontakt z infolinią.

Sposób #1: Jak zamknąć konto w Alior Banku – w oddziale

Pierwszym sposobem jest tradycyjna wizyta w oddziale banku. Możemy się tam wybrać jedynie z dowodem osobistym. Doradca pomoże w wypowiedzeniu umowy oraz przygotuje niezbędne dokumenty. Zapewne zanim przejdzie do formalności będzie próbować zatrzymać klienta w banku, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. Na tym etapie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej pobrać wzór wypowiedzenia umowy w Alior Banku, wydrukować go, wypełnić i po prostu zanieść do dowolnej placówki.

Wzór można pobrać z naszej strony. Link do pobrania dokumentu PDF znajduje się poniżej:

DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie. Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”.

W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Skorzystaj z bezpłatnego generatora wypowiedzenia umowy o konto bankowe - NajlepszeBankowe.pl

Sposób #2: Alior Bank jak zamknąć konto – korespondencyjnie

W podobny sposób możemy złożyć wypowiedzenie, ale tym razem dostarczyć dokument w innej formie. Mianowicie wysyłając list na adres centrali banku. Dyspozycję należy wysłać na poniższy adres:

Alior Bank
ul. Postępu 18B
02-676

Warto za każdym razem weryfikować adresy banków (mogą ulegać zmianie). Sprawdź adres na tej stronie.

Pismo powinno zawierać najważniejsze informacje. Można skorzystać z druku dostępnego w dowolnym oddziale banku lub przygotować własne pismo. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominiesz żadnej istotnej informacji, która powinna znaleźć się w wypowiedzeniu warto skorzystać z naszego wzoru. Można pobrać go bezpłatnie poniżej:

DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie.

Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”. W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Skorzystaj z bezpłatnego generatora wypowiedzenia umowy o konto bankowe - NajlepszeBankowe.pl

 

Sposób #3: Alior Bank jak zamknąć konto – Infolinia

Kolejnym sposobem jest kontakt z infolinią pod nr. tel. 19 502. Podczas rozmowy z doradcą można złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku oraz wypowiedzenia umowy.

Sposób #4: Alior Bank jak zamknąć konto – Online

Ostatnim, najprostszym i najszybszym sposobem jest bez wątpienia skorzystanie z bankowości internetowej. Wystarczy w tym celu zalogować się do konta przez internet następnie podążać za wskazaną ścieżką: Moje sprawy → Dyspozycje, opinie i potwierdzenia → Wypowiedzenie/zamknięcie konta → Złóż wniosek.

Jak znaleźć lepsze konto bankowe?

Banki chcąc przyciągnąć klientów proponują często różnego rodzaju promocje, a także możliwość uzyskania premii czy dodatków pieniężnych za założenie konta i spełnienie kilku prostych warunków takich jak na przykład: płatność kartą lub przelew.

Dlatego szukając nowego konta warto brać pod uwagę nie tylko niskie opłaty i prowizje, ale różnego rodzaju bonusy za aktywność. Właśnie w ten sposób można zyskać najwięcej. Warto również co jakiś czas zmieniać bank, ponieważ to właśnie o nowych klientów banki zabiegają się bardziej.

Dlatego jeśli szukasz nowego konta bankowego to warto zajrzeć do naszego działu Aktualne Promocje Bankowe. Opisujemy tam szczegółowo promocje bankowe, oraz to ile możecie zgarnąć zakładając konto w danym banku. Na czynniki pierwsze rozkładamy regulaminy i w prosty sposób opisujemy co trzeba zrobić, aby spełnić wymagane warunki.

WIĘCEJ: Aktualne Promocje Bankowe >>

Jeśli jednak nie masz czasu na spełnianie tych wszystkich warunków promocyjnych i zależy Ci na relatywnie tanim rachunku bankowym to przygotowaliśmy dla Was bardzo szczegółowy Ranking Kont Osobistych.

SPRAWDŹ RANKING KONT: Ranking Kont Osobistych na tej stronie >>

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jak zamknąć konto w Alior Banku?

Ile czasu zajmuje okres wypowiedzenia? Jak zamknąć konto w Alior Banku?

30 dni to okres wypowiedzenia umowy zaczyna być liczony w zależności:

  • wysyłając list – od dnia, w którym listonosz dostarczył wypowiedzenie do centrali banku,
  • w serwisie internetowym – od dnia złożenia wniosku w bankowości internetowej,
  • na infolinii – od dnia rozmowy,
  • w placówce bankowej – od momentu złożenia wypowiedzenia.

Czy trzeba podawać numer rachunku do przelewu pozostałych środków?

W przypadku, gdy na rachunku zostaną nam środki, a bank nie będzie w posiadaniu numeru konta lub konto, który został podany nie będzie prawidłowy i pracownik banku nie będzie mógł wykonać przelewu środków – wtedy pieniądze staną się nieoprocentowanym depozytem.

W sytuacji, gdy posiadamy ewentualnie jakieś inne konta w tym banku to bez problemu możesz złożyć wykonanie dyspozycji wypłaty środków za pośrednictwem infolinii. Jeśli nie masz już żadnych powiązań ze wspominanym bankiem – to wtedy trzeba wysłać prośbę na adres banku z informacją odnośnie numeru konta bankowego.

Czy jest możliwy krótszy okres do zamknięcia rachunku?

Umowę ramową i dowolną inną możesz zerwać z zachowaniem krótkiego okresu wypowiedzenia umowy w kilku przypadkach:

  • pierwszy przypadek, w którym możemy tego użyć to jeśli nie zawarliśmy z bankiem Umowy o korzystanie z karty bankomatowej lub karta nie była wyrobiona,
  • kolejna rzecz: należy uregulować wszystkie zobowiązania zawarte z bankiem,
  • ostatnia sprawa: nie możesz posiadać zobowiązania kredytowego, którego zabezpieczeniem spłaty jest przypisane saldo na rachunku.
Jak zamknąć konto w Alior Banku

Kiedy jest można złożyć wypowiedzenie natychmiastowe?

Umowę o konto w banku, a także umowę ramową możesz wypowiadać bez zachowania okresu wypowiedzenia trwającego 30 dni, przy użyciu wypowiedzenia z okresem natychmiastowym. Sytuacje, które dopuszczają użycie tej metody określa prawo bankowe.

Najczęściej spotykaną sytuacją, w której korzystamy z tego typu trybu wypowiedzenia jest w momencie ustalenia nowych zapisów regulaminu lub tabeli opłat i prowizji przez bank. Wówczas każdy klient może wypowiedzieć umowę ramową natychmiast bez wymogu oczekiwania 30 dni. Ten czas, w którym można złożyć wypowiedzenie natychmiastowe jest jednak ustalany na mocy ustawy. Trwa przez pewien czas od chwili zmiany najistotniejszych regulaminów związanych z kontem bankowym.

Pracownik banku ma obowiązek informować o tych zmianach swoich klientów, oraz udzielić informacje odnośnie ewentualnej możliwości wypowiedzenia umowy z bankiem w trybie wypowiedzenia natychmiastowego. Banki muszą przestrzegać ten obowiązek, ponieważ w przypadku zaniechania go – Urząd Ochrony Konsumentów ma obowiązek nałożyć finansową karę na bank.

Każdy klient prywatny może przecież nie zgadzać się na wdrożenie nowych zapisów do umowy. Warunkami, które przecież nie obowiązywały przy podpisywaniu umowy, przez które być może klient nie podjąłby decyzji o zawarcie umowy.

Jak wypowiedzieć konto w banku w sytuacji, kiedy mam zajęcie komornicze?

Mając blokadę komorniczą na rachunek bankowy, ale obecnie w saldzie zablokowanym nie ma widocznych środków, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do zlikwidowania takiego konta. Posiadanie zajęcia komorniczego nie odbiera klientom prawa do zmiany konta bankowego.

W związku z tym upewnij się, że na twoje konto bankowe nie przyjdą już dodatkowe wpływy, tak, aby nie wpadały w blokadę komorniczą, która będzie przekazana na poczet spłaty zobowiązań u komornika.

Jeśli konto jest puste i nie generuje żadnych opłat możesz bez problemu wypowiedzieć umowę i założyć konto w całkiem innym, polskim banku.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (227 głosy)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przydatne informacje! dzięki