Crowdfunding inwestycyjny: nowy sposób finansowania dla przedsiębiorców i inwestorów

Crowdfunding inwestycyjny to jedno z najbardziej innowacyjnych zjawisk ostatnich lat w świecie finansów. Co więcej, ten sposób finansowania projektów stale zyskuje na popularności, łącząc przedsiębiorców z inwestorami. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest crowdfunding inwestycyjny, jakie niesie za sobą korzyści i dlaczego może być atrakcyjny zarówno dla osób poszukujących kapitału, jak i tych, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze.

Czym jest crowdfunding inwestycyjny?

Crowdfunding inwestycyjny, znany również jako equity crowdfunding, pozwala szerokiemu gronu inwestorów na finansowanie startupów i małych przedsiębiorstw w zamian za akcje tychże firm. W przeciwieństwie do tradycyjnego crowdfundingu, który często polega na darowiznach lub systemie nagród, crowdfunding inwestycyjny oferuje szansę na mnożenia zainwestowanego kapitału poprzez dywidendy bądź odsprzedaż posiadanych akcji z zyskiem.

Zalety crowdfundingu inwestycyjnego

Każda z form inwestowania ma swoje charakterystyczne cechy. Co wyróżnia equity crowdfunding na tle innych metod?

Dostępność

Crowdfunding inwestycyjny otwiera drzwi do świata inwestycji osobom, które nigdy wcześniej nie inwestowały w papiery wartościowe. Dzięki platformom online (jak Emiteo, które obecnie jest jedyną licencjonowaną platformą w Polsce), progiem wejście do inwestycji są niewielkie kwoty, co demokratyzuje proces inwestycyjny i pozwala niemal każdemu na dywersyfikację nawet niewielkiego portfela inwestycyjnego.

Potencjał wzrostu

Startupy i małe przedsiębiorstwa oferują duży potencjał wzrostu, choć nie bez ryzyka. Jednakże jeżeli przedsięwzięcie okaże się sukcesem, inwestorzy, którzy zdecydowali się na wsparcie firmy w początkowej fazie rozwoju, zazwyczaj mogą liczyć na znaczące zyski.

Wspieranie innowacji

Inwestując w startupy poprzez crowdfunding inwestycyjny, przyczyniasz się do rozwoju innowacji i przedsiębiorczości. Jest to sposób na bezpośrednie wspieranie nietuzinkowych projektów i pomysłów, które wypełniają rynkowe nisze i proponują nieużywane wcześnie rozwiązania.

Bliskość z inwestycją

Crowdfunding inwestycyjny pozwala na bliższą relację między inwestorami a przedsiębiorstwami. Inwestorzy często mają możliwość śledzenia postępów projektu, co buduje poczucie wspólnoty i zaangażowania. Co więcej, spółki, które decydują się na finansownie społecznościowe, zrzeszają swoich inwestorów w grupy, gdzie regularnie komunikują postępy w rozwojach projektu.

Jak włąściwie działa crowdfunding?

Proces rozpoczyna się, gdy przedsiębiorstwo decyduje się na pozyskanie kapitału poprzez platformę crowdfundingową. Po opublikowaniu strony, która prezentuje dany projekt i dopełnieniu wszelkich formalności, rozpoczyna się proces emisji akcji. Emisja trwa z góry określoną liczbę miesięcy, ale nie dłużej niż trzy miesiące. W tym czasie inwestorzy mogą zainwestować w wybraną firmę, obejmując jej akcje. Jeżeli wyznaczony wcześniej próg finansowy zostaje osiągnięty, emisja akcji dochodzi do skutku, inwestorzy wpłacają środki i w zamian nabywają zadeklarowane wcześniej akcje, a spółka otrzymuje wpłacony przez nich kapitał.

Ostatnim krokiem jest spełnienie wymaganych przez prawo formalności. Gdy te zostaną spełnione, spółce pozostanie jak najlepiej spożytkować zebrany kapitał, a inwestorom czekać na efekty działań biznesu, w który zainwestowali.

Wyzwania i ryzyko

Pomimo wielu zalet, crowdfunding inwestycyjny niesie również ryzyko. Inwestycje w startupy są ryzykowne, a wiele z nich nie przynosi oczekiwanych zysków. Dlatego ważne jest, aby inwestorzy rozumieli, w co inwestują, jakie są mocne i słabe strony projektów, na które wykładają swoje pieniądze. Świadomość potencjalnych ryzyk pomaga ustrzec się przed wątpliwymi inwestycjami i jednocześnie ułatwia dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Przyszłość crowdfundingu inwestycyjnego

Światowe i europejskie trendy wskazują, że crowdfunding inwestycyjny będzie rozwijał się także i w Polsce. Co więcej, pod koniec 2023 roku w życie weszło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, które m.in. zwiększyło limit zbiórek z 1 mln do 5 mln, otwierając tę formę inwestowania dla jeszcze większej grupy podmiotów.

Oceń artykuł: 5.0 / 5 (9 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments