Jak stworzyć bezpieczną umowę franczyzy?

Do zawarcia współpracy franczyzowej niezbędne jest podpisanie umowy pomiędzy stronami. Powinna dokładnie określać ich prawa i obowiązki, a także skutecznie zabezpieczać ich interesy. Choć sieci franczyzowe korzystają ze sprawdzonych, przygotowanych przez siebie wzorów, warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać bezpieczna umowa przed jej podpisaniem, aby nieświadomie nie zgodzić się na niekorzystne dla siebie warunki. Warto też pamiętać, że każda branża i rodzaj współpracy różni się od siebie, więc konieczne jest też dostosowanie dokumentu do tych realiów. Każda umowa powinna zawierać kilka podstawowych zapisów. Sprawdź, jak stworzyć umowę franczyzy lub sprawdzić, czy ta proponowana przez drugą stronę jest dla Ciebie bezpieczna.

Zgodność z prawem

Na początek warto zwrócić uwagę na podstawowe kwestie prawne. Umowa franczyzy jest w polskim systemie prawnym umową nienazwaną, więc nie jest regulowana sprecyzowanymi przepisami Kodeksu cywilnego. Strony mogą zatem kształtować jej treść zgodnie ze swoimi potrzebami. Należy jednak pamiętać o tym, że dowolność ta nie oznacza pełnej swobody. Jak każda zawierana umowa, również umowa franczyzy musi zawierać zapisy dozwolone przez polskie prawo. Nie mogą się w niej znaleźć również np. punkty mogące naruszyć zasady współżycia społecznego. Pamiętaj zatem o tym, że możesz każdorazowo zweryfikować potencjalnie niekorzystne dla Ciebie zapisy pod kątem zgodności z prawem i nikt nie może zmusić Cię do ich przestrzegania, zasłaniając się swobodą tworzenia umowy. Więcej na ten temat, a także inne porady dotyczące franczyzy znajdziesz na stronie Franczyza w Polsce.

Prawa, obowiązki, zakres działalności

Umowa franczyzy ma za zadanie jak najbardziej precyzyjne określenie tego, czym jest w danym przypadku i jak ma wyglądać współpraca. Powinna regulować kwestie dotyczące praw własności – nazwy, czy znaków towarowych franczyzodawcy oraz tego, w jakim zakresie i w jaki sposób franczyzobiorca ma z nich korzystać. Ująć należy też to, na czym polegać ma działalność franczyzowa w tworzonym punkcie i z jakimi obowiązkami dla obydwu stron się to wiąże – zarówno finansowymi, jak też dotyczącymi np. weryfikacji realizacji ustalonych postanowień. Nie powinno pomijać się też zapisów określających możliwości i zasady rozwiązania umowy przez obydwie strony, a także konsekwencje, które się z tym wiążą.

Nieprzewidziane zdarzenia

Warto umową zabezpieczyć się też na wypadek wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń. Może ona określać, jakie kroki należy podjąć w celu rozwiązania konfliktów pomiędzy jej stronami. Dobrze ustalić też sposób postępowania w przypadku śmierci którejś ze stron, ponieważ kwestie dotyczące dziedziczenia czy spłaty potencjalnych długów po zmarłym stanowią często problem ciągnący się na salach sądowych latami. Nie ma oczywiście możliwości, aby przewidzieć wszystkie potencjalne problemy wynikające ze zdarzeń losowych, czy charakterystyki danej działalności, lecz warto temat ten wyczerpać maksymalnie, jak to tylko jest możliwe.

Oceń artykuł: 5.0 / 5 (8 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments