Co to jest VPN i czy warto korzystać? Jak chronić swoją prywatność w internecie?

Zanim zaczniemy temat co to jest VPN? Warto wiedzieć, że nasze dane mogą być monitorowane, przechwycone i wykradzione za każdym razem, gdy łączymy się z internetem. Dlatego jest to bardzo ważny element, aby chronić swoją prywatność w internecie. W szczególności odnosi się to do takich danych jak: wiadomości, e-maile, zdjęcia, a przede wszystkim warto chronić dane do logowania (w tym do bankowości internetowej)!

Co to jest VPN? Dlaczego jest taki ważny?

Co to jest VPN? Inaczej Wirtualna Sieć Prywatna, jest to pewnego rodzaju tunel, który służy do połączenia dwóch lub więcej urządzeń. Polega to na tym, że łączymy się z innym, dedykowanym serwerem, a połączenie jest prywatne i szyfrowane. To znaczy, że nikt nie jest w stanie sprawdzać, monitorować, co robimy w internecie. Żadne zewnętrzne instytucje rządowe, hakerzy czy złodzieje nie mogą wykraść twoich danych.

Jak chronić swoją prywatność w internecie za pomocą VPN?

Każdy z nas w swoim życiu przynajmniej raz pobrał jakiś plik, który narusza prawa autorskie. Na przykład różnego rodzaju kopie, muzykę, obrazy, czy nawet oglądanie filmów na serwisach, które nie do końca stanowią legalne źródło. W świetle prawa takie czynności stanowią wykroczenie, w szczególnych przypadkach przestępstwo i są karane dość wysokimi grzywnami. Ostatnie doniesienia na temat różnych ustaw w UE jedynie potwierdzają fakt, że takich pozwów może być coraz więcej!

Jeśli nie mamy zabezpieczonego połączenia z internetem to dostawca internetu ma dostęp do danych na temat naszej aktywności w internecie. Na polecenie organów ścigania, ma obowiązek przekazać wszystkie informacje. Stosując VPN szyfrujemy swoje połączenie z internetem, zatem jest to skuteczny sposób, aby ukryć się przed rządem, sądami i zabezpieczyć się przed pozwami dotyczącymi naruszania praw autorskich.

Chroń się przed przeciekami danych…

Ogólnie VPN jest również idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed różnymi przeciekami naszych danych w internecie. Żaden haker czy złodziej NIE ODCZYTA twoich danych. Większość dostawców VPN stosuje 128-bitowe lub 256-bitowe szyfrowanie połączenia.

Pozwala to ochronić się przed monitorowaniem danych, podsłuchiwaniem, przechwytywaniem danych przez spamerów i przestępców, którzy liczba drastycznie rośnie każdego dnia!

Jeśli korzystasz bezpośrednio z usług internetu bez sieci VPN to stosunkowo łatwo przechwycić i wykraść twoje dane, ponieważ połączenie jest niezabezpieczone. Wówczas celem stają się twoje dane logowania do banków, twoje wiadomości e-mail, przeglądane strony, nawet wszystkie zdjęcia, które wysyłasz za pośrednictwem smartfona.

Tym bardziej jeśli korzystasz z internetu WiFi w publicznych miejscach!

Omijanie cenzury w internecie…

Wiele państw wprowadza cenzurę, dlatego niektóre portale mogą być niedostępne. Dzięki VPN w łatwy sposób możesz dowolnie zmieniać adres IP, a także lokalizację. Jeśli chciałbyś korzystać z usług dostępnych tylko na terenie USA, dzięki VPN masz taką możliwość. Otwierają się przed Tobą nieograniczone możliwości internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu anonimowości.

Czy potrzebne są jakieś umiejętności techniczne, aby stosować VPN?

Korzystanie z VPN jest bardzo proste, a wszystko sprowadza się do tego, że ściągamy aplikację, instalujemy na komputerze i smartfonie, następnie jednym kliknięciem łączymy/przełączamy się. Jest to bardzo intuicyjne, nawet dla największego amatora komputerów.

Podsumujmy zalety VPN:

 • ochrona przed atakami hakerów i złodziei,
 • szyfrowanie przesyłanych i odbieranych danych – twoje rozmowy od teraz pozostaną całkowicie prywatne,
 • możliwość ukrycia swojego adresu IP,
 • możliwość zmiany lokalizacji i omijania cenzury,
 • zapobieganie monitorowaniu aktywności w internecie, rozmów, podsłuchów,
 • zabezpieczenie się przed przechwytywaniem i wykradaniem danych osobowych (rozmowy, dane do logowania, e-maile, itp..),

Jak wybrać właściwą ofertę VPN?

Na rynku istnieje wielu dostawców sieci VPN, możesz korzystać z bezpłatnych rozwiązań lub po prostu zapłacić parę groszy miesięcznie i korzystać z najwyższej jakości usług. Zauważ, że minusem darmowych sieci VPN jest to, że nie do końca wiadomo, czy takie firmy nie zbierają informacji. Z własnego doświadczenia wiem, że w większości przypadków twoje dane będą zbierane. Później taka firma będzie wykorzystywać te informacje w celach marketingowych. Płatne rozwiązania zapewniają 100% prywatności – masz wówczas pewność, że dane nie są monitorowane czy rejestrowane przez taką firmę.

Warto skorzystać z usług znanych, cenionych firm, które istnieją na rynku od wielu lat i cieszą się bardzo dobrą opinią.

Najlepsze Płatne VPN

W większości ceny zaczynają się już od $2,50 miesięcznie – jest to równowartość dobrej kawy, więc za taką kwotę możemy całkowicie zabezpieczyć własne dane. Poniżej ranking najlepszych dostawców VPN, którzy nie rejestrują i nie monitorują ruchu w ich sieci.

TOP 3 – Najlepszy VPN

1. NordVPN – Prywatność i dostęp do internetu bez ograniczeń

 • Dostęp do Netflixa (bez restrykcji)
 • Serwery w ponad 56 lokalizacjach
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • Szybkie łącze (praktycznie brak strat prędkości)
 • Polityka NoLogs – czyli firma nie zbiera żadnych informacji
 • Najtańsze plany (miesięczny, roczny, dwuletni lub trzyletni) – sprawdź więcej >>
 • Możliwość zainstalowania aplikacji i korzystania z 6 różnych urządzeń jednocześnie!

OCENA: 9,5/10 – ODWIEDŹ STRONĘ USŁUGODAWCY >>


2. SaferVPN –  Korzystaj z Internetu w 100% prywatnie

 • Aplikacja na każde urządzenie (Windows, Android, Mac, iOS, itd…)
 • Automatyczne zabezpieczenie Wi-Fi – chroni przed szpiegami i hakerami – sprawdź więcej >>
 • Nieograniczona prędkość i przepustowość
 • Serwery w ponad 35 lokalizacjach
 • Polityka NoLogs – czyli firma nie zbiera żadnych informacji
 • Wsparcie 24/7 (chat oraz e-mail)

OCENA: 9,2/10 – ODWIEDŹ STRONĘ USŁUGODAWCY >>


3. PureVPN – Nielimitowana prędkość i przepustowość

 • Nieograniczony dostęp do Netflixa – więcej informacji >>
 • Serwery w ponad 140 lokalizacjach
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • Polityka NoLogs – czyli firma nie zbiera żadnych informacji

OCENA: 8,4/10 – ODWIEDŹ STRONĘ USŁUGODAWCY >>


 

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (26 głosy)