Pociągi w Holandii to dość ciekawy temat i jeśli aktualnie przebywasz w Niderlandach to z pewnością ten poradnik pomoże Ci przejść przez proces Jak kupić bilet na pociąg w Holandii?
W Holandii bardzo powszechne są automaty, w których taki bilet możemy zakupić. W tym artykule sprawdzimy wszystkie dostępne opcje, oraz pokażemy jak krok po kroku kupić bilet.
Wstęp – pociągi w Holandii
Pozostałe artykuły z serii „Życie i praca w Holandii” znajdziesz na stronie:kategorii Holandia
Holandia jest dość małym krajem, dlatego kolej jest bardzo dobrze rozwinięta. Pociągiem dojedziemy do większości miast, miasteczek, a także co niektórych wiosek.
Sama podróż jest szybka i prosta, a powszechnie dostępne metody zakupu biletu oraz niskie ceny bardzo zachęcają do wyboru tego środka transportu.
Warto dodać, że przejazd pociągiem z punktu A do punktu B wychodzi dużo, dużo taniej niż w przypadku podobnego dystansu przejechanego samochodem.
POLECAMY: Załóż konto bankowe w Holandii bez meldunku: Jak założyć konto bankowe w holenderskim banku przez internet? [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]
Pociągi w Holandii – najważniejsze informacje
Pociągi w Holandii: przewoźnicy
Odpowiednikiem polskiego PKP w Holandii jest NS, czyli Nederlandse Spoorwegen. Firma, podobnie jak ma to miejsce w Polsce należy do skarbu Państwa, a głównymi trasami są połączenia krajowe.
Poza tym znajdziemy jeszcze przewoźnika Thalys, który organizuje głównie połączenia na trasach Holandia – Belgia, Holandia – Francja lub Holandia – Niemcy. Główną relacją pociągów Thalys jest połączenie Amsterdam – Bruksela – Paryż.
Jak sprawdzić rozkład jazdy?
Aby sprawdzić połączenia oraz rozkład jazdy wystarczy wejść na stronie: https://www.ns.nl/en
Następnie wybieramy stację, z której rozpoczniemy naszą podróż, oraz stację docelową. Dużym ułatwieniem jest anglojęzyczna wersja strony. Po wpisaniu planu trasy klikamy „Plan and sign up”.
Pojawi się lista z dostępnymi połączeniami, informacje o przesiadkach, a także dokładne ceny biletów.
Rodzaje pociągów w Holandii
W Niderlandach możemy spotkać różne typy pociągów, podobnie jak w Polsce. Mogą to być między innymi:
- dobrze nam znany Intercity, czyli jest to pociąg, który łączy głównie duże miasta w kraju, jednocześnie połączenia intercity są niezwykle szybkie, a co za tym idzie cena również jest najwyższa.
- pociągi pospieszne, czyli sneltrein – podobnie jak Intercity, z tą różnicą, że w większej ilości miast może się zatrzymywać.
- zwykły pociąg osobowy, czyli stoptrein – ten typ pociągu odpowiada polskiemu REGIO i zatrzymuje się na każdej możliwej stacji, jest on z zasady najtańszy, ale z drugiej strony podróż tym pociągiem jest najdłuższa.
Pociągi w Holandii – Jak kupić bilet na pociąg w Holandii?
Jeśli chcesz kupić bilet na pociągi w Holandii to możesz to zrobić na kilka sposobów, przy czym dla większości osób najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z automatu lub zainstalowanie aplikacji mobilnej.
Istnieje również możliwość zakupu biletów w kasie, czyli najbardziej tradycyjny sposób. Jednak w przypadku Holandii kasy są tylko i wyłącznie w większych miastach, zatem jeśli podróżujemy do lub z małych miejscowości to nie unikniemy konieczności skorzystania z aplikacji lub automatu. Zatem warto od samego początku już przyzwyczaić się do tych sposobów oraz nabrać nieco wprawy.
Aplikacja mobilna
Aktualnie chyba każdy posiada smartfon, który jest w stanie obsłużyć aplikacje mobilne. Dlatego najlepszym, najszybszym i najłatwiejszym sposobem bez dwóch zdań jest korzystanie z aplikacji NS. Aplikacje bez problemu znajdziesz w swoim sklepie z apkami (Google Play lub Apple Store).
Bilet można również kupić na stronie internetowej. W tym celu konieczne będzie założenie konta. Taki bilet możemy wydrukować lub trzymać na telefonie w formie dokumentu PDF.
POLECAMY: Załóż konto bankowe w Holandii bez meldunku: Jak założyć konto bankowe w holenderskim banku przez internet? [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]
Jak przyjechać pociągiem z Polski do Holandii?
Czy można dojechać do Holandii z Polski pociągiem? Czy istnieją jakieś bezpośrednie połączenia? Na dzień dzisiejszy niestety nie ma takiego połączenia. Ze względu na dodatkowe przesiadki czas podróży do Holandii z Polski pociągiem jest dość długi.
Obecnie najkrótsze połączenie trwa ponad 19 godzin, a także musielibyśmy się co najmniej dwa razy przesiadać. Raz na stacji: BERLIN OSTBAHNHOF, drugi raz na stacji: KÖLN HBF. Taka podróż bez wątpienia byłaby niezwykle męcząca i o wiele droższa niż alternatywne połączenia. Zdecydowanie polecam przyjazd samochodem, busem lub przylot samolotem.
edit 9.10.2022: Rozkłady jazdy pociągów zmieniają się średnio co kilka miesięcy. Artykuł był pisany w październiku 2021 – dlatego polecamy samodzielnie sprawdzać na bieżąco jakie są połączenia.
Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Thalyshttps://www.ns.nl
Nie prawda z Berlina do Amsterdamu dojedziemy bezpośrednio czyli jedna przesiadka w Berlinie
Dzień dobry. Słowo kluczowe w akapicie „Na dzień dzisiejszy” oraz „Obecnie”. Proszę wziąć pod uwagę datę napisania artykułu 21 października 2021 + pandemia COVID-19. W obecnym czasie nie było bezpośredniego połączenia, natomiast jak wiadomo rozkłady jazdy pociągów się zmieniają. Zatem zachęcam do sprawdzania połączeń na bieżąco, ponieważ być może coś się zmieniło. Pozdrawiam 🙂