Jak założyć profil zaufany za granicą? [Instrukcja]

Jak założyć profil zaufany za granicą? Bez względu na to czy mieszkasz od wielu lat za granicą i planujesz powrót do Polski czy jesteś pracownikiem tymczasowym – istnieją 3 sposoby na założenie profilu zaufanego za granicą.

Założenie profilu zaufanego ułatwia załatwienie wielu spraw urzędowych, kontakt z administracją, składanie wniosków online lub wgląd do wielu danych. 

Wstęp: Jak założyć profil zaufany za granicą?

Profil zaufany jest narzędziem, które służy do kontaktów z organami administracji w Polsce (urzędy, ministerstwa). W ramach profilu zaufanego możemy również poświadczać i umieszczać elektroniczne podpisy na dokumentach (np. PDF).

Jest to bardzo przydatna funkcja szczególnie w przypadku podpisywania umów z kontrahentami lub podpisywaniem dokumentów dla instytucji publicznych.

Inne funkcje profilu zaufanego to między innymi:

  • możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego,
  • sprawdzenie wielu osobistych danych (np. punkty karne, mandaty, informacje o naszych samochodach, statusy różnych złożonych wcześniej wniosków…),
  • możliwość składania deklaracji podatkowych (np. PIT-37, PIT-38, PIT-WZ lub PIT-OP),
  • założyć firmę (wniosek o rejestrację działalności gospodarczej),
  • złożenie wniosków np. 500+, EKUZ itd…
  • pobrać zaświadczenie o niekaralności z KRK (Krajowy Rejestr Karny).

Profil zaufany ważny jest przez 3 lata i po tym okresie możemy przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata. Każda osoba, która posiada numer PESEL może założyć Profil Zaufany.

Osoby, które przebywają poza granicami Polski również mają możliwość założenia Profilu Zaufanego. Poniżej prezentujemy 3 sprawdzone sposoby jak założyć profil zaufany za granicą. Wybór sposobu uzależniony będzie w głównej mierze od indywidualnej sytuacji każdej osoby.

Przykładowo: Jeśli nie posiadasz konta bankowego w Polsce to niestety pierwszy i najprostszy sposób całkowicie odpada. Konieczna będzie wizyta w placówce dyplomatycznej lub rozmowa online z urzędnikiem.

Szczegółowe opisy każdego sposobu znajdziesz w kolejnych akapitach.

Sposób #1: Poprzez konto bankowe w Polsce

Ta metoda nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jeśli mieszkasz dłuższy czas poza granicami Polski, nie posiadasz konta bankowego w Polsce lub polskiego numeru telefonu to niestety nie możesz skorzystać z tego sposobu. Przejdź zatem do kolejnych. Jeśli natomiast pracujesz tymczasowo za granicą lub przebywasz przez krótki czas, a także posiadasz konto bankowe w Polsce oraz numer. Wówczas jest to najlepsza, najprostsza i najszybsza opcja jak założyć profil zaufany za granicą.

Instrukcja: Jak założyć profil zaufany za granicą przez bank?

Krok #1: Wejdź na stronę: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp

Krok #2: Wybierz z listy bank, w którym masz konto. Następnie zaloguj się do bankowości internetowej, potwierdź operację kodami SMS lub w aplikacji mobilnej banku. Otrzymasz również kody SMS na numer telefonu bezpośrednio z systemu powiązanego z Profilem Zaufanym.

I w zasadzie to wszystko! Dane zostaną „zaciągnięte” z banku. Logowanie do takiego profilu zaufanego wygląda identycznie – po prostu logujemy się przy użyciu danych bankowości internetowej.

Sposób #2: Potwierdzenie tożsamości w placówce dyplomatycznej

Jeśli nie posiadasz rachunku w polskim banku, a także polskiego numeru telefonu to konieczna będzie wizyta w polskiej placówce dyplomatycznej, aby potwierdzić tożsamość. Zanim jednak udasz się do wybranego punktu – najpierw trzeba założyć profil zaufany na stronie https://pz.gov.pl.

Krok #1: Wejdź: https://pz.gov.pl – następnie odszukaj opcję „Załóż profil zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”.

jak założyć profil zaufany za granicą

Krok #2: Wpisujemy nazwę użytkownika, hasło oraz wymagane dane. Wybieramy placówkę, w której potwierdzimy naszą tożsamość. Następnie należy udać się do wybranej placówki dyplomatycznej z ważnym, polskim dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Urzędnik zweryfikuje nasza tożsamość i aktywuje profil zaufany.

Lista placówek dyplomatycznych poza granicami RP dostępna jest na stronie: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList

Wystarczy wybrać w wyszukiwarce nazwę kraju, w którym aktualnie przebywamy. W większości przypadków będą to ambasady RP, które co do zasady mają swoje siedziby w stolicach innych krajów.

Sposób #3: Tymczasowy profil zaufany – jak założyć profil zaufany za granicą?

Jednym z nowszych rozwiązań jest możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego. To rozwiązanie dla osób, które muszą załatwić jakąś sprawę urzędową, ale niestety nie mają możliwości założenia standardowego profilu zaufanego.

Do założenia tymczasowego profilu zaufanego wystarczy rozmowa przez internet (online) z urzędnikiem. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie rządowej – TUTAJ >>

Podsumowanie: ePUAP za granicą

Najprostszym i najszybszym sposobem jest bez wątpienia założenie profilu zaufanego przez aplikację bankową (bankowość internetową). Dane oraz metoda logowania powiązana jest z kontem bankowym.

Z natury konta bankowe są zweryfikowane, zatem możemy korzystać z infrastruktury bankowej do załatwiania spraw urzędowych. Jest to niesamowita wygoda – szczególnie dla osób, które pracują poza granicami RP, a muszą pozałatwiać sprawy urzędowe.

Jeśli natomiast jesteś obywatelem Polski, ale mieszkasz już bardzo długo za granicą. Z tego powodu nie masz konta bankowego, polskiego numeru to w dalszym ciągu masz możliwość założenia profilu zaufanego za granicą.

Wymagane jest jednak posiadanie polskiego, ważnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Źródło: https://powroty.gov.pl/-/jak-zalozyc-profil-zaufany-za-granica

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (37 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments