Czy można zamknąć konto zajęte przez komornika? [PORADNIK]

Czy można zamknąć konto zajęte przez komornika? Masz otwarte dwa konta, na których jest zajęcie komornicze? A może po prostu zastanawiasz się czy zamykając konto można uniknąć egzekucji komorniczej? Na wszystkie najważniejsze pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Wielu naszych czytelników pisze do nas bardzo często w tej kwestii i zastanawiają się czy można zamknąć konto zajęte przez komornika?

Chcesz zamknąć konto bankowe w Polsce? Sprawdź nasz BEZPŁATNY GENERATOR PDF WYPOWIEDZENIA umowy rachunku bankowego lub wszelkie instrukcje jak zamknąć konto bankowe w dowolnym banku – INSTRUKCJE ONLINE.

Wstęp: Czy można zamknąć konto zajęte przez komornika?

Na wstępie warto rozróżnić dwie sytuacje, w których mamy komornika na koncie. W pierwszej sytuacji mamy zajęcie komornicze na koncie, mamy informacje taką, natomiast nie mamy zablokowanych żadnych środków, nie ma żadnych kwot w blokadach.

W drugiej sytuacji istnieje zajęcie komornicze, a także pewna określona kwota jest zablokowana i nie można z niej korzystać. Natomiast widnieje w saldzie, ale w sekcji „blokady”. Każdy bank ma nieco inaczej ten mechanizm skonstruowany. W związku z tym nie ma możliwości, aby wytłumaczyć jednoznacznie lub na przykładzie.

Mając pieniądze w blokadzie (przeważnie bank informuje o tym, a taka blokada pojawia się od razu po zajęciu) bank trzyma określoną sumę w blokadzie przez 7 dni, dopiero później wysyła na konto komornika.

W tym czasie mamy możliwość, aby zareagować:

  • jeśli komornik popełnił błąd i to nie nas dotyczy egzekucja,
  • jeśli komornik zablokował środki, które nie podlegają zajęciu (jak na przykład świadczenia socjalne, 500+ czy alimenty),
  • jeśli komornik zajął całą kwotę, bank nie zostawił żadnych dostępnych środków na koncie w ramach tzw. Kwoty wolnej od zajęcia

Jeśli jakakolwiek z powyższych sytuacji zaistniała – czym prędzej skontaktuj się z bankiem, aby wyjaśnić tą sytuację. W wielu przypadkach bank ściąga blokadę w kilka godzin.

Kiedy i czy można zamknąć konto zajęte przez komornika?

Konto z blokadą komorniczą możemy zamknąć jeśli nie ma aktualnie żadnych środków w blokadzie. To znaczy, jeśli wiemy, że mamy komornika na koncie, bank zajął już środki, minęło 7 dni i bank wysłał pieniądze do komornika. W takim wypadku należy poinformować komornika o zmianie rachunku bankowego.

Komornik tak czy inaczej dowie się, że założyliśmy nowe konto bankowe lub zmieniliśmy konto ze względu na system OGNIVO, do którego należy każdy bank w Polsce, kasy Stefczyka, SKOKi oraz inne instytucje finansowe.

Więcej na temat systemu OGNIVO pisaliśmy tutaj -> https://najlepszebankowe.pl/finanse/konto-bez-komornika/

Jeśli natomiast chcesz założyć konto, którego komornik nie będzie mógł zająć to warto rozważyć założenie konta za granicą np:

Konto bankowe w Holandii bez zameldowania – otwórz w 100% przez internet

Międzynarodowe konto bankowe – z kontem w złotówkach PLN oraz kartą VISA

Inne sytuacje z komornikiem na koncie

Co w sytuacji konta zagranicznego, czy komornik może zająć takie konto. A jeśli istnieje blokada na takim koncie to czy można zamknąć zagraniczne konto bankowe?

Czy można zamknąć konto zajęte przez komornika za granicą?

Co do zasady komornik danego kraju może blokować konta jedynie w kraju, w którym jako urzędnik państwowy ma jurysdykcję. Jeśli otworzymy konto bankowe w Holandii to Polski komornik nie będzie mógł zająć takiego konto. Natomiast komornik holenderski jak najbardziej może zająć takie konto. Ponadto istnieje jeszcze procedura Europejskiego Nakazu Zapłaty. W takiej sytuacji istnieje możliwość zajęcia dowolnego rachunku bankowego w każdym banku zlokalizowanym na terenie Unii Europejskiej.

Jako ciekawostkę dodam, że Międzynarodowe konto bankowe swoją siedzibę ma w Londynie w Wielkiej Brytanii, która nie należy do Unii Europejskiej.

Na chwilę obecną jednak mało wierzycieli lub komorników korzysta z możliwości wystawienia Europejskiego Nakazu Zapłaty. Często wykorzystuje się to w przypadku firm, aniżeli osób prywatnych.

Czy mogę otworzyć konto w innym banku?

Bez względu na to czy masz zajęcie komornicze czy nie w każdej chwili może otworzyć konto bankowe w dowolnym banku, możesz posiadać dowolną ilość kont bankowych. Na dzień dzisiejszy nie istnieje żadne prawo, które ograniczałoby taką możliwość.

Nie zawsze nowo założone konto będzie funkcjonować jako konto wolne od zajęć komornika. To jak szybko i czy w ogóle zostanie zajęty taki rachunek w głównej mierze zależy od działania komornika oraz OGNIVO.

czy można zamknąć konto zajęte przez komornika, jak zamknąć konto z zajęciem komorniczym, zamykanie konta z blokadą komorniczą

Podsumowanie: Czy można zamknąć konto zajęte przez komornika?

Podsumowując czy można zamknąć konto zajęte przez komornika? Bank nie będzie robić problemu w przypadku, gdy nie mamy aktywnych blokad, a chcemy zająć konto zajęte przez komornika.

Chcesz zamknąć konto bankowe w Polsce? Sprawdź nasz BEZPŁATNY GENERATOR PDF WYPOWIEDZENIA umowy rachunku bankowego lub wszelkie instrukcje jak zamknąć konto bankowe w dowolnym banku – INSTRUKCJE ONLINE.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (174 głosy)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Witam, jak działa ognivo? czy mając zajęte przez komornika konto w banku x można otworzyć drugie konto w banku y i ono do momentu złożenia zapytania przez komornika jest bezpieczne?