Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC? Każdego roku zadajemy sobie to pytanie, bo chcemy skorzystać z najlepszej i najtańszej oferty. Okazuje się, że istnieje sporo sposobów, aby zmniejszyć koszt ubezpieczenia OC.
Z tego powodu postanowiłem zebrać wszystkie porady w jednym miejscu i tak powstał ten artykuł, który w zasadzie wyczerpuje już ten temat. Znajdziesz tutaj mnóstwo wartościowych wskazówek bez względu na Twoją sytuację życiową, a także czy jesteś początkującym czy doświadczonym kierowcą.
Posiadasz starszy samochód? Poniżej znajdziesz informacje jak uzyskać zniżkę nawet 70% wykonując jeden bardzo prosty i sprytny ruch. To doskonały sposób na najtańsze ubezpieczenie OC!
28 Sposobów Na Najtańsze Ubezpieczenie OC
1. Porównaj ubezpieczenia różnych towarzystw…
(Porównywarka OC)
Jak wiadomo polisa polisie nie jest równa. Na rynku działa wiele firm oferujących ubezpieczenia samochodowe. Zatem pierwszym krokiem do znalezienia najtańszego ubezpieczenia OC jest porównanie możliwie jak największej liczby polis. Możemy to zrobić ręcznie, wchodząc na poszczególne strony internetowe. Jednak, aby zaoszczędzić czas najlepiej w tym celu skorzystać z dowolnej porównywarki ubezpieczeń.
Jakie korzyści daje porównywarka OC?
Na cenę ubezpieczenia wpływa bardzo wiele czynników, głównie są to:
- wiek właściciela pojazdu, stan cywilny
- jak długo posiadamy prawo jazdy,
- rodzaj, marka i model samochodu, pojemność silnika, przeznaczenie samochodu,
- miejscowość zamieszkania, miejsce parkowania,
- wypracowane zniżki lub ich brak, które można sprawdzić w historii na podstawie numeru PESEL
Na podstawie tych informacji ubezpieczyciel szacuje wstępnie jaką kwotę będziemy musieli zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Zaletą dobrej porównywarki jest to, że te wszystkie informacje możemy wprowadzić, dzięki temu wyświetlą się spersonalizowane oferty na podstawie indywidualnych danych.
2. Zakup OC przez internet
Panuje ogólne przekonanie, że polisa zakupiona przez internet jest o wiele tańsza. Wówczas pomijamy prowizję agenta, a także wiele innych kosztów, które są generowane przez stacjonarne biura towarzystw. W większości przypadków ta zasada jak najbardziej się sprawdza.
3. Zniżka 70% (Krok po kroku)
Jak to jest z tą zniżką, że niektórzy otrzymują nawet 70%?
Zniżka taka jest możliwa i dotyczy ona samochodów powyżej 25 lat, przeznaczona jest dla osób indywidualnych, które nie miały żadnego wypadku/kolizji w przeciągu ostatniego roku.
Jak tego dokonać?
Krok 1: Dołącz do automobilklubu lub wyrób kartę PZM
Lista automobilklubów: https://www.pzm.pl/automobilkluby
lub wyrób kartę PZM; http://pzm.pl/karta/ (79 zł rocznie)
Krok 2: Ubezpiecz samochód u agenta PZU lub na stronie PZM
W przypadku PZU nie da się tego zrobić przez internet – należy udać się do agenta. Jeśli chodzi o PZM wniosek o ubezpieczenie można złożyć na stronie: https://zgloszenia.pzm.pl/karta/pzu25/ (w formularzu należy podać numer karty PZM, zatem należy wyrobić ją wcześniej).
Z pewnością jest to najlepsza opcja na najtańsze ubezpieczenie OC jakie można znaleźć na rynku przeznaczone dla starszych samochodów.
4. Zniżki
Jak to wygląda dokładnie?
Niektóre firmy dają 10% zniżki już po roku bezszkodowej jazdy, inne 20%, a jeszcze inne nawet pakiet zniżek już po 3 latach. W tej branży nie ma żadnych zasad. Wszystko dynamicznie się zmienia, zatem warto na bieżąco obserwować oferty.
5. Pakiet ubezpieczeniowy
Jeśli masz ubezpieczenie na mieszkanie lub na życie w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym to warto w pierwszej kolejności rozważyć dokupienie OC/AC właśnie w tym towarzystwie.
Często ubezpieczyciele cenią sobie lojalność wśród klientów, dzięki temu możemy uzyskać tańszą ofertę. Często w taki sposób możemy zaoszczędzić nawet do 20%. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje takie rozwiązanie. Czasami działa to też w drugą stronę, czyli posiadając OC możemy taniej dokupić inne ubezpieczenie.
Warto posprawdzać, ponieważ czasami może taniej wyjść jeśli ubezpieczymy w pakiecie samochód + mieszkanie, niż sam samochód.
6. Masz kilka samochodów?
Obecnie wiele rodzin posiada kilka samochodów. W tej sytuacji warto rozważyć ubezpieczenie wszystkich pojazdów w jednej firmie. Ubezpieczyciel z pewnością to doceni i będzie mógł zaproponować lepsze warunki.
7. Pakiet OC + AC
Jeśli decydujemy się już na ubezpieczenie AC to warto rozważyć opcję zakupu takiego ubezpieczenie w pakiecie z OC. W ramach jednej polisy ubezpieczeniowej. Pakiety zawsze wychodzą taniej nie tylko w tej branży.
Jeśli posiadasz używane auto to można zawsze dokupić takie ubezpieczenie. Jednak doświadczenie pokazało nam, że przeważnie taniej wychodzi jeśli zdecydujemy się wziąć pakiet przygotowany przez firmę.
8. Nie masz zniżek, ale jeździłeś samochodem firmowym.
W tej sytuacji warto poszukać firmę, która da Ci zniżkę na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, że jeździłeś danym samochodem służbowym, a także nie miałeś żadnych stłuczek.
Dodatkowo do takiego zaświadczenia należy załączyć zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia związanego z konkretnym samochodem. Zaświadczenie takie musi być wydane przez ubezpieczyciela danego samochodu służbowego.
9. Miejsce zamieszkania
Miejsce zamieszkania ma bardzo istotne znaczenie. Często w jednym miejscu jesteśmy zameldowani, a przebywamy w innym mieście. Zatem warto podać mniejszą miejscowość przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej. Ma to bowiem istotny wpływ na wysokość składki, choćby z tego względu, że ryzyko stłuczki w mniejszym mieście jest znacznie niższe.
10. Pojemność silnika
Dla osób z małym doświadczeniem, a także dla tych, którzy krótko posiadają prawo jazdy zdecydowanie poleca się zaczynać od samochodów z mniejszą pojemnością silnika. Oczywiście, że znajdą się jeszcze na rynku firmy, które bardziej biorą pod uwagę KM, ale i tak w większości bierze się pod uwagę pojemność silnika. A zasada jest taka, że im mniejsza pojemność, tym większa szansa na najtańsze ubezpieczenie OC.
11. Ilość rat czy w całości?
Raty za OC/AC są bardzo popularne wśród kierowców. Tym bardziej w dobie drogich ubezpieczeń samochodowych. Wiadomo, że nie każdy może sobie pozwolić na jednorazową płatność składki.
Na rynku są firmy, które dają ubezpieczenie nawet na 12 rat. Z jednej strony jest to dobre, bo nie obciąża tak naszego budżetu.
A z drugiej strony…
Im mniej rat tym ubezpieczenie wychodzi taniej. Oczywiście najtaniej jest jeśli całość zapłacimy od razu. Jeśli już decydujesz się na raty to polecamy 4 lub 2 raty. Czasami warto z czegoś zrezygnować, aby obniżyć ten koszt, niż później ma to się odbić na naszej kieszeni.
12. Współwłaściciel
Jeśli nie przysługują Ci żadne zniżki to dobrym pomysłem jest znaleźć współwłaściciela. Wówczas można korzystać z jego zniżek. To może być członek rodziny, przyjaciel lub znajomy.
13. Małżeństwo, sposób na najtańsze ubezpieczenie OC!
Osoby będące w małżeństwie mają o wiele łatwiej i często mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie. Wynika to z tego, że ubezpieczyciel postrzega takie osoby jako bardziej spokojne i statyczne.
14. Zniżki przechodzą w małżeństwie
Kolejną kwestią związaną z małżeństwem jest fakt, że zniżki przechodzą z męża na żonę, a z żony na męża. Jeśli dany pojazd został zakupiony w okresie, w którym byliście już w małżeństwie i macie wspólnotę majątkową to jesteście uprawnieni do korzystania ze zniżek wypracowanych przez drugiego.
W przypadku braku wspólnoty majątkowej, aby móc korzystać wspólnie ze zniżek – oboje małżonkowie powinni znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym.
15. Zatrzymanie polisy
Chodzi tutaj o to, że w przypadku zakupu używanego samochodu warto zatrzymać wcześniejszą polisę (jeśli jeszcze jest lub termin jej ważności jest odpowiednio długi).
Poprzedni właściciel pojazdu ma obowiązek przekazać Ci polisę OC. Możesz ją wypowiedzieć lub w dalszym ciągu z niej korzystać – jeśli okres jest odpowiednio długi.
W takiej sytuacji koniecznie sprawdź stan opłacenia polisy. Czy i jak została opłacona? Czy nie ma żadnych zaległości? Warto również sprawdzić czy firma nie dokonuje przeliczenia polisy OC na nowego właściciela. Jeśli na przykład nie masz zniżek to może się okazać, że zatrzymanie polisy po poprzednim właścicielu nie będzie opłacalne.
Wówczas warto wypowiedzieć taką polisę i poszukać innego, lepszego rozwiązania.
16. Sprzedajesz samochód? Poproś nabywcę o wypowiedzenie OC
Zasada ta działa również w drugą stronę. Dobrze jest jak się korzysta z czyjegoś ubezpieczenia OC, ale jeśli mamy opłaconą polisę i sprzedajemy samochód to dobrze by było odzyskać chociaż część zapłaconej składki.
W przypadku, gdy nowy właściciel nie wypowie OC – Ty nie otrzymasz zwrotu. Możesz jedynie ubiegać się o zwrot za ubezpieczenia dobrowolne np. AC, szyby, assistance itp.
17. Uprzywilejowany zawód
Czasami różnego rodzaju zawody jakie wykonujemy uprawniają do różnego rodzaju zniżek. Na przykład: strażak, policjant, lekarz, nauczyciel… Warto to sprawdzić czy nasz zawód podlega pod uprzywilejowane oferty.
18. Promocje przy zakupie samochodu (pakiet dealerski)
Czasami salony samochodowe oraz towarzystwa ubezpieczeniowe robią atrakcyjne promocje, w której kupując samochód – ubezpieczenie OC jest już w pakiecie.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego samochodu to warto sprawdzić salony właśnie pod tym kątem.
Czy jest to opłacalne?
Oczywiście warto to dobrze sprawdzić i porównać z innymi ofertami. Natomiast dla nowych samochodów wysokość ubezpieczeń jest wyższa, zatem ciężko będzie znaleźć coś lepszego.
19. Czasowe wyrejestrowanie w Wydziale Komunikacji
Zasada ta dotyczy tylko samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Jeśli nie korzystasz chwilowo z takiego samochodu to jest możliwość czasowego wyrejestrowania w wydziale komunikacji w Starostwie. Pozwala to zaoszczędzić, ponieważ w takim przypadku zapłacimy jedynie 5% składki rocznej ubezpieczenia.
Jeśli posiadasz zabytkowy samochód z żółtymi tablicami, a także masz aktualną opinię rzeczoznawcy dotyczącą historii danego samochodu. Wówczas nie musisz posiadać ubezpieczenia OC jeśli nie korzystasz z takiego samochodu. W czasie wyprawy można zakupić ubezpieczenie OC na miesiąc.
Zasady te nie dotyczą zwykłych samochodów osobowych. Wówczas bez względu na to, czy z samochodu korzystamy czy nie – musi on posiadać ważne ubezpieczenie OC.
Brak ubezpieczenia przekraczający 14 dni może wiązać się z karą nawet kilka tysięcy złotych. Więc wtedy jakiekolwiek ubezpieczenie to będzie najtańsze ubezpieczenie OC.
20. Punkty Payback
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują płatność za część ubezpieczenia OC punktami PAYBACK. Pozwala to zaoszczędzić kilkaset złotych. Przeznaczona dla osób, które korzystają z tego typu programów lojalnościowych.
Warto zapytać swojego ubezpieczyciela o taką możliwość.
21. Karta kredytowa
Za ubezpieczenie można płacić również kartą kredytową. Jeśli ubezpieczyciel organizuje promocję z bankiem, wówczas możemy otrzymać dodatkowo 4%-5% zniżki.
22. Brak utraty zniżek to również zniżka
Jeśli boisz się, że dziecko lub ktoś, kto będzie prowadzić Twój samochód straci Twoją zniżkę to możesz się zabezpieczyć przed tym.
Można dodatkowo dopłacić przy ubezpieczeniu, wówczas zniżki, które zostały wypracowane są chronione.
23. Znajomi agenci, czyli najtańsze ubezpieczenie OC.
Poszukaj wśród swoich znajomych czy ktoś pracuje dla ubezpieczyciela. Kto może dać Ci większe zniżki niż pracownik?
24. Premia za lojalność
Wiele firm docenia stałych klientów, którym przysługują rabaty za bezszkodową jazdę.
25. Miałeś szkodę? Zmień ubezpieczyciela
Jeśli jednak zdarzyła nam się szkoda, to wówczas większość zniżek zostanie zabrana. Warto w tym wypadku po prostu zmienić firmę ubezpieczeniową.
26. Nie czekaj, bo tracisz.
W tym przypadku załatwianie na ostatnią chwilę nie jest opłacalne. 3-4 tygodnie przed końcem to najlepszy czas na szukanie polisy ubezpieczeniowej. Najlepiej po prostu wcześniej rozejrzeć się już za nową polisą, na spokojnie porównać oferty w porównywarce.
Polecam też na spokojnie sprawdzić, przejrzeć wszystkie punkty i zastanowić się jak można przyczynić się do jeszcze niższej ceny.
27. Szczerość i uczciwość
Często kierowcy ukrywają prawdziwe przeznaczenie samochodu lub fakt na temat szkód. W rzeczywistości pozwala to na uzyskanie niższej składki, natomiast w przypadku zdarzenia nie jest już tak kolorowo.
Możemy mieć problemy, kiedy okaże się, że towarzystwo ubezpieczeniowe zażąda od nas dopłaty.
Zatem nie polecamy takich praktyk. Uczciwość pozwoli nam o wiele więcej zaoszczędzić niż różnego rodzaju przekręty.
28. Ubezpieczenie w banku
Czasami ubezpieczenie możemy znaleźć w ofercie banku. Jeśli posiadamy tam konto, kartę lub inny produkt to bank może zaoferować bardzo dobre warunki. Natomiast trzeba przede wszystkim sprawdzić czy nasz bank posiada OC w swojej ofercie, a później musimy zapytać dokładnie na jakie warunki możemy liczyć.
Podsumowanie
Jak widać sposobów i trików na najtańsze ubezpieczenie OC i AC jest bardzo dużo. Na pewno wśród tych wymienionych wyżej znajdziesz kilka, które z powodzeniem możesz zastosować. Warto dążyć do łączenia produktów i usług w pakiety, ponieważ wtedy zawsze wychodzi taniej. Jeśli korzystamy z kilku innych ubezpieczeń to dołączmy OC/AC do pakietu. Jeśli posiadamy kilka samochodów to warto ubezpieczenie wykupić w jednej firmie.
Trzeba dobrze poszukać, skorzystać z porównywarek, następnie porównać z innymi ofertami na rynku. Wkładając w to kilkadziesiąt minut pracy i poszukiwań możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu.
Znasz jeszcze jakieś sposoby na najtańsze ubezpieczenie OC? Podziel się z nami w komentarzu lub na facebooku. Jeśli dowiedziałeś się czegoś nowego z artykułu to proszę, podziel się nim ze znajomymi – udostępnij go. Na pewno wiele osób szuka takich informacji!