Instalacje fotowoltaiczne pomagają stworzyć samodzielnie działające elektrownie, które wpłyną na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Panele słoneczne wykorzystywane są nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez przedsiębiorstwa. W tym przypadku można liczyć się ze znacznymi oszczędnościami, które będzie można przeznaczyć na rozwój własnej firmy. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na dotacje, które sprawią, że zakup instalacji nie będzie tak dużym obciążeniem.
Jak załatwić dotację na fotowoltaikę?
Warunki dofinansowań są różne. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakiego dokładnie programu będzie się korzystać.
Załatwienie takich dotacji związane jest z tzw. papierologią i formalnościami, które trzeba załatwić. Aby proces ten przyspieszyć (dzięki czemu szybciej będzie można otrzymać pieniądze), warto skorzystać z pomocy firm, m.in. Argonavi, która wspiera w takich działaniach. Biorą oni na siebie pełną odpowiedzialność za to, aby wniosek o dotację został złożony w prawidłowej formie. W takim wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, które pomogą w uzyskaniu dodatkowych środków finansowych. Dbają oni o prawidłowość wniosku o dotacje w województwie Śląskim, więc nie ma obaw o to, że zostanie on cofnięty (co wydłuży proces rozpatrywania wniosku) lub też odrzucony. Wiele firm podczas samodzielnego wypełniania wniosków popełnia błędy, które wydłużają całą tą procedurę. Jeżeli komuś zależy na czasie i pewności, że wszystko zostanie załatwione w odpowiedni sposób, powinien skorzystać ze wsparcia firm mających odpowiednie doświadczenie.
Dotacje na fotowoltaikę w województwie Śląskim
Dzisiaj istnieje możliwość skorzystania z kilku programów, które dedykowane są dla mikro i małych przedsiębiorstw. Wśród nich można wyróżnić:
- Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii – Rozwój OZE (FENX 2.2),
- Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1),
- Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3).
Tych programów jest więcej i każdy z nich ma inne warunki umożliwiające uzyskanie dofinansowania. Chcąc mieć pewność, z jakiego programu można skorzystać, który będzie w stanie zapewnić maksimum możliwości, warto korzystać ze współpracy ze specjalistami. Ich wiedza sprawi, że możliwe będzie założenie paneli słonecznych – co też nie będzie tak dużym obciążeniem dla firmowego budżetu.