Okazało się, że Twój pracodawca nie płaci składek ZUS za Ciebie, jako pracownika? To, wbrew pozorom, dość częsty problem, którego nie można lekceważyć. Jakie konsekwencje grożą pracodawcy? Co może w takiej sytuacji zrobić pracownik i czy warto skorzystać wówczas z pomocy prawnika prawa pracy?
Czy pracodawca musi opłacać składki ZUS za pracowników?
Na pracodawcy ciąży obowiązek comiesięcznego rozliczania z ZUS składek za zatrudnionych pracowników. Do tego konieczne jest składanie niezbędnej dokumentacji, do której zalicza się deklaracje rozliczeniowe i raporty imienne (służą do tego specjalne druki, na przykład ZUS DRA).
Za każdy miesiąc pracodawca opłaca składki w miesiącu następnym, przy czym obowiązują go odgórnie określone terminy (na przykład do piątego lub dwudziestego dnia miesiąca).
Jeżeli, jako pracownik, dowiesz się, że składki nie są za Ciebie odpowiednio opłacane, powinieneś natychmiast zacząć działać. Takie zachowanie stanowi bowiem naruszenie praw pracowniczych. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z doradztwa, jakie oferuje prawnik prawa pracy. Specjalista może w takim wypadku zastosować odpowiednie, zgodne z przepisami kroki, dbając o interes prawny pracownika, a do tego udzieli pomocy przy prawidłowym zgłoszeniu problemu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Konsekwencje za nieopłacanie składek za pracownika
W przypadku braku opłacania składek ZUS za pracownika, pełną odpowiedzialność za ten fakt ponosi tylko i wyłącznie pracodawca. Jakie konsekwencje mu za to grożą?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w momencie ustalenia braku wpływów składek za pracownika, zobowiązuje pracodawcę do wpłaty zaległych opłat. Co jednak istotne, pracodawca zostaje także obarczony koniecznością uiszczenia odsetek za zwłokę.
Jeśli jednak działanie pracodawcy było przypadkowe czy też wynikają z nieprawidłowych wyliczeń, a tym samym wysokość zadłużenia nie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia, wspomniane odsetki za zwłokę nie zostaną naliczone. Oczywiście, nie zwalnia to jednak pracodawcy z konieczności jak najszybszego wpłacenia zaległości.
Czy jako pracownik, muszę obawiać się braku wpłat na składki ZUS?
Jak wspomnieliśmy, obowiązek prawidłowego i terminowego opłacania składek ZUS za pracownika ciąży tylko na pracodawcy – nie jesteś zatem zagrożony jakimikolwiek konsekwencjami finansowymi lub prawnymi. Czy jednak brak terminowej wpłaty za składki ZUS wpływa na kwestię Twojego ubezpieczenia i wypłatę zasiłku (na przykład chorobowego)?
To, z punktu widzenia pracownika, ważna informacja – nawet jeżeli pracodawca nie odprowadził na czas składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie ogranicza to ubezpieczenia pracownika. Możesz bez obaw korzystać ze zwolnień lekarskich i pobierać zasiłek, także macierzyński. Ponadto, pomimo braku wpłat składek przez pracodawcę, pracownik nie traci prawa do swojej emerytury – ta jest bowiem obliczana na podstawie należnych składek, a nie tych uiszczonych.
Co jeszcze może zrobić pracownik, gdy pracodawca nie płaci za niego składek?
Pracownik, korzystając ze wsparcia prawnika prawa pracy, może też działać na kilka innych sposobów. Obok konieczności zgłoszenia nieprawidłowości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ma on też możliwość skorzystania z pomocy Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).
Poinformowanie tej instytucji o zaistniałej sytuacji może doprowadzić do przeprowadzenia stosownej kontroli w firmie prowadzonej przez pracodawcę. Ma to o tyle duże znaczenie, że może zapobiec dalszym nieprawidłowościom względem pracowników.
Skorzystanie z pomocy prawnika prawa pracy, czy to w przypadku braku wpłat składek ZUS, czy też w jakimkolwiek innym przypadku, gdy naruszane są prawa pracownicze, pozwala zadbać prawidłowe dochodzenie swoich roszczeń i działanie zgodnie z przepisami. Doradztwo prawne może też okazać się niezbędne, jeśli jako pracownik, zechcesz dochodzić swoich praw przed sądem – wówczas prawnik prawa pracy wystąpić może jako Twój pełnomocnik.