Jak szybko komornik znajdzie nowe konto? Czy założenie nowego konta uchroni mnie przed komornikiem? Ile można posiadać kont bankowych? Czy warto otworzyć konto bankowe za granicą?
W tym artykule dowiesz się jak szybko komornik znajdzie nowe konto, a także jak wydłużyć czas między otwarciem konta, a zajęciem komorniczym.
Jak szybko komornik znajdzie nowe konto?
Generalnie nie ma prostej odpowiedzi w tej kwestii. To jak szybko znajdzie komornik nowe konto zależy w gruncie rzeczy od bardzo wielu czynników takich jak poziom zadłużenia, wiek długu, system pracy komornika i wiele innych.
Na początku dobrze jest poznać system, z którego korzysta komornik do wyszukiwania rachunków bankowych. A system ten nazywa się OGNIVO. Właśnie tam znajdują się wszystkie informacje na temat posiadanych kont bankowych w Polsce.
Warto zwrócić uwagę, że system ten obowiązuje jedynie na terytorium Polski, a należą tam jedynie instytucje mające siedzibę w Polsce. Do OGNIVO również należą zagraniczne banki pod warunkiem, że oferują konta z polskim numerem IBAN. Przykładem w tej kwestii może być konto Revolut. Zatem otwierając konto Revolut nie mamy żadnej gwarancji, że konto nie zostanie zajęte. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Konto Revolut, a komornik.
Czas między założeniem konta, a znalezieniem tego konta przez komornika zależny jest również od tego jak często komornik korzysta z tego systemu.
Czy założenie nowego konta uchroni mnie przed komornikiem?
Tak jak wcześniej już wspominaliśmy – sam fakt zajęcia komorniczego zależy w głównej mierze od tego w jaki sposób pracuje dany komornik. Jeśli zaczniemy zakładać nowe konta to komornik jak najbardziej może znaleźć wszystkie konta. Zatem na pewno nie warto zakładać kilku kont na raz tylko np. w pewnych odstępach czasowych.
Z drugiej strony jest to trochę ryzykowna zabawa, ponieważ taka czynność może zostać uznana jako próba ukrywania majątku przed komornikiem. Co z punktu widzenia przepisów – jest to działanie karane i można nawet otrzymać za to wyrok.
O wiele lepszym sposobem byłaby próba porozumienia z komornikiem lub skorzystanie z pomocy prawnej i np. ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W wielu miastach istnieją poradnie prawne, gdzie można uzyskać pomoc całkowicie bezpłatnie.
Ile można posiadać kont bankowych
Możesz posiadać dowolną ilość kont/rachunków bankowych. Nie ma nigdzie przepisów, które wprowadzałyby limity w tym zakresie. Zatem jest to całkowicie legalne nawet jeśli posiadasz po kilka rachunków we wszystkich bankach w Polsce.
Jak szybko komornik znajdzie nowe konto jeśli mam kilka?
Komornik znajdując konta w różnych bankach – wysyła żądanie blokady do każdego z tych banków, zatem posiadanie kilku kont nie uchroni przed blokadą środków.
Warto również pamiętać, że komornik nie musi blokować konta bankowego. Jeśli egzekucja z konta będzie utrudniana lub niemożliwa to komornik może zwrócić się bezpośrednio do Twojego pracodawcy. Wówczas twój pracodawca będzie mieć obowiązek przekazywania części twojej wypłaty bezpośrednio na konto komornika.
Dlatego w tym przypadku nawet wypłata w gotówce nie będzie skutecznym rozwiązaniem. Jednak z naszych obserwacji wynika, że takie sytuacje zdarzają się dość rzadko. Częściej spotykaliśmy się z osobami, które miały blokadę na emeryturze w ZUSie. Czyli konto bankowe nie było zablokowane, ale ZUS musiał przelewać część emerytury do komornika.
Czy warto otworzyć konto bankowe za granicą?
Jedną z alternatyw jest otwarcie konta bankowego za granicą. Komornik nie ma dostępu do takiego konta jeśli bank nie prowadzi rachunków z polskimi numerami IBAN (w tym przypadku Revolut nie sprawdzi się).
Jeśli chcesz założyć konto bankowe bez komornika za granicą – sprawdź pozostałe nasze artykułu. Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo otworzyć konto w różnych krajach. Część z tych krajów oferuje możliwość otwarcia rachunku bankowego całkowicie przez internet, bez formalności, bez konieczności posiadania meldunku czy umowy z zagranicznym pracodawcą.
Jak szybko komornik znajdzie nowe konto za granicą?
W przypadku zagranicznych kont bankowych istnieje również pewne ryzyko. Jeśli komornik lub wierzyciel dowiedzą się o tym fakcie to mogą wystąpić o Europejski Nakaz Zapłaty. W praktyce bardzo rzadko stosuje się tą instytucję, ponieważ wymaga to sporej ilości pracy oraz nakładów finansowych.
Natomiast na podstawie Europejskiego Nakazu Zapłaty – absolutnie każde konto bankowe w Unii Europejskiej może zostać zajęte. Zatem zostają nam konta bankowe poza UE.