Ile kosztuje zrobienie strony internetowej – ceny

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej? Prowadzisz firmę lub zaczynasz dopiero z biznesem, a może po prostu chcesz założyć swój prywatny blog/portfolio?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej firmy lub programisty/freelancera. Warto zapoznać się z poniższym poradnikiem, w którym opiszemy co dokładnie wpływa na cenę strony internetowej.

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej?

Ceny stron internetowych są zależne od bardzo wielu czynników. Poniżej przedstawimy przykładowe kwestie, które wpływają na to ile kosztuje zrobienie strony internetowej, a następnie umieścimy przykładowy cennik.

Od czego zależy koszt zaprojektowania i wykonania strony WWW? Poniżej najbardziej istotne kwestie:

 • wielkość strony internetowej (ilość tekstu, podstrony, dodatkowe artykuły),
 • funkcjonalność (czy ma to być dodatkowo blog, sklep internetowy czy jakieś forum),
 • poziom doświadczenia firmy lub freelancera, a także to jakie zabezpieczenia, oprogramowanie, licencje zostały użyte,
 • obsługa posprzedażowa (czy firma daje gwarancje oraz na ile, czy w cenie wliczone zostały modyfikacje, aktualizacje oraz raporting),
 • jaka technologia została użyta do zrobienia strony – czy strona jest w oparciu o CMS czy jest pisana od zera?
 • oraz wiele innych, mniej istotnych kwestii…

Jaką stronę wybrać?

Jeśli szukasz informacji na temat projektowania stron internetowych, cenników oraz jak znaleźć odpowiednią firmę. Zapewne nie posiadasz w firmie działu IT, który zająłby się tą sprawą. Dlatego na samym początku warto zastanowić się jaką dokładnie stronę potrzebujemy. Czy strona ma być podpięta pod CMS (system do zarządzania treścią) czy ma być napisana w czystym kodzie HTML/CSS/JS.

Kiedy warto wybrać stronę z CMS? Ile kosztuje zrobienie strony internetowej z CMS?

CMS – Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. To nic innego jak specjalny panel na stronie, do którego możemy się zalogować i w prosty sposób zmieniać dowolne treści na stronie. W tym dodawać nowe podstrony, tworzyć artykuły na bloga, dodawać produkty do sklepu, sprawdzać statystyki oraz stan witryny itd… Zatem jest to niezwykle użyteczne narzędzie.

CMS polecany jest głównie osobom, które same chcą modyfikować treści na stronie, same będą dodawać różnego rodzaju artykuły. Systemy CMS są również bardzo bezpieczne, ponieważ są rozwijane i aktualizowane na bieżąco przez całe zespoły profesjonalnych programistów.

W przypadku stron pisanych od zera istnieje ryzyko, że niedoświadczony lub początkujący developer zostawi jakieś luki lub dziury w zabezpieczeniach. Wówczas w prosty sposób można zhakować taką stronę.

Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, nie posiadasz informatyka lub nie masz przeznaczonego budżetu na specjalistę, który na bieżąco będzie zajmować się stroną to jedyny słuszny wybór to strona internetowa w oparciu o CMS.

Najpopularniejszym systemem CMS jest bez wątpienia WordPress, który wiedzie prym w tej dziedzinie. Obecnie około 60% wszystkich stron w internecie wykorzystuje właśnie silnik WordPressa. Nawet ogromne firmy, korporacje korzystają z tego rozwiązania, ponieważ jest na bieżąco rozwijany, aktualizowany i bezpieczny (pod warunkiem, że dodatkowo zabezpieczy się pewne skrypty i katalogi).

Strony internetowe z CMS – przykładowe cenniki 

Ceny strony internetowej w oparciu o CMS mogą się różnić i tak znajdziemy oferty już od 600 – 800 zł za stronę (takie stawki spotkamy u osób początkujących, studentów, amatorów.

Profesjonalne firmy i agencję wyceniają projekty na CMS w zależności od indywidualnych potrzeb i najczęściej są to kwoty od 1600 zł do 2700 zł brutto (podatek VAT wliczony w cenę).

O ile można zaoszczędzić trochę zlecając projekt studentowi lub osobie początkującej to warto mieć na uwadze kilka niebezpieczeństw z tym związanych, a mianowicie:

 • jeśli coś pójdzie nie tak – firma daje gwarancję i nie zniknie z rynku z dnia na dzień – w przypadku freelancerów istnieje takie ryzyko,
 • firmy zazwyczaj mają wypracowane najlepsze praktyki zarządzania i zabezpieczenia stron – niż w przypadku amatorów,
 • firmy mają wykupione najważniejsze licencje – zatem nie ma ryzyka, że ktoś oddałby gotową stronę, ale z nielegalnymi skryptami.

W przypadku sklepów internetowych – agencje interaktywne i firmy policzą znacznie więcej, ponieważ sklepy online wymagają dwa, a nawet trzy razy więcej nakładu pracy. Przeważnie będą to kwoty od 2500 zł do 4500 zł. Przy czym należy pamiętać, że ostateczna cena jest wyliczana indywidualnie i w zależności od naszych wymagań może być o wiele wyższa lub niższa.

W przypadku stron internetowych bez CMS koszt może być mniejszy lub większy – to wszystko zależy, czy zechcemy, aby programista napisał nam prywatne zaplecze do dodawania np. postów na stronę.

Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?

W 90% przypadków najlepiej wybrać stronę internetową z systemem CMS, kolejnym krokiem będzie znalezienie agencji interaktywnej, firmy lub zespołu programistów, którzy podejmą się zlecenia.

Naszą stronę robiła firma Adsweb.site – strony i sklepy internetowe Śląsk (oficjalna strona) i jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. Jak widać naszą strategią jest prosty blog, który ma być szybki, aby łatwo się pozycjonował w wyszukiwarkach (SEO).

Nie zależało nam na żadnych efektach specjalnych, dlatego nasz blog jest skromny, ale skuteczny. Poniżej wyniki naszego blogu na stronie: GTmetrix.com (pomiar skuteczności SEO oraz zastosowania najlepszych praktyk).

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej

Ostatecznie kształt projektu zależy w głównej mierze od strategii i celu marketingowego jaki sobie ustalisz.

Na cenę strony internetowej wpływają też inne kwestie takie jak:

 • wspomniane SEO, czyli odpowiednia optymalizacja strony – adsweb.site zapewnia pakiety, które możemy sobie wybrać i samodzielnie skonfigurować stronę korzystając z formularza automatycznej wyceny. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które można znaleźć pod tym linkiem – wystarczy wejść, wybrać odpowiednie opcje, które nas interesują i od razu praktycznie uzyskujemy przybliżoną wycenę naszej strony internetowej.
 • obsługa posprzedażowa – firma może zająć się monitorowaniem strony, sprawdzaniem szybkości, ochroną przed złośliwym programowaniem. Taka usługa zazwyczaj jest dodatkowa (nie w każdej firmie będzie dostępna). W Adsweb.site możemy wybrać jakie dodatkowe opcje byśmy chcieli i wówczas raz na miesiąc otrzymujemy raport PDF na e-mail z wszystkimi najważniejszymi danymi.
 • kopie zapasowe – o ile strona sama z siebie nie przestanie działać o tyle rozsądnie jest tworzyć okresowo kopie zapasowe. Tutaj również możemy to zlecić profesjonalnej firmie lub wykonywać to zadanie samodzielnie.
 • poczta e-mail w domienie – np. redakcja @ najlepszebankowe.pl – taka poczta jest w domenie i o wiele bardziej profesjonalnie wygląda niż w przypadku gmail’a czy onetu.
 • firma zajmie się kompleksowym importem oraz wdrożeniem niezbędnych zabezpieczeń – zablokowaniem podatnych na ataki skryptów, wdrożeniem certyfikatów SSL, konfiguracją zapory firewall itd…

Jak wygląda proces zamawiania i obsługi strony internetowej?

W pierwszej kolejności skorzystaj z bezpłatnego narzędzia „Kalkulator Automatycznej Wyceny” (dostępny tutaj >>). Ustal mniej więcej jaki projekt potrzebujesz oraz jakie opcje i funkcje powinien zawierać. Następnie skontaktuj się z firmą w celu ustalenia wszelkich szczegółów.

Ile wynosi utrzymanie strony internetowej? Ile kosztuje zrobienie strony internetowej?

Poza wykonaniem strony internetowej warto mieć na uwadze, że mogą pojawić się inne dodatkowe roczne lub miesięczne opłaty. Na pewno najważniejszymi będą:

 • utrzymanie hostingu (serwer, na którym znajdują się wszystkie pliki strony oraz baza danych) – przeważnie jest to około 100 zł rocznie,
 • rejestracja i opłata za domenę (nazwa strony np. najlepszebankowe.pl) – tutaj w zależności od wybranego operatora oraz rodzaju domeny ceny będą  kształtować się od 70 zł do 300-400 zł rocznie. Domeny z końcówką .pl zazwyczaj kosztują 70 – 120 zł rocznie.
 • Obsługa strony internetowej lub wszelkie późniejsze modyfikacje lub aktualizacje. W zależności od firmy i wybranego pakietu – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca,
 • Licencje na skrypty, CMS, oprogramowanie użyte przy projektowaniu i wymagane dla prawidłowego działania strony. Najczęściej wliczone w pakiety w firmach. Warto o to zadbać, tak, aby nie narazić się na kary za korzystanie z nielegalnych rozwiązań, które potrafią być naprawdę dość wysokie!

Podsumowanie – ile kosztuje zrobienie strony internetowej?

Na rynku dostępny jest pełny zakres cenowy dla usług projektowania i wykonania stron lub sklepów internetowych. Ostatecznie cena zależy od doświadczenia firmy lub programisty, a także od wielu innych, dodatkowych usług i funkcji.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą firmy, która zajmuje się na co dzień projektowaniem stron internetowych oraz oferuje usługi w przystępnych cenach warto odwiedzić stronę: Adsweb.site – Projektowanie Stron Internetowych

Sprawdź również: W jaki sposób stworzyć stronę internetową samodzielnie i bezpłatnie?

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (33 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments