Zbieranie złotych monet – dlaczego to może być dobry pomysł?

Numizmatyka jest dziedziną nauki, która opiera się na badaniu, katalogowaniu i ocenianiu wartości starych monet. Jednocześnie dla wielu kolekcjonowanie numizmatów może stać się jednocześnie pasją i korzystnym sposobem na dodatkowy zastrzyk gotówki. Szczególnie opłacalna jest inwestycja w złote monety. Dlaczego ich zbieranie jest opłacalne? Przychodzimy z odpowiedzią!

Złote monety – dobry sposób przechowywania majątku

Gromadzenie oszczędności w starych monetach to dobry sposób na przechowywanie i podwajanie majątku, jako że inwestycja w metale szlachetne może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim inwestowanie w numizmaty to skuteczna metoda zabezpieczająca inwestora przed inflacją – złote monety pozwalają na utrzymanie wartości jako środka wymiany, a przy tym każda waluta ma swoją uniwersalną historię. Oprócz tego zbieranie starych monet skutkuje większą dywersyfikacją portfela inwestycyjnego, jako że przy mniejszym ryzyku istnieje możliwość osiągania większych stóp zwrotu. Jak można więc zauważyć – kolekcjonowanie złotych monet może stać się nie tylko ciekawym zajęciem, ale również źródłem gotówki i sposobem na dodatkowy zarobek. Z ofertą złotych numizmatów zapoznasz się na stronie: https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1.

Jakie złote monety warto mieć w swojej kolekcji?

Decyzja o inwestowaniu w złote monety związana jest z koniecznością orientowania się w sytuacji na rynku numizmatycznym. Szczególnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszą się:

  • złote monety kolekcjonerskie – ich wartość wzrasta z czasem, przy czym cenę monet warunkują przede wszystkim: nakład, data powstania i stan zachowania,
  • złote monety bulionowe – cena bulionówek ustalana jest na podstawie aktualnego kursu złota, wagi i numeru próby kruszcu.

Warto zaznaczyć, że rzadziej spotykane monety kolekcjonerskie zyskują na swojej wartości i stają się droższe. Z kolei monety bulionowe (lokacyjne) wraz z upływem czasu mogą stać się bardziej poszukiwane, co z kolei skutkuje wzrostem ich wartości kolekcjonerskiej.

Złote monety, czy sztabki złota - w co lepiej zainwestować?

Złote monety, czy sztabki złota – w co lepiej zainwestować?

Wśród wielu inwestorów, zainteresowanych numizmatyką i sprzedaży starych monet, może nasuwać się pytanie, czy inwestowanie w inną formę fizycznego złota przyniesie równe korzyści. Mimo że zyski płynące zarówno ze sprzedaży złotych monet, jak i sztabek, bywają podobne, warto zdecydować się na pozyskiwanie do swojej kolekcji wykonanych ze złota monet. Dlaczego? Przede wszystkim wartość stawek wyznaczana jest na podstawie aktualnej ceny kruszcu. Z kolei w przypadku starych monet, znaczenie numizmatów zależy również od innych czynników, które decydują o ostatecznej cenie. Elementy takie jak stan zachowaniapochodzenie geograficznetechnika wybijania, czy stopień rzadkości, to tylko część składników, decydujących o wartości starych monet ze złota.

Jak inwestować w złote monety?

Kupowanie i sprzedawanie starych monet wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy o numizmatach i obowiązujących aktualnie trendów na rynku numizmatycznym. Podążanie za tym, na co aktualnie jest największe zapotrzebowanie, pozwala na większą ocenę ryzyka strat, poniesionych w wyniku przeprowadzonej transakcji. Oprócz tego należy dokonać prawidłowej wyceny monet, która umożliwi ocenę ich autentyczności, a także określenia realnej wartości numizmatów. W dodatku zarówno początkujący kolekcjonerzy, jak i doświadczeni zbieracze, powinni pamiętać o zaopatrywaniu się w numizmaty u rzetelnych i sprawdzonych źródeł.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (17 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments