Kontrakty CFD – na czym polega handel?

Inwestowanie stało się modne i to w różne instrumenty finansowe. Warto jednak pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z naprawdę dużym ryzykiem straty i co ciekawe ponad 80% nowo otwartych rachunków odnosi straty. Dziś skupimy się na instrumencie finansowym jakim jest CFDS.

Kontrakty CFDS – czym są?

Kontrakty CFDS są to instrumenty finansowe, które dedykowane są inwestorom stawiającym na krótkoterminowe, ale i dynamiczne ruchy. W tym przypadku potencjał zysku jest wysoki, ale ryzyko także jest wysokie. Handel CFDS jest akronimem od słów Contract for Difference. Cieszy się dużą popularnością i to na całym świecie. W przypadku kontraktu różnic kursowych inwestorzy nie są właścicielami danego instrumentu, co przekłada się na zmniejszenie odpowiedzialności za nie. CFDS umożliwiają spekulowanie zarówno na cenie ropy czy np. złota, przy czym nie muszą posiadać fizycznie danego towaru ani też oczekiwać jego dostawy. Handel CFDS można rozpocząć z każdego miejsca na świecie. Można dokonywać krótkich sprzedaży. Stosuje się go na rynku Forex, ale też indeksach giełdowych czy metalach szlachetnych. Aby zwiększyć stosunek zysku do ryzyka wykorzystuje się dźwignie finansowe. Dzięki zastosowaniu instrumentu jakim jest CFD, handluje się wybranym instrumentem bazowym, natomiast nie jest się jego właścicielami. Można powiedzieć, że spekuluje się na ruchu cen, które mogą iść zarówno w górę, jak i w dół, zatem można zarówno zyskać, jak i stracić.  Zadaniem inwestującego jest przewidzenie tego jak zachowa się dany instrument bazowy, którym handluje. Jeżeli zakupicie akcje CFD, to dzięki dźwigni finansowej możecie dokonać większej ilości kontraktów na akcje niż jesteście w stanie kupić samych akcji.

Czym jest krótka sprzedaż?

Inwestorzy wybierają często krótką sprzedaż. Co ona oznacza? To bardzo proste. Jest to zajęcie pozycji sprzedaży w nadziei, że dojdzie do spadku cen aktywa, które Was interesuje. Dzięki krótkiej sprzedaży inwestorzy mogą zarobić na swoich prognozach, ale pod warunkiem, że dokonają poprawnej prognozy spadku cen. W przypadku większości inwestycji, inwestorzy tracą pieniądze, gdy ceny spadają. Podobnie jest w przypadku handlu CFD, gdyż można handlować i inwestować w różnych warunkach, także podczas trendu spadkowego, co wciąż wiąże się z dużym ryzykiem. Chcąc inwestować w kontrakty CFD, można skorzystać Saxo broker, który posiada platformę do inwestowania, przy czym należy pamiętać, że większość handlujących traci swój kapitał. Krótka sprzedaż ma źródło w samym zachowaniu ceny. Powszechnie uważa się, że spadki mają charakter dynamiczny i trwają krócej niż trend wzrostowy, który zwany jest rynkiem byka. Oczywiście trzeba pamiętać o czynnikach geopolitycznych, które również mają znaczący wpływ na ceny.

Czym jest dźwignia finansowa?

Wykorzystanie dźwigni finansowej umożliwia inwestorom otwarcie pozycji, która jest wielokrotnie wyższa niż depozyt jaki służy do jej zabezpieczenia. Decydując się na handel instrumentami CFD potrzebny jest depozyt zabezpieczający, przy czym jego wysokość zależy od instrumentu, w który się inwestuje, ale znaczenie ma także wysokość dźwigni. Jeżeli poziom depozytu spadnie poniżej 80%, to inwestor otrzyma margin call, czyli wezwanie do uzupełnienia depozytu. Jeżeli poziom depozytu będzie naprawdę bardzo niski, to pozycja może zostać zamknięta automatycznie. Im wyższa dźwignia, tym wyższe ryzyko.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (9 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments