Co może zrobić komornik jak nic nie mam? #odpowiadamy

Co może zrobić komornik jak nic nie mam? Czy może zająć świadczenia socjalne? Czy komornik może wykonać eksmisję z lokalu? Coraz więcej osób w trudnym położeniu finansowym zadaje sobie takie pytania. W tym artykule omówmy sytuację, w której ściągniecie długu przez komornika jest niemożliwe.

Rolą komornika jest skuteczne i szybkie odzyskanie wierzytelności. Komornik jest zawodem uregulowanym prawnie, a także posiada bardzo szerokie uprawnienia czy niezbędne narzędzia do egzekucji długów jak np. możliwość blokowania kont bankowych, nakaz przekazywania części wypłaty bezpośrednio u pracodawcy czy zajęcie zwrotów podatkowych w urzędach.

Co może zrobić komornik jak nic nie mam?

Co może zrobić komornik jak nic nie mam? W przypadku postępowania komorniczego w pierwszej kolejności zostaniemy zobowiązaniu do przedstawienia wykazu majątku. Musimy tam podać wszelkie konta bankowe, nieruchomości, wartościowe przedmioty, oszczędności, aktywa itd…

Przeważnie otrzymamy wzór takiego dokumentu od komornika od razu przy pierwszej korespondencji. Prawnie jesteś zobowiązany odesłać taki wykaz w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma. W przeciwnym wypadku komornik może nałożyć dodatkowe kary.

Często nawet przed wysłaniem takiego wykazu komornik praktycznie od razu blokuje konta bankowe, wynagrodzenia z pracy lub inne dochody. Komornik jednak nie może zablokować całości w szczególności jeśli posiadasz umowę o pracę. Przysługuje dłużnikowi powiem kwota wolna od zajęcia.

Jeśli po przeprowadzonym wstępnym wywiadzie, a także po pewnym okresie blokad na kontach bankowych komornik stwierdzi, że egzekucja nie jest możliwa to wówczas musi umorzyć postępowanie.

Polecany artykuł na blogu: Konto Revolut a komornik – czy warto założyć takie konto?

Umorzenie postępowania komorniczego

Jednak czy to takie proste, aby umorzyć długi i być wolnym? Wystarczy nic nie mieć lub skutecznie ukryć majątek i komornik da nam spokój? Otóż nie do końca.

Co prawda dochodzi do umorzenia postępowania komorniczego, natomiast najpierw komornik musi poinformować o wszystkim obie strony (jest to wysłuchanie na podstawie art. 827 KPC). Komornik wyjaśnia wówczas dlaczego zapadła decyzja o umorzeniu postępowania.

I teraz jest kluczowa kwestia, ponieważ od momentu otrzymania takiego pisma/wyjaśnienia od komornika – wierzyciel ma 7 dni na złożenie zażalenia.

Może wtedy złożyć np. wniosek o przeprowadzenie egzekucji w inny sposób lub podać inną przyczynę. Podstawą ku temu może być fakt, że wierzyciel będzie podejrzewać dłużnika o posiadanie nieoficjalnego majątku, który można zająć.

Wówczas postępowanie komornicze trwa nadal. W przypadku jeśli wierzyciel nie złoży takiego wniosku to egzekucja komornicza zostaje umorzona.

Umorzenie postępowania to nie jest umorzenie długu

Umorzenie postępowania nie jest równoznaczne z umorzeniem długu. Zobowiązanie wciąż będzie istnieć, a wierzyciel ma kolejne 6 lat, aby podjąć próbę odzyskania pieniędzy.

Jeśli wierzyciel podejmie próbę ponownie, ale ponownie nastąpi umorzenie postępowania, ponieważ dłużnik dalej nie będzie posiadać majątku to wspomniane 6 lat będą liczyć się od nowa. Zatem nawet jeśli nic nie posiadamy to możemy mieć taki dług do końca życia. Wówczas nie będziemy mogli nic nabywać, podejmować pracy itd.

Z drugiej strony jeśli wierzyciel nie podejmie żadnych akcji – mamy szanse na uniknięcie długu. Warto jednak pamiętać, że im dług starszy – tym wyższe odsetki będą naliczone. Również jeśli w przeciągu 6 lat podejmiemy pracę, a dług nie zostanie umorzony to wówczas istnieją podstawy ku temu, aby wszcząć postępowanie komornicze ponownie.

Podsumowanie: Co może zrobić komornik jak nic nie mam?

Co może zrobić komornik jak nic nie mam? W artykule omówiliśmy zagadnienie egzekucji komorniczej w przypadku, gdy dłużnik nie posiada majątku lub dochodu, który mógłby zostać zajęty przez komornika. W takiej sytuacji komornik ma ograniczone możliwości, jednak wciąż posiada narzędzia, które pozwalają na dochodzenie należności od dłużnika. Po pewnym czasie jednak komornik musi postępowanie umorzyć.

Warto pamiętać, że egzekucja komornicza jest procesem skomplikowanym i wymagającym znajomości przepisów prawa. Dlatego w przypadku problemów z długami warto skontaktować się z doradcą prawnym lub specjalistą od windykacji, którzy pomogą w znalezieniu najlepszych rozwiązań w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada majątku lub dochodu.

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (19 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments