Ten wpis będzie krótkim poradnikiem krok po kroku jak zamknąć konto w mbanku – tak, aby zrobić to skutecznie i bez żadnych dodatkowych opłat.
Wypowiedzenie umowy rachunku w mBanku można dokonać na 4 różne sposoby. Natomiast samą umowę można wypowiedzieć częściowo lub całkowicie.
Czym się różni wypowiedzenie umowy częściowe od całkowitej?
Częściowe wypowiedzenie umowy polega na tym, że możemy zamknąć na przykład jeden rachunek (walutowy lub zwykły rozliczeniowo oszczędnościowy).
Możemy również zamknąć wszystkie rachunki bez wypowiadania umowy ramowej. Wówczas mamy cały czas dostęp do bankowości internetowej, dzięki temu w razie potrzeby w każdej chwili możemy otworzyć nowy rachunek. Wypowiedzenie umowy w całości to wypowiedzenie umów rachunków, a także umowy ramowej.
Jak zamknąć konto w mBanku? Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności polecam zamknąć kartę, jeśli posiadamy (czyli wystarczy kartę zastrzec). Bank zazwyczaj nalicza opłaty w przypadku braku płatności kartą, dlatego warto wziąć pod uwagę, że będzie obowiązywać nas okres wypowiedzenia, który wynosi 30 dni.
Wtedy mamy pewność, że bank nie naliczy żadnych dodatkowych opłat za kartę.
Dobrą praktyką jest pozostawić parę złotych na koncie na pokrycie ewentualnych bankowych opłat i prowizji. Nawet jeśli na koniec okresu wypowiedzenia będziemy na plusie – to bank ma obowiązek przesłać nadwyżkę z konta na dowolny rachunek wskazany w wypowiedzeniu o konto.
Poniżej znajdziesz wzór wypowiedzenia umowy o konto bankowe, jest tam odpowiednie miejsce na wpisanie nowego numeru konta. Jeśli nie masz jeszcze nowego konta bankowego to sprawdź nasz Ranking Kont Osobistych. Jest to najczęściej wybierany ranking w Polsce!
Jak zamknąć kartę debetową w mBanku?
Sposoby jak zamknąć kartę bankomatową w mbanku?
Sposób #1 (Zamknięcie Karty): Infolinia
W tym celu należy zadzwonić pod numer 801 300 800 (w przypadku telefonów stacjonarnych w Polsce) lub +48 426 300 800 (w przypadku telefonów stacjonarnych i komórkowych z całego świata). Możemy również zadzwonić na infolinię poprzez aplikację mobilną.
Po wybraniu odpowiednich opcji prosimy doradcę o zastrzeżenie aktualnej karty bez zamawiania nowej.
Sposób #2 (Zamknięcie Karty): Online
To zdecydowanie mój ulubiony sposób rezygnowania z jakichkolwiek usług (jeśli jest tylko taka możliwość to zawsze z tego korzystam). Aby zamknąć (zastrzec) kartę debetową poprzez serwis internetowy w pierwszej kolejności należy zalogować się do naszego konta online.
Następnie przechodzimy MOJE FINANSE -> KARTY.
Wyświetli się lista naszych dostępnych kart. Kliknij w kartę, którą chcesz zastrzec, pojawi się lista opcji, odnajdź STATUS KARTY i kliknij w ZASTRZEŻ KARTĘ.
Teraz wystarczy wskazać przyczynę na przykład REZYGNACJA Z KARTY i potwierdzić.
Sposób #3 (Zamknięcie Karty): Placówka banku
W tym celu weź ze sobą dowód osobisty i udaj się do najbliżej placówki. W placówce również przy okazji można złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku.
O czym warto również pamiętać?
Mimo wszystko, aby nie było niespodzianek warto zostawić parę złotych na koncie, które chcemy zamknąć. W przypadku prawidłowego zamknięcia rachunku bank przelewa pozostałe środki na inne konto, którego numer wskażemy w wypowiedzeniu.
Otrzymanie takiego przelewu jest potwierdzeniem zamknięcia konta. Daje to również pewność, że bank nie odrzuci wniosku o zamknięcie konta w okresie wypowiedzenia.
Banki nie zamykają kont z ujemnym saldem!
To wszystko!
Przejdźmy teraz do sposobów jak zamknąć konto w mbanku, a mamy dokładnie 4 możliwości.
Sposoby Jak zamknąć konto w mBanku
Sposób #1: Jak zamknąć konto w mBanku – infolinia
Pierwszym sposobem jest wspomniana już mLinia, na której możemy złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku.
Numery są dokładnie takie same jak powyżej, czyli:
- 801 300 800 (dla stacjonarnych z Polski)
- 426 300 800 (dla pozostałych numerów)
Po dokonaniu identyfikacji doradca na mLinii przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku, a także krok po kroku przeprowadzi przez proces, zatem nie będę więcej opisywać tego sposobu.
Sposób #2: Wypowiedzenie umowy mBank: W placówce banku
Do placówki można się udać, a doradca przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy. Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty.
DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie.
Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”.
W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Sposób #3: Jak zamknąć konto w mbanku – Listownie na adres korespondencyjny
Wypowiedzenie w formie pisemnej powinna zawierać kilka istotnych elementów, aby bank nie odrzucił takiego wypowiedzenia.
Najlepiej wysłać wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (wówczas mamy podkładkę, że list został wysłany).
Adres korespondencyjny mBanku: (Polecam jeszcze sprawdzić w Google – adresy ulegają zmianie, a ja nie jestem w stanie monitorować tego na bieżąco)
mBank S.A.
Bankowość Detaliczna
Skrytka Pocztowa 2108
90-959 Łódź 2
Zamieszczam również PRZYKŁADOWE WYPOWIEDZENIE do wydrukowania:
Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie. Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”.
W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Co powinno zawierać wypowiedzenie pisemne?
- imię i nazwisko posiadacza (posiadaczy) konta
- numer PESEL
- numer rachunku do przelania środków pozostałych na zamykanym rachunku
- tryb wypowiedzenia, w jakim umowa powinna zostać rozwiązana (Standardowo jest to 30 dniowy okres wypowiedzenia. W szczególnych przypadkach np. przy zmianie Tabeli Opłat i Prowizji mamy prawo do wypowiedzenia umowy rachunku w trybie natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia)
- podpis posiadacza/posiadaczy (Podpis musi być taki sam jak na wzorze podpisu posiadanym przez mBank, który widnieje na Umowie lub Oświadczeniu o zmianie nazwiska. Jeśli podpis nie będzie zgodny wówczas dyspozycja zamknięcia konta nie zostanie zrealizowana).
Sposób #4: Zamknij konto w mBanku Online
Jest to najlepszy i najszybszy sposób, a zarazem mój ulubiony sposób zamykania rachunków bankowych.
W pierwszej kolejności należy ZALOGOWAĆ SIĘ do serwisu bankowego.
Jeśli posiadamy stary interfejs to wniosek online do zamknięcia konta znajdziemy wchodząc w WNIOSKI i DYSPOZYCJE -> DYSPOZYCJE.
Większość użytkowników posiada jednak nowy serwis, zatem, aby zamknąć konto należy wybrać:
Krok #1: PASAŻ -> USŁUGI-> WYPOWIEDZENIE UMOWY
Krok #2: Wybierz opcję „wypowiedzenie umowy”
Dokładnie w takim sam sposób możemy zamknąć konto firmowe w mBanku.
Jak znaleźć lepsze konto bankowe?
Teraz możesz rozejrzeć się za nowym, bardziej atrakcyjnym kontem.
W tym celu zachęcam do sprawdzenia NAJLEPSZEGO w Polsce Rankingu Kont Osobistych TUTAJ >>
Przy zakładaniu nowego konta warto skorzystać z promocji bankowych. Często założenie konta i spełnienie prostego warunku (na przykład płatność kartą) może sprawić, że bank przeleje nam premię w wysokości 100 zł – 500 zł (w zależności od promocji)
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Od kiedy liczony jest okres wypowiedzenia?
30 dniowy okres wypowiedzenia liczony jest w przypadku wypowiedzenia założonego:
- w formie listownej – od dnia doręczenia wypowiedzenia do Banku
- w formie online – od dnia złożenia wniosku w bankowości internetowej
- na infolinii – od dnia rozmowy
- w oddziale – od dnia wizyty
Czy trzeba podawać rachunek do przelewu pozostałych środków?
Jeśli na koncie zostaną nam środki, a bank nie będzie posiadać rachunku lub rachunek, który podaliśmy nie będzie prawidłowy i bank nie będzie mieć możliwości przekazać Ci pieniędzy. Wtedy środki stają się nieoprocentowanym depozytem.
Jeśli posiadamy jeszcze jakieś inne produkty w mBanku to można złożyć dyspozycję wypłaty depozytu za pośrednictwem mLinii. Jeśli nie mamy już żadnych powiązań z bankiem – to należy przesłać pismo na adres mBanku z informacją o numerze rachunku bankowego.
Czy jest możliwy krótszy okres wypowiedzenia?
Umowę można wypowiedzieć z zachowaniem skróconego okresu wypowiedzenia pod pewnymi warunkami:
- po pierwsze jeśli nie zawarliśmy z bankiem Umowy o korzystanie z karty płatniczej lub karta nie została wydana
- po drugie należy uregulować wszelkie zobowiązania wobec mBanku
- po trzecie nie należy posiadać kredytu, którego zabezpieczeniem spłaty jest zablokowane saldo na rachunku
Kiedy jest możliwe wypowiedzenie natychmiastowe?
Umowę o konto, rachunek, a także umowę ramową można wypowiedzieć bez zachowania 30 dniowego okresu wypowiedzenia, w trybie wypowiedzenia natychmiastowego. Sytuacje, które dopuszczają skorzystanie z tej metody określa prawo bankowe.
Najpopularniejszą sytuacją, w której korzystamy z tego typu mechanizmu wypowiedzenia jest w momencie zmiany warunków regulaminu lub tabeli opłat i prowizji przez bank. Wówczas klient może wypowiedzieć umowę o konto bankowe natychmiast bez konieczności oczekiwania 30 dni.
Okres, w którym można złożyć wypowiedzenie natychmiastowe jest jednak ograniczony. Obowiązuje przez pewien czas od momentu zmiany najistotniejszych dokumentów powiązanych z umową. I tak jak wcześniej zostało to wspominane – są to głównie zmiany w Regulaminach lub Tabeli Opłat i Prowizji.
Bank ma obowiązek poinformować o tych zmianach swoich klientów, a także udzielić informacji dotyczących ewentualnej możliwości wypowiedzenia umowy z bankiem w trybie wypowiedzenia natychmiastowego. Banki respektują ten obowiązek, ponieważ w przypadku niedopełnienia go UOKiK może nałożyć karę finansową na bank. Jest to wystarczająca motywacja dla instytucji bankowych.
Mając wiele kont w bankach oraz testując je na potrzeby tego blogu mogę jedynie potwierdzić, że za każdym razem, kiedy coś się zmieniało w dokumentach to bank umożliwiał zamknięcie konta natychmiast.
Jak zamknąć konto w mbanku jeśli mam zajęcie komornicze?
Jeśli masz blokadę komorniczą w mbanku, ale aktualnie w saldzie zablokowanym nie ma żadnych środków, to nie powinno być żadnych przeciwskazań do zamknięcia takiego rachunku. Posiadanie zajęcia komorniczego nie zwalnia klientów z prawa do zmiany rachunku bankowego.
W związku z tym upewnij się, że na konto bankowe nie będą przychodzić żadne wpływy, tak, aby nie wpadały w saldo zablokowane, które zostaje przekazywane na poczet spłaty zobowiązań u komornika.
Mam limit kredytowy w koncie czy mimo to mogę zamknąć rachunek?
W przypadku limitu podpiętego pod rachunek, który chcemy zamknąć sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Na początek będziemy musieli spłacić to zobowiązanie wobec banku, następnie będzie trzeba wypowiedzieć umowę z bankiem o limit w koncie. W tej sytuacji najlepiej i najszybciej uzyskać informacje na infolinii bankowej lub bezpośrednio w oddziale banku.
Co w przypadku posiadania karty kredytowej?
W tym przypadku można normalnie zamknąć konto, natomiast karta kredytowa, która do tej pory była podpięta pod konto zamykane będzie podpięta pod nowe techniczne konto do obsługi karty kredytowej. Jest to całkowicie bezpłatne konto. Operacja ta zostanie wykonana z upływem okresu wypowiedzenia. Konto będzie służyć jedynie do spłaty karty kredytowej. Natomiast jeśli zdecydujemy się również zamknąć kartę kredytową to trzeba już złożyć oddzielny wniosek.
Podsumowanie: Jak zamknąć konto w mBanku?
Zatem jak zamknąć konto w mbanku? Możliwości jest bardzo sporo, a zamknięcie konta w mbanku nie jest trudne. Warto tylko zwrócić uwagę na okres wypowiedzenia i upewnić się, że w tym okresie saldo na naszym rachunku nie będzie ujemne. Ze swojej strony polecam skorzystać z zamknięcia konta online – oszczędzi nam to nerwów i sporo czasu.
Na rynku istnieje bardzo dużo innych atrakcyjnych kont bankowych, z których warto skorzystać. Często konta mogą być w 100% darmowe bez żadnych dodatkowych warunków.
Zmiana konta na inne to nie tylko możliwość uzyskania lepszych warunków, ale także możliwość wzięcia udziału w różnych promocjach. Nie od dzisiaj wiadomo, że lojalność w sektorze bankowym nie popłaca, ponieważ każdy bank dba najbardziej o nowego klienta.
Sprawdź konta w innych bankach w Polsce, wiele banków proponuje bardzo atrakcyjne warunki dla nowych klientów: Ranking Kont Osobistych w Polsce >>