Co zrobić jeśli komornik zablokował 14 emeryturę? Czy w ogóle ma prawo zająć czternastkę lub część tego świadczenia komornik zajął 14 emeryturę – co zrobić? Czy można coś zrobić, aby odzyskać zajęte środki?
Bardzo często otrzymujemy tego typu pytania, szczególnie w miesiącach wypłat dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów.
W pierwszej kolejności pragniemy jednak Państwa uspokoić. Komornik nie ma prawa zajmować 13 czy 14 emerytur. O tym mówi wprost ustawa 14 emeryturze. Zatem co zrobić jeśli komornik zablokował 14 emeryturę mimo wszystko? Jak sobie poradzić z tym problemem?
W tym artykule znajdziesz kompletny poradnik krok po kroku co trzeba zrobić, aby bank odblokował i zwrócił pieniądze.
Komornik zablokował 14 emeryturę – Co zrobić krok po kroku
Tak jak już we wstępie zostało wspomniane komornik nie ma prawy zajmować całości czy części dodatkowego świadczenia emerytalnego lub rentowego. Jeśli posiadasz na koncie komornika i co miesiąc zabiera określoną kwotę to w miesiącu wypłaty czternastki kwota blokady powinna być taka sama.
Jeśli po przelewie 14 emerytury kwota, którą zablokował na koncie komornik jest wyższa to jest to działanie bezprawne.
Dlaczego komornik blokuje 14. emeryturę?
Generalnie systemy bankowe nie rozróżniają źródła przychodu na konto. Automatycznie blokują wszystko ponad wskazany limit. Zatem taka blokada jest zwykłą pomyłką banku.
Jeśli środki zostały zablokowane na koncie to jest to blokada bankowa na wniosek komornika. Warto wiedzieć, że blokada bankowa trwa 7 dni i dopiero po tym czasie bank wysyła te środki na konto komornika. Zatem mamy 7 dni, aby działać i odblokować pieniądze.
Nie zostawiaj jednak tego na ostatnią chwilę. Najlepiej działać od razu, ponieważ odblokowanie środków zajmuje maksymalnie 1 dzień roboczy. Zależne jest to od banku, w niektórych jest to kwestia kilku godzin.
Jak odzyskać pieniądze?
W tej sytuacji konieczny będzie kontakt z infolinią banku, w którym posiadamy konto. Można również udać się do stacjonarnego oddziału i poprosić pracownika na miejscu o pomoc przy wykonaniu takiego telefonu.
Pracownik w oddziale niestety nie będzie mógł tego odblokować. W większości banków trzeba kontaktować się ze specjalnym działem odpowiedzialnym za windykację.
Zatem dzwonimy na infolinię, przestawiamy się, warto przygotować sobie dane z dokumentów. Przeważnie będzie wymagany PESEL, adres zamieszkania, miejsce urodzenia czy nazwisko rodowe. Na podstawie tych danych pracownik infolinii będzie mógł zweryfikować tożsamość.
W kolejnym kroku wystarczy poinformować, że została nałożona blokada na 14 emeryturę lub na jej część i poprosić o odblokowanie środków. Przeważnie jest to kwestia kilku godzin i pieniądze wracają na konto bankowe.
Dlaczego komornik zablokował 14 emeryturę?
W przypadku blokad w ZUS – nie ma takiej możliwości, aby została zablokowana. Jedyna blokada może wystąpić na koncie bankowym. Ogólnie rzecz biorąc to komornik tego nie blokuje. Jeśli w banku jest informacja o zajęciu komorniczym to system bankowy automatycznie będzie blokować wszystkie pieniądze, które są nadwyżką od limitu kwoty wolnej od zajęcia.
System bankowy nie rozpoznaje tego skąd dokładnie pochodzą środki, skąd jest przelew. Dlatego proces blokady jest automatyczny. W takiej sytuacji należy reagować oraz poinformować bank o tym, że wystąpił błąd.
Bank w takiej sytuacji nie ma prawa zabierać nawet grosza z tych pieniędzy, więc praktycznie od razu to odblokuje.
Pracownik banku nie chce odblokować czternastki – co zrobić?
W przypadku, gdy pracownik na infolinii odmawia pomocy po pierwsze spróbujmy zadzwonić jeszcze raz. Po rozłączeniu i wykonaniu ponownego połączenia trafimy najprawdopodobniej do innej osoby. Infolinia bankowa to centrum, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób.
Następnie można złożyć reklamację na pracownika. Jednak w większości przypadków nie powinno być problemów. Pamiętajmy, że w banku, szczególnie na infolinii bardzo często pracują studenci, osoby młode. Poza tym call center to takie miejsce, gdzie jednak często zmienia się kadra, zatem istnieje szansa, że jak trafimy na nowego pracownika to może nie posiadać odpowiedniej wiedzy, zatem nie poddajemy się i próbujemy do skutku 😉
Polecany artykuł: Konto bez komornika – czy istnieje bank, w którym komornik nie blokuje kont?
Podsumowanie
Komornik zablokował 14 emeryturę – co robić? W wielu przypadkach emeryci i renciści zgłaszają sytuacje, w których komornik zablokował ich 14 emeryturę. Mimo że ustawa jasno mówi, że komornik nie ma prawa zajmować 13 ani 14 emerytury, takie sytuacje zdarzają się z powodu błędów systemów bankowych, które nie rozróżniają źródła przychodu.
Jeśli środki zostaną zablokowane, osoba poszkodowana ma 7 dni na działanie i odblokowanie pieniędzy. Proces odblokowania zazwyczaj trwa maksymalnie 1 dzień roboczy. W przypadku problemów z odblokowaniem przez pracownika banku, warto skontaktować się ponownie z infolinią lub złożyć reklamację.